PlayStation 4, Xbox One wracają - koniec "bana" na konsole w Chinach

Gracze w Chinach mają powód do zadowolenia. Po 15 latach rządowego "bana" na konsole do gier producenci urządzeń tego typu, tacy jak Microsoft, Sony i Nintendo, będą mogli wprowadzić do sprzedaży nie tylko sprzęt do grania, ale też olbrzymi katalog gier.

Przez ostatnie 15 lat rynek konsol do gier w Chinach był regulowany przez rząd. Zakaz produkcji i sprzedaży tego typu sprzętów zostanie teraz zdjęty. Chiński minister kultury zapowiedział, że państwo pozwoli zarówno lokalnym jak i zagranicznym producentom produkować konsole do gier na terenie całego kraju i handlować nimi bez ograniczeń.

Zdjęcie państwowego "bana" na konsole w Chinach nie powinno być zaskoczeniem. Już w 2013 roku były pierwsze plany zmiany polityki względem konsol. W zeszłym roku z kolei rząd już zmniejszył restrykcje, ale nie dotyczyło to jeszcze terytorium całego kraju.

Konsole do gier będzie można normalnie kupić w Chinach

Konsole do gier będzie można normalnie kupić w Chinach

Zagraniczni producenci urządzeń dla graczy już w 2014 mogli dzięki decyzji o zmniejszeniu restrykcji produkować i dystrybuować konsole w szanghajskiej strefie wolnego handlu. Teraz blokada znika całkowicie, co jest szansą dla Sony, Microsoft i Nintendo na zwiększenie zysków z tego niezagospodarowanego jeszcze rynku.

Z powodu bana na konsole w Chinach gracze bawią się głównie przy grach komputerowych i tytułach wydanych na smartfony i tablety. Restrykcje dotyczące produkcji i sprzedaży konsol zostały wprowadzone przez chińskie władze w 2000 roku. Obawiano się, że gry wideo mogą mieć negatywny wpływ na fizyczny i umysłowy rozwój dzieci.

źródło: wsj.com