PlayStation 4 z...dystrybucją Gentoo Linux

Konsola Sony PlayStation 4 została złamana. To oficjalnie potwierdzona informacja.

Konsola PlayStation 4 nie pozwala na instalowanie innego systemu, ponieważ firma Sony obawia się, że pozwoli to na uruchamianie pirackich gier. Pod koniec grudnia 2015 roku podczas konferencji Chaos Communication Congress hakerzy z grupy Fail0verflow udowodnili jednak, że możliwe jest złamanie jej zabezpieczeń (udało im się tego dokonać na konsoli ze starym firmware w wersji 1,76) i uruchomienie Linuksa (konkretnie dystrybucji Gentoo Linux).

Hakerzy twierdzą, że w przypadku PlayStation 4 uruchomienie Linuksa ma większe uzasadnienie niż w przypadku poprzednich konsol Sony, ponieważ tym razem w zasadzie mamy do czynienia z komputerem PC. Ich metoda choć pozwala już na (możliwa jest m.in. kontrola nad kartą sieciową oraz modułem Bluetooth) wymaga jednak jeszcze dopracowania (nie udało się np. uruchomić akceleracji grafiki 3D).

Sony z czasem zmieniło zdanie

Na koniec warto przypomnieć, że w przypadku wcześniejszych konsol firma Sony była otwarta na użytkowników chcących zainstalować Linuksa. Dla PlayStation 2 przygotowała zestaw "Linux for PlayStation 2”, natomiast w przypadku PlayStation 3 umożliwiła samodzielną instalację wybranej dystrybucji („OtherOS”), z której to możliwości z czasem się jednak wycofała.