PlayStation 4 z obsługą gier ze wszystkich poprzednich generacji? To możliwe

PlayStation 4 to zupełnie nowa konsola do gier od japońskiej firmy Sony. Urządzenie to korzysta z zupełnie innej architektury niźli jej poprzednik i z tego powodu nie da się grać na PS4 w gry wydane na starsze urządzenia. Możliwe jednak, że niedługo się to zmieni.

Jedną z przewag PS3 nad konsolą nowej generacji od Sony jest możliwość uruchamiania na starszym urządzeniu wielu klasycznych tytułów napisanych na oba wcześniej wydane PlayStation. Możliwe jest to dzięki sprzętowej emulacji. Niestety, w przypadku najnowszego PlayStation 4, producent ze względu na zmianę architektury na pecetowe x86 zrezygnował z kompatybilności wstecznej. Było to przyczyną rozczarowania wielu czekających na ten produkt graczy.

Na szczęście japońskie Sony nie powiedziało w tej sprawie jeszcze ostatniego słowa. Już w tym roku w USA ma wystartować na dobre usługa bazująca na GaiKai pozwalająca na streaming gier wydanych z myślą o PS3 prosto na nowe konsole PlayStation 4. Tytuły mają być uruchamiane na serwerze producenta konsoli, a do urządzenia ma być przesyłany sam obraz i dźwięk. W Europie usługa PlayStation Now ma pojawić się w kilka miesięcy później niż w USA. Jej start jest ciągle przekładany, ponieważ wąskim gardłem okazują się opóźnienia w transmisji danych i zbyt niskie przepustowości łącz.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić PS5? Najniższe ceny i najlepsze oferty [25.10.2021]
PlayStation 4 z obsługą gier ze wszystkich poprzednich generacji? To możliwe

Na szczęście nie musi to być jedynym rozwiązaniem. Jak donosi serwis Eurogamer, Sony pracuje równolegle nad streamingiem, jak i umożliwieniem klasycznej emulacji hardware'u starszych konsol. Ma to pozwolić posiadaczom PS4 uruchamiać na nowej konsoli wszystkie ponadczasowe gry z PlayStation 1 i PlayStation 2. To dość spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę rozwój streamingu na bazie GaiKai, ale ta wiadomość powinna ucieszyć graczy - emulacja w końcu powinna być znacznie bardziej stabilna, niż strumienionanie gier z sieci. Niestety, ze względu na ograniczenia sprzętowe nie ma na razie mowy o emulacji gier z PS3, które będą zawarte w nowej usłudze PlayStation Now.

źródło: eurogamer.net