PlayStation 5 będzie słabsze od Xbox Series X?!

To już pewne, że dziewiąta generacja konsol rozpocznie się za niecałe 12 miesięcy. Według najnowszych informacji, jeśli zależy wam na mocy, to będziecie musieli sięgnąć po konsolę Microsoftu - Xbox Series X.

Rywalizacja na rynku konsol pomiędzy Microsoftem i Sony trwa już od wielu lat. O ile w przypadku siódmej generacji konsol (PlayStation 3 / Xbox 360) można mówić o remisie bądź nieznacznym zwycięstwie Microsoftu, to już w obecnej - ósmej generacji, Sony jest niekwestionowanym zwycięzcą. Amerykański producent zdaje sobie sprawę z tego, że musi wiele zmienić jeśli chce, aby jego produkt pokonał PlayStation 5. Wiemy już jak wygląda Xbox Series X, ale tak naprawdę wciąż nic nie wiemy na temat mocy konsoli, a ta zdaniem ekspertów z Digital Foundry ma być większa od PlayStation 5.

Choć wiemy już, że zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X będą wyposażone w mocne procesory Zen 2 nowej generacji od AMD, to nie znamy dokładnie ich możliwości. Przedstawiciele Digital Foundry dotarli do nowych "przecieków" na temat specyfikacji obu urządzeń i poddali je szczegółowej analizie i weryfikacji.

PlayStation 5 ma zostać wyposażone w GPU o nazwie kodowej Oberon, natomiast Xbox Series X będzie napędzany przez układ graficzny Arden. Oberon posiada 36 jednostek obliczeniowych Navi pracujących z częstotliwością 2,0 GHz oraz pamięć typu GDDR6, co ostatecznie ma się przełożyć na 9,2 teraflopów mocy GPU.

Dla porównania, wewnątrz nowej konsoli Microsoftu kryje się układ Arden, który zaoferuje aż 56 jednostek obliczeniowych Navi (również z pamięcią GDDR6), co da użytkownikom Xbox Series X blisko 12 teraflopów mocy GPU.

Jak widać, sprzęt Microsoftu będzie wyraźnie (o blisko 25%) mocniejszy od tego co oferuje Sony. Zdaniem Digital Foundry odbije się to jednak na cenie urządzenia. Sony ponoć chce znaleźć "złoty środek" pomiędzy możliwościami, a kosztem urządzenia i celuje w cenę startową na poziomie 399 dolarów. Microsoft z kolei nie liczy się z ceną i Xbox Series X w dniu premiery może być znacznie drożysz od swojego bezpośredniego konkurenta.

źródło: wccftech.com/digitalfoundry