PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

PlayStation 5 - kiedy trafi na rynek? Czego się spodziewać? Oto wszystkie potwierdzone informacje oraz plotki na temat nadchodzącej konsoli Sony.


PlayStation 4 ma na rynku nadal bardzo mocną pozycję. Zawdzięcza ją w głównej mierze wersjom Slim i Pro oraz PlayStation VR, które zwiększyły możliwości zabawy dla najbardziej wymagających fanów konsol. A co wiemy na temat PlayStation 5? W tym tekście gromadzimy najważniejsze informacje na ten temat.

PlayStation 5 - data premiery

Nowa konsola ma się pojawić w 2020 r. Plotki podawały, że PlayStation 5 zobaczymy już na targach E3 w 2020 roku, jednak okazały się fałszywe - Sony nie pojawi się na tej imprezie. Dlatego nie ma pewności co do terminu debiutu rynkowego - według niektórych doniesień przewidywany jest na połowę przyszłego roku, inne mówią dopiero o grudniu. Najnowsze informacje sugerują raczej ten drugi termin. Podejrzewa się, że Sony wypuści konsolę w tym samym czasie, co Microsoft zapowiedziany Project Scarlett, aby skutecznie z nią rywalizować. Ostatecznie o dokładnej dacie premiery dowiemy się podczas oficjalnego wydarzenia, jakie zostało zaplanowane przez producenta na jesień tego roku, a więc "połowa roku" odpada.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

AKTUALIZACJA 08.10.2019

Sony poinformowało oficjalnie, że premiera konsoli będzie miała miejsce w okresie świąt w grudniu 2020 roku. Podano od razu, że wraz z nią pojawi się nowy kontroler z przyciskami haptycznymi, co ma zwiększyć immersję graczy. Pojawią się także "przyciski adaptacyjne", wbudowane w L2 i R2. Producenci będą mogli ustalać występujący podczas gier opór tych przycisków, co ma zwiększyć wrażenia związane np. z naciąganiem łuku czy prowadzeniem samochodu po wertepach.

AKTUALIZACJA 22.11.2019

Wiele osób zakłada, że PlayStation 5 zostanie po raz pierwszy publicznie pokazane już 12 lutego 2020 roku podczas PlayStation Meeting 2020. Informacja ta została przekazana przez anonimowego użytkownika anglojęzycznego forum internetowego 4Chan.

Japoński urząd patentowy opublikował schematy, które ukazują wygląd kontrolera do PS5. Poza kilkoma nowymi funkcjami urządzenie wygląda praktycznie tak samo, jak gamepad dołączany do obecnie sprzedawanego PlayStation 4. Nowy kontroler posiada tradycyjne podwójne przyciski oraz dwa joysticki. Pomiędzy nimi umieszczono jeden przycisk. Na górze wygospodarowano nieco miejsca na płytkę dotykową, która posiada dwa dodatkowe przyciski po lewej i prawej stronie.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

Źródło: techspot.com

AKTUALIZACJA 20.04.2020

Witryna Video Games Chronicle przekazała - powołując się na źródło bliskie firmie Sony - że premiera Playstation 5 została przeniesiona z E3 2020 na specjalne majowe wydarzenie. VCG poinformowało już, że premiera gry The Last of Us 2 została odroczona.

AKTUALIZACJA 29.04.2020

Dziennikarz serwisu GamesBeat, Jeffrey Grubb, ujawnił na forum ResetERA datę pierwszego publicznego pokazu konsoli PlayStation 5. Ma on odbyć się 4 czerwca, a towarzyszyć mu będzie pokaz pierwszych gier - choć jest możliwe, że zostaną one zaprezentowane nawet wcześniej.

AKTUALIZACJA 12.05.2020

Do sieci trafiło ogłoszenie dotyczące pracy na stanowisku menadżerskim w Sony. Wśród obowiązków zainteresowanego znajduje się m.in. wybór najlepszych komponentów od dostawców na całym świecie do zastosowania w produkcji PS5.

AKTUALIZACJA 10.06.2020

Oficjalna prezentacja konsoli online odbędzie się 11.06.2020 roku o godzinie 22:00 czasu polskiego. Wydarzenie będzie można obejrzeć na YouTube i innych kanałach społecznościowych.

Najbardziej interesująca informacja dotyczy jednak debiutu PlayStation 5. Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu "premiera PS5 planowana jest na październik 2020 roku".

PlayStation 5 - specyfikacja

Architekt systemu PS5, Mark Cerny zaprezentował w kwietniu 2019 pierwsze informacje dotyczące wyglądu i możliwości nowej konsoli SONY.

 • Procesor Ryzen - właśnie te jednostki mają zostać wykorzystane w nowym PlayStation 5. Informację o kontynuacji współpracy SONY z AMD można traktować z entuzjazmem. Technologicznie Ryzeny są bardzo zbliżone do Jaguarów, co z dużym prawdopodobieństwem zapewni skutecznie działającą kompatybilność wsteczną gier z poprzedniej generacji konsol.
 • Układ graficzny od AMD - Mark Cerny wspomniał że GPU Navi dla PlayStation 5 obsłuży śledzenie promieni świetlnych w czasie rzeczywistych. Tak mocna zapowiedź wsparcia ray tracingu w kartach Radeon należy traktować jako zaskakującą, ale bardzo pozytywną. Dotychczas ray tracing w czasie rzeczywistym był oferowany wyłącznie przez RTX'y i GTX'y od Nvidii. Pojawienie się technologii na konsolach nowej generacji, podpowiada że nie mamy do czynienia z sezonową modą tylko rozwiązaniem, które będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Dotychczas włączony ray tracing dość wyraźnie ograniczał wydajność układów Nvidii, czyniąc tym samym technologię jedynie ciekawym dodatkiem. Jednakże jednostki Radeon Navi otrzymają dodatkowy wbudowany układ dedykowany wyłącznie do wsparcia technologii śledzenia promieni co może mieć kluczowy pływ na stałe regularne wykorzystanie ray tracingu. Najbardziej nośne tematy w przypadku nowego GPU to jednak obsługa dźwięku 3D i wyjście wideo obsługujące rozdzielczość 8K. Pierwsza z technologii jest niezwykle istotna w kontekście PSVR, szczególnie że SONY już potwierdziło wprowadzenie dedykowanego zestawu słuchawkowego do systemu wirtualnej rzeczywistości.
 • Dysk SSD - wymiana dysku HDD na dysk SSD to najlepsza aktualizacja dla niemal dowolnego systemu komputerowego. Teoretycznie nie inaczej będzie w przypadku konsoli. Poprzednia generacja debiutowała kiedy stosunek ceny do pojemności nie był optymalny dla graczy. Aktualna sytuacja rynkowa sprawia, że SONY zastosuje w SSD w swojej konsoli bez zbędnego podnoszenia kosztów. Oczywiście dysk SSD nie będzie miał wpływu na framerate, ale usprawni wczytywanie i przenoszenie gier.

PlayStation 5 - design

Portal LetsGoDigital informuje, że odnalazł zgłoszenie patentowe z 28 maja bieżącego roku, które dotyczy konsoli do gier z obudową w nietypowym kształcie przypominającym literę L. Podobne zgłoszenie pojawiło się kiedyś w Brazylii i dotyczyło konsoli Playstation 4. W zgłoszeniu patentowym Sony informuje, że autorem nieznanego nam urządzenia jest Yusuhiro Ootori, dyrektor techniczny Sony. Litera V może być odniesieniem do rzymskiej cyfry V i odnosić się do piątej już generacji konsoli Playstation, która jest jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu na świecie.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

PlayStation 5?

Może zdarzyć się jednak, że jest to projekt, który finalnie nie zostanie wykorzystany. Jest to prawdopodobne, ponieważ radykalnie różni się on od stonowanych obudów stosowanych w konsolach poprzednich generacji. Wizualizacja obudowy dołączona do zgłoszenia patentowego przypomina nieco obudowę oryginalnego Xbox'a z listopada 2001 roku. Rysunek posiada miejsce, które wygląda jak slot na płyty. Może to oznaczać, że Sony nie zrezygnuje z montażu napędu.

AKTUALIZACJA 22.10.2019

Do sieci trafiły zdjęcia, pokazujące wersję deweloperską konsoli. Potwierdza ona kształt V, a w obudowie widzimy sześc portów USB - pięć to prawdopodobnie USB 3.0, jeden - 2.0. Po lewej stronie można zauważyć cyfry od 0 do 7 - podejrzewamy, że każda z nich świeci się, gdy do konsoli podpięte jest konkretne urządzenie.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

Źródło: LetsGo Digital

AKTUALIZACJA 12.06.2020

Koniec z plotkami i domysłami, Sony oficjalnie zaprezentowało nam wygląd konsoli PlayStation 5. Sprzęt dziewiątej generacji od japońskiego producenta będzie domyślnie ustawiony pionowo (podobnie jak Xbox Series X). Już w dniu premiery otrzymamy dwa warianty urządzenia - z napędem optycznym i wersję "all digital", która pozwoli nam pobierać nową zawartość wyłącznie z cyfrowego sklepy PlayStation.

Konsola Sony PlayStation 5

PlayStation 5

PlayStation 5 i PlayStation 5 All-Digital (z prawej)

PlayStation 5 i PlayStation 5 All-Digital (z prawej)

AKTUALIZACJA 19.03.2020

Konsola PlayStation 5 zaprezentowana oficjalnie!

Pełna specyfikacja prezentuje się następująco:

 • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
 • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
 • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
 • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
 • Pamięć wewnętrzna: customowy dysk SSD 825 GB
 • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
 • Możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVMe)
 • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USBDysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray

Kluczowym elementem specyfikacji PlayStation 5 ma być również zupełnie nowy system audio, który umożliwi nam dostęp do wysokiej jakości dźwięku 3D, w każdej dostępnej na konsoli produkcji.

GPU, które zbudowane jest na zmodyfikowanej architekturze RDNA 2, zapewni 10,28 TFLOP-ów mocy obliczeniowej oraz wsteczną kompatybilność z konsolami PS4 i PS4 Pro.

AKTUALIZACJA 22.05.2020

Dzięki autorskiej technologii powiązanej z dyskiem SSD, prędkości przetwarzania danych w PS5 będzie około 100 razy większa w porównaniu do PS4. Oznacza to, że wszelkie "ekrany ładowania" zostaną znacznie skrócone, a w wielu przypadkach niemal całkowicie wyeliminowane. Zdaniem Sony, w znaczący sposób wpłynie to na to, jak gracze odbierają daną produkcję i świat w niej przedstawiony.

PlayStation 5 - potwierdzone informacje

Sony wysłuchało uwag użytkowników i przygotowało łagodne przejście z PS4 na Playstation 5. Dzięki kompatybilności, gracze na obydwu będą mogli grać wspólnie w te same tytuły. Jest to również sposób na to, aby lobby gier multiplayer nie ziały pustkami - PS5 będzie stopniowo zdobywać rynek, a pierwsi nabywcy nie będą grać tylko w swoim gronie, ale otrzymają to, do czego przyzwyczaiła ich poprzednia konsola, czyli serwery pełne chętnych do wspólnej walki. Prawdopodobnie osoby, które nabędą PlayStation 5, nie będą musiały kupować ponownie swoich ulubionych tytułów - ich wersje na PS4 będą w pełni grywalne. Jednak na potwierdzenie tej informacji musimy jeszcze poczekać.

Jak podają niektórzy producenci gier, zastosowanie procesora Ryzen może znacznie przyśpieszyć czas wczytywania się gier, ponieważ dzięki niemu będzie można przeprowadzić większą ilość operacji "w locie", a gry będą mieć lepszą optymalizację. Jednak entuzjazm ten studzą inni, twierdzący, że nie ma co spodziewać się jakichkolwiek większych zmian.

Elementem, który ma sprawić, że PS5 wyniesie rozgrywkę na wyższy poziom, jest autorski system audio - zaoferuje on nam dostęp do do wysokiej jakości dźwięku 3D, w każdej produkcji dostępnej na konsoli. Mark Cerny - główny architekt systemu PS5, tak obrazowo tłumaczy działanie systemu audio w PlayStation 5 - "​​w dzisiejszych grach deszcz to prosty pojedynczy dźwięk, ale dzięki technologii PS5 gry będą mogły symulować dźwięk i lokalizację pojedynczych kropel deszczu podczas ulewy". Brzmi zachęcająco?

PlayStation 5 - cena

Nie wiedząc dokładnie co będzie w środku, nie można dokładnie przewidzieć ile będziemy musieli zapłacić za PS5. Obecnie PlayStation 4 to koszt od 850 zł (wersja Slim) do ponad 1400 zł (w zależności od dodatków). Dlatego można założyć spokojnie, że PlayStation 5 będzie kosztować na pewno mniej, niż 2000 zł, nie ma się też co spodziewać, że mniej niż 1000 zł.

AKTUALIZACJA 02.04.2020

Konsola PlayStation 5 pojawiła się w sklepie internetowym Proshop. Pod ceną produktu znajduje się informacja: Produkt sprowadzany, czas dostawy nie może zostać podany. Sama cena została ustalona na kolosalne 4 048,00 zł brutto, co daje nam 3 291,06 zł netto.

AKTUALIZACJA 28.04.2020

Jeden z włoskich sklepów zamieścił w swojej ofercie konsolę PlayStation 5. Została wyceniona na 450 Euro, co przekłada się obecnie na około 2050 złotych, a premiera urządzenia miałaby się odbyć 20 listopada.

PlayStation 5 - wsparcie dla VR

Sony potwierdziło, że wsparcie dla VR będzie istotną częścią konsoli kolejnej generacji. Nie podano jednak żadnych szczegółów na ten temat, musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Wiemy za to już dziś, że obecny headset PSVR będzie kompatybilny z PS5.

PlayStation 5 - czy będzie to konsola przenośna?

Niektóre przecieki sugerują, że PlayStation 5 może być konsolą przenośną jak Nintendo Switch. Biorąc pod uwagę, że Sony ma na swoim koncie PlayStation Portable oraz PlayStation Vita, nie byłoby to zbytnio zaskakujące. Jednak należy pamiętać, że modele przenośne nie spotkały się z tak dobrym przyjęciem, jak oczekiwało Sony. Dlatego raczej sa małe szanse na to, aby producent znowu próbował działać w tym obszarze.

PlayStation 5 - gry

Sony potwierdziło już bogatą listę gier, które trafią na konsolę PlayStation 5. W przeciwieństwie do konkurencji zaprezentowano nie tylko zwiastuny, ale również materiały z rozgrywki z nadchodzących tytułów. Na PS5 nie zabraknie wielkich marek multiplatformowych jak Resident Evil 8 czy Hitman III, jak również produkcji na wyłączność. Potwierdzono już, że w dniu premiery PS5 zadebiutuje Spider-Man: Mike Morales, niedługo później powinniśmy otrzymać takie produkcje jak: remake kultowego Demon's Souls czy Horizon 2 Forbidden West. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

AKTUALIZACJA 09.12.2019

Spółka Sony Interactive Entertainment, odpowiedzialna za rozwój konsoli PlayStation, pracuje nad nową technologią, która pozwoli z każdej gry jednoosobowej stworzyć grę wieloosobową. Uprawnienia do sterowania przekazywane będą pomiędzy poszczególnymi kontrolerami. Całość ma działać zarówno lokalnie, jak i w chmurze i obejmować od dwóch do czterech użytkowników. Rozwiązanie zostanie prawdopodobnie wdrożone w PlayStation 5.

AKTUALIZACJA 13.12.2019

Doczekaliśmy się pierwszej oficjalnej zapowiedzi gry na konsolę PlayStation 5, a będzie nią GodFall od Counterplay Games i Gearbox. Jedną z pierwszych cross-genowych produkcji ma zostać Halo Infinity.

AKTUALIZACJA 27.12.2019

Pojawiły się kolejne rendery kontrolera DualShock. Możesz zobaczyć je w osobnym artykule - tutaj.

AKTUALIZACJA 03.01.2020

Piers Harding-Rolls reprezentujący IHS Market Technology oraz Serkan Toto z Katan Games, zgodnie twierdzą, że Sony chcąc nie tracić na konsoli PlayStation 5, będzie zmuszone do ustalenia jej premierowej ceny na poziomie 499 dolarów. Oznacza to, że nowy sprzęt będzie droższy od PlayStation 4 w dniu premiery o 100 dolarów.

AKTUALIZACJA 07.01.2020

Sony prezentuje oficjalne logo PlayStation 5.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

AKTUALIZACJA 26.01.2020

W internecie pojawiły się właśnie nowe zdjęcia konsoli PS5. W repozytorium SlashLeaks pojawiło się zdjęcie, które wydaje się przedstawiać konsolę w wersji sprzedażowej.

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [12.06.2020]

AKTUALIZACJA 02.02.2020

Sony Interactive Entertainment zdobyło znak towarowy PS5 w Szwajcarii. W międzyczasie złożono podobne wnioski między innymi w Wielkiej Brytanii. 30 stycznia 2020 roku Sony Interactive Entertainment złożyło wniosek o przyznanie znaku towarowego na nazwę PS5 w brytyjskim urzędzie IPO (Intellectual Property Office). Zgłoszenie aplikacyjne zostało sklasyfikowane jako klasa 9, która obejmuje konsole do gier.

AKTUALIZACJA 04.02.2020

Przedstawiciele Sony podzielili się z nami ciekawymi informacjami - cena PlayStation 5 w lutym 2020 roku wciąż nie została przez ustalona.

AKTUALIZACJA 07.02.2020

Zdaniem analityków z firmy Jefferies Group, epidemia koronawirusa może spowodować, że producenci będą zmuszeni do przesunięcia premier konsol nowej generacji. Ich zdaniem, specyficzny rynek konsol, który wypuszcza sprzęt raz na kilka lat, może najbardziej odczuć działanie epidemii. Szczególnie, że czołowi producenci z branży tworzą swój sprzęt głównie w Chinach. Oznacza to, że premiera PS5 może zostać przesunięta nawet do 2021.

AKTUALIZACJA 11.02.2020

Yves Guillemot, CEO firmy Ubisoft, powiedział, że nowa konsola Sony będzie obsługiwała prawie cały katalog gier poprzednich konsol. Dodał również, że jego zdaniem to będzie coś zupełnie nowego w branży, a wsteczna kompatybilność pomoże starszym generacjom dłużej pozostać na rynku.

AKTUALIZACJA 18.02.2020

Japoński analityk Hideki Yasuda z firmy Ace Research Institute, twierdzi, że do 31 marca 2021 roku najnowszy sprzęt Sony trafi w ręce 6 milionów użytkowników. Co więcej, w pierwszym roku na rynku, PlayStation 5 będzie mogło pochwalić się wynikiem 15 milionów sprzedanych egzemplarzy. Jeśli przewidywania pana Hideki Yasudu się potwierdzą, to na przestrzeni całej dziewiątej generacji, PlayStation 5 może się zbliżyć do niepodzielnie panujących PS2 i Nintendo DS.

AKTUALIZACJA 24.02.2020

Do sieci trafiły patenty dotyczące technologii, które mają trafić do kontrolera DualShock 5. Wynika z nich, że japoński producent chce monitorować nasz poziom stresu poprzez umieszczenie odpowiednich czujników, które będą na bieżąco monitorować tętno użytkownika i poziomy wydzielania potu. Co więcej, zebrane dane zostaną wykorzystane przez PlayStation 5 w celu dostosowania wrażeń użytkownika.

AKTUALIZACJA 28.02.2020

Japoński producent pragnie wdrożyć do swojej przyszłej konsoli technologię bezprzewodowego ładowania. Według opublikowanych danych, do kontrolera będzie można przyczepić specjalny adapter, który pozwoli na jego bezprzewodowe ładowanie. Choć nazwa DualShock 5 w dokumentach patentowych bezpośrednio nie pada, to śmiało możemy założyć, że to właśnie on ma być głównym beneficjentem nowej technologii.

AKTUALIZACJA 04.03.2020

Konsole nowej generacji mają być sprzedawane w zaskakująco przystępnych cenach. Sony może wypuścić na rynek dwie wersje konsol - podstawową oraz ulepszoną. Na rynku pojawić się powinny zatem odpowiedniki dla PS4 i PS 4 Pro. Co ważne - słabsze oraz wydajniejsze konsole mimo różnicy w cenie i wydajności oferowały będą taki sam cykl życia. Identycznie jest w przypadku obecnej generacji konsol. Słabszy model PS4 Slim sprzedaje się równocześnie z wydajniejszym modelem PS4 Pro, który pojawił się na rynku nieco później. W przypadku konsol nowej generacji decydując się na droższą konsolę otrzymamy możliwość grania w gry przy zachowaniu większej ilości detali.

AKTUALIZACJA 23.03.2020

PlayStation 5 pochwalili m.in. twórcy nadchodzącego The Last of Us 2 - Naughty Dog oraz studio Gearbox Software - autorzy Borderlands 3. Do tego grona dołączył jeden z głównych inżynierów w firmie Intel - Dietmar Suoch, który za pośrednictwem Twittera stwierdził, że "Sony projektując architekturę PS5 dokonało kilku bardzo mądrych i rozsądnych wyborów". Inżynier docenia przede wszystkim autorski dysk SSD, który będzie niemal dwukrotnie szybszy od tego, który otrzyma Xbox Series X. Na uznanie przedstawiciela Intela zasłużyło również GPU, choć jak sam podkreśla, "można się było tego spodziewać". Przysłowiowym "asem w rękawie" PS5 ma być jednak nowy system audio, który nie tylko umożliwi nam dostęp do wysokiej jakości dźwięku 3D, ale również odciąży główny procesor urządzenia.

AKTUALIZACJA 26.03.2020

Niezależny analityk branżowy Benji-Sales twierdzi, że PlayStation jest silniejszą marką od Xboxa i PS5 na świece uzyska sprzedażową przewagę nad sprzętem konkurencji.

AKTUALIZACJA 02.04.2020

Balthazar Auger - lider studia Nimble Giant Entertainment, które obecnie pracuje nad sieciowym shooterem Quantum League, uważa, że choć Xbox Series X faktycznie zapewni większą wydajność, to odczujemy ją jedynie w przypadku tytułów na wyłączność, jak np. Senua's Saga: Hellblade II czy Halo Infinite. W przypadku tytułów multiplatformowych, różnice w mocy pomiędzy poszczególnymi platformami nie odegrają znaczącej roli.

AKTUALIZACJA 28.04.2020

Sony zamierza walczyć ze spoilerami. Do sieci trafił patent nowej technologii, która trafi na PlayStation 5. Specjalny program będzie wykrywać szczegóły gry, które można by uznać za spoilery i zablokuje je użytkownikom, którzy jeszcze ich nie poznali. Dotyczyć to ma m.in. zdobywanych osiągnięć (również przez znajomych) oraz treści publikowanych przez innych użytkowników (gameplaye, komentarze, itd. itp.). Co ciekawe, również deweloperzy będą mogli oznaczać wybrane treści jako potencjalny spoiler, tak, aby gracze mogli je odkrywać dopiero w miarę postępów w grze. Warto tu podkreślić, że będzie to jedynie opcjonalna funkcja, a więc to użytkownik zadecyduje, czy będzie z niej korzystać. Oczywiście nawet nowa technologia nie pomoże w całkowitym wyeliminowaniu spoilerów, jednak z całą pewnością ograniczy ich rozprzestrzenianie się.