PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [22.10.2019]

PlayStation 5 - kiedy trafi na rynek? Czego się spodziewać? Oto wszystkie potwierdzone informacje oraz plotki na temat nadchodzącej konsoli Sony.

KONCEPCYJNA I NIEOFICJALNA GRAFIKA PS5 (autorstwa Davida Hanssona, za: davidhansson.deviantart.com)

PlayStation 4 ma na rynku nadal bardzo mocną pozycję. Zawdzięcza ją w głównej mierze wersjom Slim i Pro oraz PlayStation VR, które zwiększyły możliwości zabawy dla najbardziej wymagających fanów konsol. A co wiemy na temat PlayStation 5? W tym tekście gromadzimy najważniejsze informacje na ten temat.

PlayStation 5 - data premiery

Nowa konsola ma się pojawić w 2020 r. Plotki podawały, że PlayStation 5 zobaczymy już na targach E3 w 2020 roku, jednak okazały się fałszywe - Sony nie pojawi się na tej imprezie. Dlatego nie ma pewności co do terminu debiutu rynkowego - według niektórych doniesień przewidywany jest na połowę przyszłego roku, inne mówią dopiero o grudniu. Najnowsze informacje sugerują raczej ten drugi termin. Podejrzewa się, że Sony wypuści konsolę w tym samym czasie, co Microsoft zapowiedziany Project Scarlett, aby skutecznie z nią rywalizować. Ostatecznie o dokładnej dacie premiery dowiemy się podczas oficjalnego wydarzenia, jakie zostało zaplanowane przez producenta na jesień tego roku, a więc "połowa roku" odpada.

AKTUALIZACJA 08.10.2019

Sony poinformowało oficjalnie, że premiera konsoli będzie miała miejsce w okresie świąt w grudniu 2020 roku. Podano od razu, że wraz z nią pojawi się nowy kontroler z przyciskami haptycznymi, co ma zwiększyć immersję graczy. Pojawią się także "przyciski adaptacyjne", wbudowane w L2 i R2. Producenci będą mogli ustalać występujący podczas gier opór tych przycisków, co ma zwiększyć wrażenia związane np. z naciąganiem łuku czy prowadzeniem samochodu po wertepach.

PlayStation 5 - specyfikacja

Architekt systemu PS5, Mark Cerny zaprezentował w kwietniu 2019 pierwsze informacje dotyczące wyglądu i możliwości nowej konsoli SONY.

  • Procesor Ryzen - właśnie te jednostki mają zostać wykorzystane w nowym PlayStation 5. Informację o kontynuacji współpracy SONY z AMD można traktować z entuzjazmem. Technologicznie Ryzeny są bardzo zbliżone do Jaguarów, co z dużym prawdopodobieństwem zapewni skutecznie działającą kompatybilność wsteczną gier z poprzedniej generacji konsol.
  • Układ graficzny od AMD - Mark Cerny wspomniał że GPU Navi dla PlayStation 5 obsłuży śledzenie promieni świetlnych w czasie rzeczywistych. Tak mocna zapowiedź wsparcia ray tracingu w kartach Radeon należy traktować jako zaskakującą, ale bardzo pozytywną. Dotychczas ray tracing w czasie rzeczywistym był oferowany wyłącznie przez RTX'y i GTX'y od Nvidii. Pojawienie się technologii na konsolach nowej generacji, podpowiada że nie mamy do czynienia z sezonową modą tylko rozwiązaniem, które będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Dotychczas włączony ray tracing dość wyraźnie ograniczał wydajność układów Nvidii, czyniąc tym samym technologię jedynie ciekawym dodatkiem. Jednakże jednostki Radeon Navi otrzymają dodatkowy wbudowany układ dedykowany wyłącznie do wsparcia technologii śledzenia promieni co może mieć kluczowy pływ na stałe regularne wykorzystanie ray tracingu. Najbardziej nośne tematy w przypadku nowego GPU to jednak obsługa dźwięku 3D i wyjście wideo obsługujące rozdzielczość 8K. Pierwsza z technologii jest niezwykle istotna w kontekście PSVR, szczególnie że SONY już potwierdziło wprowadzenie dedykowanego zestawu słuchawkowego do systemu wirtualnej rzeczywistości.
  • Dysk SSD - wymiana dysku HDD na dysk SSD to najlepsza aktualizacja dla niemal dowolnego systemu komputerowego. Teoretycznie nie inaczej będzie w przypadku konsoli. Poprzednia generacja debiutowała kiedy stosunek ceny do pojemności nie był optymalny dla graczy. Aktualna sytuacja rynkowa sprawia, że SONY zastosuje w SSD w swojej konsoli bez zbędnego podnoszenia kosztów. Oczywiście dysk SSD nie będzie miał wpływu na framerate, ale usprawni wczytywanie i przenoszenie gier.

PlayStation 5 - design

Portal LetsGoDigital informuje, że odnalazł zgłoszenie patentowe z 28 maja bieżącego roku, które dotyczy konsoli do gier z obudową w nietypowym kształcie przypominającym literę L. Podobne zgłoszenie pojawiło się kiedyś w Brazylii i dotyczyło konsoli Playstation 4. W zgłoszeniu patentowym Sony informuje, że autorem nieznanego nam urządzenia jest Yusuhiro Ootori, dyrektor techniczny Sony. Litera V może być odniesieniem do rzymskiej cyfry V i odnosić się do piątej już generacji konsoli Playstation, która jest jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu na świecie.

PlayStation 5?

PlayStation 5?

Może zdarzyć się jednak, że jest to projekt, który finalnie nie zostanie wykorzystany. Jest to prawdopodobne, ponieważ radykalnie różni się on od stonowanych obudów stosowanych w konsolach poprzednich generacji. Wizualizacja obudowy dołączona do zgłoszenia patentowego przypomina nieco obudowę oryginalnego Xbox'a z listopada 2001 roku. Rysunek posiada miejsce, które wygląda jak slot na płyty. Może to oznaczać, że Sony nie zrezygnuje z montażu napędu.

AKTUALIZACJA 22.10.2019

Do sieci trafiły zdjęcia, pokazujące wersję deweloperską konsoli. Potwierdza ona kształt V, a w obudowie widzimy sześc portów USB - pięć to prawdopodobnie USB 3.0, jeden - 2.0. Po lewej stronie można zauważyć cyfry od 0 do 7 - podejrzewamy, że każda z nich świeci się, gdy do konsoli podpięte jest konkretne urządzenie.

Źródło: LetsGo Digital

Źródło: LetsGo Digital

PlayStation 5 - potwierdzone informacje

Sony wysłuchało uwag użytkowników i przygotowało łagodne przejście z PS4 na Playstation 5. Dzięki kompatybilności, gracze na obydwu będą mogli grać wspólnie w te same tytuły. Jest to również sposób na to, aby lobby gier multiplayer nie ziały pustkami - PS5 będzie stopniowo zdobywać rynek, a pierwsi nabywcy nie będą grać tylko w swoim gronie, ale otrzymają to, do czego przyzwyczaiła ich poprzednia konsola, czyli serwery pełne chętnych do wspólnej walki. Prawdopodobnie osoby, które nabędą PlayStation 5, nie będą musiały kupować ponownie swoich ulubionych tytułów - ich wersje na PS4 będą w pełni grywalne. Jednak na potwierdzenie tej informacji musimy jeszcze poczekać.

Jak podają niektórzy producenci gier, zastosowanie procesora Ryzen może znacznie przyśpieszyć czas wczytywania się gier, ponieważ dzięki niemu będzie można przeprowadzić większą ilość operacji "w locie", a gry będą mieć lepszą optymalizację. Jednak entuzjazm ten studzą inni, twierdzący, że nie ma co spodziewać się jakichkolwiek większych zmian.

PlayStation 5 - cena

Nie wiedząc dokładnie co będzie w środku, nie można dokładnie przewidzieć ile będziemy musieli zapłacić za PS5. Obecnie PlayStation 4 to koszt od 850 zł (wersja Slim) do ponad 1400 zł (w zależności od dodatków). Dlatego można założyć spokojnie, że PlayStation 5 będzie kosztować na pewno mniej, niż 2000 zł, nie ma się też co spodziewać, że mniej niż 1000 zł.

PlayStation 5 - wsparcie dla VR

Sony potwierdziło, że wsparcie dla VR będzie istotną częścią konsoli kolejnej generacji. Nie podano jednak żadnych szczegółów na ten temat, musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Wiemy za to już dziś, że obecny headset PSVR będzie kompatybilny z PS5.

PlayStation 5 - czy będzie to konsola przenośna?

Niektóre przecieki sugerują, że PlayStation 5 może być konsolą przenośną jak Nintendo Switch. Biorąc pod uwagę, że Sony ma na swoim koncie PlayStation Portable oraz PlayStation Vita, nie byłoby to zbytnio zaskakujące. Jednak należy pamiętać, że modele przenośne nie spotkały się z tak dobrym przyjęciem, jak oczekiwało Sony. Dlatego raczej sa małe szanse na to, aby producent znowu próbował działać w tym obszarze.