PlayStation 5: data premiery, cena, specyfikacja [28.07.2020]

PlayStation 5 - kiedy trafi na rynek? Czego się spodziewać? Oto wszystkie potwierdzone informacje oraz plotki na temat nadchodzącej konsoli Sony.


PlayStation 5 – design

Sony postanowiło zerwać z tradycją i design PlayStation 5 w niczym nie przypomina poprzednich generacji konsoli. Sprzęt dziewiątej generacji od japońskiego producenta będzie domyślnie ustawiony pionowo (podobnie jak Xbox Series X), choć bez problemu ułożymy go również w poziomie. Dominujące barwy to biel z domieszką czerni, a więc kolejna rewolucja w historii PlayStation.

PlayStation 5

Konsola PlayStation 5

Wielce prawdopodobne jednak, że otrzymamy również inne warianty kolorystyczne i liczne edycje kolekcjonerskie.

Matt MacLaurin – wiceprezes ds. projektowania UX w PlayStation zdradził, że na graczy czeka wiele edycji specjalnych PS5. Co więcej, nowa konsola pozwoli producentowi dostosowywać ją do potrzeb odbiorców na niespotykane dotąd sposoby.

Jak to może wyglądać w rzeczywistości pokazał nam artysta o pseudonimie BossLogic, który przygotował rendery specjalnych edycji konsoli PS5 inspirowanych grą Spider-Man: Miles Morales.

PlayStation 5 Spider-Man Edition (autor: BossLogic)

PlayStation 5 Spider-Man Edition (autor: BossLogic)

PlayStation 5 Spider-Man Edition (autor: BossLogic)

PlayStation 5 Spider-Man Edition (autor: BossLogic)

Co istotne, już w dniu premiery otrzymamy dwa warianty urządzenia - z napędem optycznym oraz wersję "all digital", która pozwoli nam pobierać nową zawartość wyłącznie z cyfrowego sklepy PlayStation. Jak prezentują się poszczególne edycje możecie zobaczyć poniżej.

PlayStation 5 i PlayStation 5 All-Digital

PlayStation 5 i PlayStation 5 All-Digital (z prawej)

Aktualizacja - 28.07.2020

Niemiecki oddział sklepu Amazon zaktualizował stronę poświęconą konsoli PlayStation 5. Na karcie produktu pojawiła się między innymi waga urządzenia. Ta nie jest specjalnym zaskoczeniem, już wcześniej dowiedzieliśmy się, że PS5 będzie największą konsolą w historii. Nowa generacja sprzętu Sony będzie ważyć aż 4,78 kg, czyli niemal dwa razy więcej od podstawowej wersji PlayStation 4 (2,8 kg).

PlayStation 5 – specyfikacja

Specyfikacja PlayStation 5 nie kryj już przed nami żadnych tajemnic i prezentuje się ona następująco:

  • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
  • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
  • Pamięć wewnętrzna: customowy dysk SSD 825 GB
  • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
  • Możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVMe)
  • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USBDysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray

Zdaniem decydentów Sony, nowa generacja konsol nie może przynosić ze sobą jedynie lepszej wydajność i bardziej szczegółowej oprawy wizualnej. Musi natomiast nieść ze sobą zupełnie nowe rozwiązania, które pozwolą na to, aby każdy kupujący od pierwszej chwili poczuł, że obcuje z czymś nowatorskim i rewolucyjnym.

W tym też celu Sony postanowiło sięgnąć po technologię haptyczną, którą znajdziemy w kontrolerze DualSense. Oprócz tego PlayStation 5 zostanie wyposażone w autorski system audio, który zaoferuje nam dostęp do wysokiej jakości dźwięku 3D, w każdej produkcji dostępnej na konsoli. Mark Cerny - główny architekt systemu PS5, tak obrazowo tłumaczy działanie systemu audio w PlayStation 5 - "​​w dzisiejszych grach deszcz to prosty pojedynczy dźwięk, ale dzięki technologii PS5 gry będą mogły symulować dźwięk i lokalizację pojedynczych kropel deszczu podczas ulewy".

Nie mniej istotną role ma odegrać dysk SSD, który wykorzystuje autorską technologię Sony. Zdaniem włodarzy japońskiego producenta, prędkości przetwarzania danych w PS5 będzie około 100 razy większa w porównaniu do PS4. Oznacza to, że wszelkie "ekrany ładowania" zostaną znacznie skrócone, a w wielu przypadkach niemal całkowicie wyeliminowane. Zdaniem Sony, w znaczący sposób wpłynie to na to, jak gracze odbierają daną produkcję i świat w niej przedstawiony.

PlayStation 5 pochwalili m.in. twórcy The Last of Us Part 2 - Naughty Dog oraz studio Gearbox Software - autorzy Borderlands 3. Do tego grona dołączył jeden z głównych inżynierów w firmie Intel - Dietmar Suoch, który za pośrednictwem Twittera stwierdził, że "Sony projektując architekturę PS5 dokonało kilku bardzo mądrych i rozsądnych wyborów". Inżynier docenia przede wszystkim autorski dysk SSD, który będzie niemal dwukrotnie szybszy od tego, który otrzyma Xbox Series X. Na uznanie przedstawiciela Intela zasłużyło również GPU, choć jak sam podkreśla, "można się było tego spodziewać".

PlayStation 5 - kontroler DualSense

Kolejną ogromną zmianą jaką przyniesie ze sobą premiera PlayStation 5 będzie porzucenie kultowej już serii kontrolerów DualShock. Ich miejsce zastąpi w kolejnej generacji DualSense, czyli zupełnie nowe urządzenie, różniące się nie tylko designem, ale również możliwościami.

Największą nowością DualSense jest technologia haptyczna, która zastąpi w kontrolerze Sony wysłużone już klasyczne wibracje. Wykorzystuje ona zmysł dotyku do jak najlepszego odwzorowania poszczególnych ruchów w cyfrowych światach. Możliwe będzie rozróżnienie czy nasz awatar akurat porusza się po twardej nawierzchni, czy na przykład przedziera się przez grząskie wrzosowisko.

kontroler ps5 dualsense

Kontroler DualSense

DualSense otrzyma również wbudowany mikrofon, który umożliwi czat głosowy bez konieczności używania słuchawek lub mikrofonu zewnętrznego. Dodatkowo spusty kontrolera (przyciski L2 i R2) zyskają duże możliwości konfiguracji, co pozwoli twórcom na lepsze przystosowanie ich do konkretnych czynności w grach.

DualSense do PS5

DualSense do PS5

Kontroler do PlayStation 5 już przypadł do gusty deweloperom. Zachwyceni są nim m.in. przedstawiciele studia TeamKill Media, które przygotowuje jedną z pierwszych gier jakie trafią na nową konsolę Sony, horror - Quantum Error. Swojego zachwytu nad urządzeniem nie ukrywa również Tymon Smektała z naszego rodzimego studia – Techland. Jego zdaniem DualSense - „ma fantastyczny design, tak futurystyczny, jak można tego oczekiwać w 2020 roku, czyli czasach sci-fi, w których żyjemy. Jeśli chodzi o kształt, musimy zobaczyć, jak będzie pasował do dłoni, ale nawet patrząc na niego mam dobre odczucia”.

Aktualizacja - 28.07.2020

Geoff Keighley - znany i wpływowy branżowy dziennikarz branżowy, miał okazję wypróbować kontroler DualSense w akcji. Jego zdaniem technologia haptyczna naprawdę robi sporą różnicę. Podobnie jak regulowany poziom nacisku spustów. Dziennikarz docenił również głośnik ze znacznie większym zasięgiem niż w DualShock 4 oraz wbudowany mikrofon. Keighley pochwalił także nowy design urządzenia i jego ergonomię - pad bardzo dobrze leży w dłoni i choć wydaje się być cięższy od DualShock 4, to operuje się nim wygodniej.

PlayStation 5 – gry

Sony potwierdziło już bogatą listę gier, które trafią na konsolę PlayStation 5. W przeciwieństwie do konkurencji zaprezentowano nie tylko zwiastuny, ale również materiały z rozgrywki z nadchodzących tytułów. Na PS5 nie zabraknie wielkich marek multiplatformowych jak Resident Evil 8 Village czy Hitman III, jak również produkcji na wyłączność. Potwierdzono już, że w dniu premiery PS5 zadebiutuje Spider-Man: Mike Morales, niedługo później powinniśmy otrzymać takie produkcje jak: remake kultowego Demon's Souls, Gran Turismo 7 czy Horizon 2 Forbidden West. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Tom Phillips - dziennikarze Eurogamera, twierdzi, że Sony już niebawem, najprawdopodobniej w sierpniu, pokaże kolejne tytuły na wyłączność PlayStation 5. Wśród nich ma znaleźć się nowa odsłona kultowej serii horrorów – Silent Hill.

Podobnego zdania jest Roberto Serrano – doświadczony dziennikarz, a obecnie również leakster. Według najnowszych informacji – Sony ma już zaplanowaną imprezę State of Play na 6 sierpnia (czwartek, godzina 22:00 czasu polskiego).

PlayStation 5 – kompatybilność wsteczna

Sony wysłuchało uwag użytkowników i przygotowało łagodne przejście z PS4 na PlayStation 5. Dzięki kompatybilności wstecznej, gracze na obydwu generacjach będą mogli grać wspólnie w te same tytuły. Jest to również sposób na to, aby lobby gier multiplayer nie ziały pustkami - PS5 będzie stopniowo zdobywać rynek, a pierwsi nabywcy nie będą grać tylko w swoim gronie, ale otrzymają to, do czego przyzwyczaiła ich poprzednia konsola, czyli serwery pełne chętnych do wspólnej walki. Warto jednak pamiętać, że choć większa część biblioteki PS4 trafi ostatecznie na jej następcę, to nie mamy co liczyć na 100% jej przeniesienie.

Niestety, PS5 nie otrzyma funkcji na wzór Xbox Smart Delivery, która sprawia, że kupując grę na konsoli Xbox One otrzymacie automatycznie wersję tego tytuły również na Xbox Series X. Liczne źródła donoszą, że japoński producent nie ma zamiaru przygotować podobnego rozwiązania. Sony ponoć nie chce naciskać na poszczególnych producentów i da im pełną swobodę. Oznacza to, że kupując grę na PlayStation 4, która ostatecznie trafi również na PS5, nie możemy mieć pewności, że nową wersję otrzymamy za darmo.

PlayStation 5 – data premiery

Kiedy PlayStation 5 trafi na sklepowe półki? Tego niestety jeszcze nie wiemy. Jedyny oficjalny komunikat w tej sprawie głosi, że PS5 trafi do sprzedaży w okresie świątecznym 2020 roku. Mogłoby to wskazywać na grudzień tego roku, jednak biorąc pod uwagę historię konsol PlayStation bardziej prawdopodobny wydaje się listopad.

Potwierdzają to zresztą informacje do jakich dotarł Roberto Serrano - dziennikarz dobrze zorientowany w sprawach Sony. Jego zdaniem premiera PlayStation 5 odbędzie się dokładnie 27 listopada. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

PlayStation 5 – cena

Cena to dla wielu osób jeden z najważniejszych czynników wpływających na zakup danego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku konsol dziewiątej generacji. Do tej pory przedstawiciele Sony stwierdzili jedynie, że „cena PlayStation 5 będzie adekwatna do możliwości jakie zaoferuje konsola”. Idąc tym tropem, wielu branżowych specjalistów sugerowało, że cena PS5 będzie niezwykle wysoka i może wynieść nawet 699 dolarów (~ 2765 zł). Z kolei w serwisie Amazon pojawiła się karta produktu PlayStation 5 z ceną na poziomie 599 dolarów (~ 2370).

Możliwe jednak, że PS5 będzie sprzętem znacznie tańszym. Wspomniany już Roberto Serrano, twierdzi że, PlayStation 5 z napędem Blu-ray kosztować będzie 499 euro/dol., natomiast cena wersji bez napędu wyniesie 399 euro/dol. Możemy zatem założyć, że ceny konsoli w polskich sklepach będą wynosić 2299 zł i 1799 zł.

Kiedy możemy spodziewać się konkretów na temat ceny PS5? Spekuluje się, że poznamy ją już 13 lipca, możliwe jednak również, że będziemy musieli poczekać przynajmniej do sierpnia na oficjalne ogłoszenie Sony.

Aktualizacja 28.07.2020

Według najnowszych informacji, dziewiąta generacja konsol w wykonaniu Sony trwać będzie jedynie 5 lat. W rozmowie z dziennikarzami serwisu DigiTimes, tajwański dostawca podzespołów do PlayStation 5 zdradził, że Sony zamierza sprzedać co najmniej 120 milionów egzemplarzy nowej konsoli w przeciągu pięciu lat, po czym wprowadzi na rynek jej następcę. Oznacza to, że japoński producent chce wyraźnie skrócić czas trwania dziewiątej generacji. Do tej pory, każda kolejna konsola PlayStation była dostępna na rynku 6 lub 7 lat.