PlayStation 5 to potwór! Poznaliśmy specyfikację konsoli Sony

Sony wreszcie ujawniło nam oficjalnie specyfikację konsoli PlayStation 5. Niestety, nie takiej prezentacji się spodziewaliśmy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Mark Cerny - główny architekt systemu PS5, przedstawił nam dzisiaj szczegóły specyfikacji PlayStation 5. Choć te prezentują się imponująco, to dzisiejsza prezentacja Sony przejdzie do historii, jako jedna z najgorszych.

Cerny od początku zalał nas masą czysto technicznych terminów. Wystarczy napisać, że na omówienie możliwości dysku SSD, który trafi do PlayStation 5, poświęcono blisko pół godziny. W dużym skrócie, nowy dysk znacząco przyspieszy uruchamianie systemu i wczytywanie gier, zniknąć mają tzw. "ekrany ładowania". Dla porównania standardowy dysk PS4 jest w stanie wczytać 1GB danych w około 20 sekund, PS5 wczyta 2 GB danych w zaledwie 0,27 sekundy. Nowy system kompresji danych, ma również pozwolić na umieszczenie większej ilości gier. Podczas pracy, dysk SSD może liczyć na wsparcie specjalnego koprocesora.

Przedstawiciel Sony kontynuował swoją tyradę i podzielił się z nami również informacjami na temat GPU, które zbudowane jest na zmodyfikowanej architekturze RDNA 2 i zapewni 10,28 TFLOP-ów mocy obliczeniowej. Customowy GPU zapewni PS5 wsteczną kompatybilność z konsolami PS4 i PS4 Pro.

Kluczowym elementem specyfikacji PlayStation 5 ma być również zupełnie nowy system audio, który umożliwi nam dostęp do wysokiej jakości dźwięku 3D, w każdej dostępnej na konsoli produkcji. Co ciekawe, z podobnej technologii korzystają wybrane gry na PS4, ale tylko w połączeniu z dedykowanymi konsoli słuchawkami Sony.

Niestety wciąż nie pokazano nam jak dokładnie wygląda PS5 i jakie ewentualnie gry na nią trafią. Sony, póki co, wyraźnie przegrywa z Microsoftem na polu promocji nowych urządzeń.

Pełna specyfikacja PlayStation 5 prezentuje się następująco:

  • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
  • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
  • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
  • Pamięć wewnętrzna: customowy dysk SSD 825 GB
  • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
  • Możliwość rozszerzenia pamięci: dysk SSD (NVMe)
  • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USB
  • Dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray

Dziewiąta generacja konsol zapowiada się nam wyjątkowo ciekawie. Różnice pomiędzy Xbox Series X i PlayStation 5 są niewielkie i wydaje się, że, po raz kolejny, to tytuły na wyłączność zadecydują o sukcesie konkretnego urządzenia. Macie już swojego faworyta?