PlayStation 5 z długo wyczekiwaną funkcją. Sony potwierdza - VRR nadchodzi

Sony udostępniło właśnie najnowszą wersję oprogramowania systemowego PlayStation 5. Firmware 22.01-05.00.00 jest już dostępny i wprowadza sporo nowych funkcji. Przy okazji zapowiedziano także premierę najbardziej wyczekiwanej funkcji przez posiadaczy PS5, a mianowicie VRR.

(fot. Sony)

PlayStation 5 to kawał świetnego sprzętu. Osoby, które zdecydowały się na zakup konsoli Sony nie mają zbyt wielu powodów do narzekań - sporo świetnych gier, w tym wydane niedawno Horizon Forbidden West czy Gran Turismo 7, mnóstwo ciekawych funkcji czy znacznie lepszy niż u konkurencji interfejs. Nie wszytko jest jednak idealne i doskonale sprawę z tego zdaje sobie japoński producent. Regularne aktualizacje oprogramowania PS5 nie tylko naprawiają pomniejsze błędy i usterki, ale również zapewniają szereg nowych funkcji. Sony właśnie poinformowało, że już dziś gracze na całym świecie będą mogli pobrać kolejną aktualizację, która wprowadzi sporo nowej zawartości.

PlayStation 5 firmware 22.01-05.00.00 - co nowego?

Najnowsza aktualizacja oprogramowania PlayStation 5 (firmware 22.01-05.00.00) "waży" nieco ponad 1 GB, jednak niech was nie zwiodą jego rozmiary bowiem przynosi on ze sobą sporo nowości.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [05.06.2023]
  • Na tę funkcję PS5 czekali wszyscy gracze! Sony testuje nowości

Przede wszystkim przebudowano funkcjonowanie "Imprez". Od teraz gracze mają dostęp do imprezy otwartej i zamkniętej. Pierwsza z nich pozwala dołączyć do twojej grupy wszystkim znajomym, a także ich znajomym. Imprezy zamknięte są przeznaczone tylko dla graczy, których zaprosisz bezpośrednio. Otrzymamy także możliwość łatwego raportowania graczy z czatu głosowego.

PS5 Firmware

(fot. Sony)

Aktualizacji doczekała się również funkcja "Share Play". Od teraz możecie uruchamiać funkcję Share Play bezpośrednio z karty czatu głosowego. Nie musicie już włączać na początku ekranu udostępniania, by skorzystać z funkcji Share Play. Sporo zmieniło się także w samych czatach głosowych, które teraz nazywane są imprezami. Co więcej, można teraz indywidualnie dostosować głośność czatu głosowego każdego gracza w imprezie na PS4 oraz na PS5.

Kolejne istotne zmiany objęły interfejs. Dodano opcję filtrowania kolekcji gier według gatunków, co pozwala szybko znaleźć określone rodzaje gier. Natomiast na ekranie głównym może się teraz pojawić łącznie aż 14 gier i aplikacji. Zaktualizowano również wygląd wizualny kart trofeów i listy trofeów. Gracze mogą też zobaczyć sugestie dotyczące zdobywania trofeów na trackerze trofeów i gdy grają w grę uzyskać do niego dostęp z Centrum sterowania.

Pomniejszych zmian i nowości jest oczywiście więcej, a pełną ich listę znajdziecie tutaj. To jednak nie koniec rewelacji, jakie ujawniło Sony przy okazji debiutu frmware'u 22.01-05.00.00. Japoński producent zapowiedział jedną z najbardziej wyczekiwanych przez graczy funkcji.

PlayStation 5 z VRR już w tym roku

PS5 z VRR

(fot. Sony)

Tak jest! VRR (Variable Refresh Rate) wreszcie trafi na najnowsze konsole Sony. Ta długo wyczekiwana funkcja jest już przygotowywana i zostanie udostępniona graczom w nadchodzących miesiącach. Oznacza to, że jeszcze w tym roku PS5 pozwoli na wykorzystanie VRR.

Miło nam również poinformować, że obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) jest planowana na PS5 w nadchodzących miesiącach. W telewizorach i monitorach PC zgodnych ze standardem HDMI 2.1 funkcja VRR dynamicznie synchronizuje częstotliwość odświeżania wyświetlacza z wyjściem graficznym konsoli PS5. Zwiększa to wydajność wizualną gier na PS5, minimalizując lub eliminując artefakty wizualne, takie jak problemy z płynnością wyświetlania klatek czy rozrywanie ekranu. Rozgrywka w wielu tytułach na PS5 jest bardziej płynna, ponieważ sceny są natychmiast renderowane, grafika wygląda bardziej wyraziście, a opóźnienie sygnału wejściowego jest mniejsze. Wcześniej wydane gry na PS5 można w pełni zoptymalizować pod kątem VRR za pomocą poprawki do gry, a przyszłe gry mogą zawierać obsługę VRR już w momencie premiery - Sony.

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że niebawem usłyszymy także o potwierdzeniu wsparcia dla rozdzielczości 1440p.

Zobacz również:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: