PlayStation VR2 – data premiery, specyfikacja, cena, gry. Wszystko co wiemy

PlayStation VR2 to nowa generacji gogli wirtualnej rzeczywistości od Sony. Sprawdźcie, co wiemy ich temat.


W 2021 roku doczekaliśmy się zapowiedzi nowej generacji gogli VR od Sony. Wówczas, poza zapowiedziami „rewolucji”, nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych informacji. Podczas targów CES 2022 włodarze japońskiego producenta postanowili nadrobić zaległości i ujawnili mnóstwo nowych informacji na temat nowych gogli wirtualnej rzeczywistości.

Oto PlayStation VR2

playstation vr2

fot. Sony

Przede wszystkim ujawniono oficjalną nazwę nowego sprzętu. Sony postanowiło nie eksperymentować i gogle będą nosić nazwę PlayStation VR2. Pewien schemat nazewnictwa, który został wprowadzony wraz z PlayStation 5 (a konkretnie z kontrolerem DualSense) również zostanie zachowany w przypadku PS VR2. „Innowacyjne” kontrolery towarzyszące goglom nosić będą nazwę PlayStation VR2 Sense.

Zobacz również:

 • Horizon Call of the Mountain – nowa gra na wyłączność PS5 z trailerem
 • Allegro.pl - oferty, promocje, wyprzedaże [24.01.2022]
 • Najlepsze gry VR dla fanów horrorów na PC i PlayStation VR w 2021 roku

PlayStation VR2 – specyfikacja

Długo przyszło nam na to czekać, ale wreszcie poznaliśmy również oficjalną specyfikację PSVR2, oto ona:

 • Wyświetlacz: OLED
 • Rozdzielczość: 2000 x 2040 pikseli (na oko)
 • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz, 90 Hz
 • Pole widzenia: 110 stopni
 • Kamery: 4 kamery do śledzenie oczu użytkownika oraz kontrolerów PS VR2 Sense
 • Łączność: USB Typu-C
 • Audio: Wbudowany mikrofon i gniazdo słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: system wibracji

W dużym uproszczeniu, PlayStation VR2, w połączeniu z mocą PlayStation 5, pozwoli graczom na komfortową rozgrywkę w jakości 4K ze wsparciem technologi HDR. Gogle zapewnią również wyższy komfort zabawy i bardziej intuicyjną rozgrywkę. Poprawi się zatem nie tylko jakość wyświetlanych treści, ale również ich odbiór przez użytkownika.

psvr2

fot. Sony

Należy też pamiętać, że PlayStation VR2 nie będzie samodzielnym urządzeniem. Do poprawnego działania wymagają one konsoli PlayStation 5, z którą będą się łączyć za pomocą kabla USB Typu-C. Nie poznaliśmy również jeszcze wyglądu nowych gogli, jednak te, pod względem designu, nie powinny znacznie odbiegać od swoich poprzedników.

PSvr

PlayStation VR pierwszej generacji (fot. Sony)

PlayStation VR2 Sense – kontrolery nowej generacji

Choć nowe możliwości gogli PS VR2 mogą intrygować, to największą zmianą w stosunku do poprzednika są kontrolery. Japoński producent postanowił tu wykorzystać całe swoje doświadczenie i najnowsze rozwiązania. PlayStation VR2 Sense to nie tylko zupełnie nowy design, ale również funkcje i możliwości. Przede wszystkim zamontowane w goglach kamery będą bez przerwy śledzić położenie kontrolerów, co nie tylko wpłynie na ich precyzję, ale pozwoli twórcom na wykorzystanie ich w bardziej niekonwencjonalny sposób.

psvr2

fot. Sony

To oczywiście nie wszystko. Użytkownicy do swojej dyspozycji otrzymają wygodny dostęp do wszystkich przycisków znanych z tradycyjnego pada DualSense. Lewy kontroler PS VR2 Sense otrzyma zatem: przycisk PS, Create, przyciski akcji (trójkąt / kwadrat), L1, L2 oraz lewy drążek / L3. Prawy „drążek” posiada z kolei: przyciski: PS, Opcje, akcji (kółko / krzyżyk), R1, R2 oraz prawy drążek / R3. W PS VR2 Sense nie zabraknie również wsparcia dla technologii haptycznej oraz adaptacyjnych spustów, z których słyną pady do PS5.

PlayStation VR2 – gry

Śmiało możemy założyć, że PlayStation VR 2 będzie kompatybilne wstecz i pozwoli nam uruchomić większość gier z katalogu pierwszej generacji gogli VR od Sony. Gracze jednak bardziej liczą na nowe produkcje, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał PS VR2. Jedną z pierwszych gier na nową generację gogli VR będzie Horizon Call of the Mountain, czyli spin-off popularnej serii gier od Guerilla Games. Twórcy gry ujawnili, że po raz pierwszy w historii cyklu gracze będą mogli wcielić się w nową postać. Popularna Aloy jednak nie zniknie i możliwe będzie spotkanie jej w produkcji. Na temat samej rozgrywki nie wiemy jeszcze za wiele, poza tym, że Horizon Call of the Mountain ma nam zaoferować „wyjątkowe doświadczenia” i „innowacyjną rozgrywkę”. Produkcja otrzymała już pierwszy, krótki trailer, który możecie podziwiać poniżej.

PlayStation VR2 – cena

PS VR2 nie ma jeszcze oficjalnie ustalonej ceny. Spekuluje się, że Sony wyceni swój sprzęt na co najmniej 399 dolarów / euro. Oznacza to, że w Polsce za PlayStation VR2 przyjdzie nam zapłacić w dniu premiery około 1800 - 1900 złotych.

PlayStation VR2 – data premiery

Sony nie ujawniło jeszcze daty premiery PlayStation VR2. Możemy jedynie spekulować, że japoński producent będzie chciał wprowadzić nowy sprzęt na rynek pod koniec 2022 roku. Idealnym miesiącem wydaje się być listopad, który pozwoliłby skorzystać goglom z „gorącego” okresu świątecznego.

psvr2

fot. Sony

Na razie to wszystko, co wiemy na temat PlayStation VR2. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko dowiemy się czegoś nowego, to od razu damy wam znać.

Zobacz również: