PlayStation VR2 – premiera, cena, specyfikacja, gry. Wszystko co wiemy o nowych goglach VR od Sony

Zebraliśmy dla was wszystkie informacje na temat nowej generacji gogli wirtualnej rzeczywistości od Sony - PlayStation VR2. Sprawdźcie, co nich wiemy.

PlayStation VR2 w pełnej krasie (fot. Sony)

W 2021 roku doczekaliśmy się zapowiedzi nowej generacji gogli VR od Sony. Wówczas, poza zapowiedziami „rewolucji”, nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych informacji. Podczas targów CES 2022 włodarze japońskiego producenta postanowili nadrobić zaległości i ujawnili mnóstwo nowych informacji na temat nowych gogli wirtualnej rzeczywistości.

Oto PlayStation VR2

Przede wszystkim ujawniono oficjalną nazwę nowego sprzętu. Sony postanowiło nie eksperymentować i gogle będą nosić nazwę PlayStation VR2. Pewien schemat nazewnictwa, który został wprowadzony wraz z PlayStation 5 (a konkretnie z kontrolerem DualSense) również zostanie zachowany w przypadku PS VR2. „Innowacyjne” kontrolery towarzyszące goglom nosić będą nazwę PlayStation VR2 Sense.

Zobacz również:

PlayStation VR 2 - wygląd i design

Sony długo trzymało nas w niepewności co do wyglądu nowych gogli wirtualnej rzeczywistości. Ostatecznie japoński producent postanowił nie eksperymentować i postawił na sprawdzone rozwiązania. Widać wyraźnie, że pod względem designu nowe gogle inspirowane były nie tylko pierwszą generacją PSVR, ale również PS5. Całość utrzymano bowiem w czarno-białych barwach.

psvr2

PSVR2 (fot. Sony)

Twórcy zwracają szczególną uwagę na ergonomię urządzenia, która zapewni komfort użytkowania wszystkim graczom, niezależnie od rozmiaru głowy. Pomoże w tym m.in. specjalny regulowany pałąk. PSVR2 pozwoli nam również na regulację odległości soczewek od oka oraz intuicyjne podłączenie słuchawek.

Deweloperzy z Sony szczególnie dumni są z nowego systemu wentylacyjnego, który ma zapewnić nie tylko dodatkowy komfort podczas rozgrywki, ale również pozytywnie wpłynąć na działanie samego urządzenia. Yuin Morisawa - jeden z głównych twórców designu PlayStation VR2, tak oto przedstawia nowe możliwości gogli.

Kiedy zaczynałem pracę nad projektem zestawu PlayStation VR2, jednym z obszarów, na którym chciałem się najpierw skupić, był pomysł stworzenia otworu wentylacyjnego w headsecie, podobnego do otworów wentylacyjnych w konsoli PS5. Nasi inżynierowie wpadli na ten pomysł jako dobry sposób na umożliwienie wentylacji i uniknięcie zaparowania obiektywu, gdy gracze zanurzeni są w rozgrywce. (...) Jestem naprawdę dumny z tego, jak to się potoczyło i z pozytywnych opinii, jakie otrzymałem do tej pory. Mam nadzieję, że nasi fani PlayStation również się z tym zgodzą i nie mogę się doczekać aż to wypróbują.

PlayStation VR2 – specyfikacja

playstation vr2

PlayStation VR2 (fot. Sony)

Długo przyszło nam na to czekać, ale wreszcie poznaliśmy również oficjalną specyfikację PSVR2, oto ona:

 • Wyświetlacz: OLED
 • Rozdzielczość: 2000 x 2040 pikseli (na oko)
 • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz, 90 Hz
 • Pole widzenia: 110 stopni
 • Kamery: 4 kamery do śledzenie oczu użytkownika oraz kontrolerów PS VR2 Sense
 • Łączność: USB Typu-C
 • Audio: Wbudowany mikrofon i gniazdo słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: system wibracji

W dużym uproszczeniu, PlayStation VR2, w połączeniu z mocą PlayStation 5, pozwoli graczom na komfortową rozgrywkę w jakości 4K ze wsparciem technologi HDR. Gogle zapewnią również wyższy komfort zabawy i bardziej intuicyjną rozgrywkę. Poprawi się zatem nie tylko jakość wyświetlanych treści, ale również ich odbiór przez użytkownika.

psvr2

fot. Sony

Należy też pamiętać, że PlayStation VR2 nie będzie samodzielnym urządzeniem. Do poprawnego działania wymagają one konsoli PlayStation 5, z którą będą się łączyć za pomocą kabla USB Typu-C.

PSvr

PlayStation VR pierwszej generacji (fot. Sony)

PlayStation VR2 Sense – kontrolery nowej generacji

Choć nowe możliwości gogli PS VR2 mogą intrygować, to największą zmianą w stosunku do poprzednika są kontrolery. Japoński producent postanowił tu wykorzystać całe swoje doświadczenie i najnowsze rozwiązania. PlayStation VR2 Sense to nie tylko zupełnie nowy design, ale również funkcje i możliwości. Przede wszystkim zamontowane w goglach kamery będą bez przerwy śledzić położenie kontrolerów, co nie tylko wpłynie na ich precyzję, ale pozwoli twórcom na wykorzystanie ich w bardziej niekonwencjonalny sposób.

psvr2

fot. Sony

To oczywiście nie wszystko. Użytkownicy do swojej dyspozycji otrzymają wygodny dostęp do wszystkich przycisków znanych z tradycyjnego pada DualSense. Lewy kontroler PS VR2 Sense otrzyma zatem: przycisk PS, Create, przyciski akcji (trójkąt / kwadrat), L1, L2 oraz lewy drążek / L3. Prawy „drążek” posiada z kolei: przyciski: PS, Opcje, akcji (kółko / krzyżyk), R1, R2 oraz prawy drążek / R3. W PS VR2 Sense nie zabraknie również wsparcia dla technologii haptycznej oraz adaptacyjnych spustów, z których słyną pady do PS5.

PlayStation VR2 – gry

PlayStation VR 2 nie będzie kompatybilne wstecz i nie pozwoli nam uruchomić gier z katalogu pierwszej generacji gogli VR od Sony. Oznacza to, że gracze będą musieli od podstaw budować swoją bibliotekę gier. Skąd ta zaskakująca decyzja? Tak tłumaczy to Sony:

Gry PSVR nie są zgodne z PS VR2, ponieważ PS VR2 zaprojektowano z myślą o zapewnieniu prawdziwie nowej generacji wrażeń wirtualnej rzeczywistości. PlayStation VR2 ma znacznie bardziej zaawansowane funkcje, takie jak zupełnie nowy kontroler z haptycznym sprzężeniem zwrotnym i adaptacyjnymi triggerami, śledzenie wzroku, dźwięk 3D i oczywiście HDR. Oznacza to, że tworzenie gier na PS VR2 wymaga zupełnie innego podejścia niż oryginalne PSVR.

Pozostaje nam zatem liczyć na nowe produkcje. Potwierdzono już, że jedną z pierwszych gier na nową generację gogli VR będzie Horizon Call of the Mountain, czyli spin-off popularnej serii gier od Guerilla Games. Twórcy gry ujawnili, że po raz pierwszy w historii cyklu gracze będą mogli wcielić się w nową postać. Popularna Aloy jednak nie zniknie i możliwe będzie spotkanie jej w produkcji. Na temat samej rozgrywki nie wiemy jeszcze za wiele, poza tym, że Horizon Call of the Mountain ma nam zaoferować „wyjątkowe doświadczenia” i „innowacyjną rozgrywkę”. Produkcja otrzymała już pierwszy, krótki trailer, który możecie podziwiać poniżej.

To oczywiście nie wszystko, Sony opublikowało już listę gier, w które będziemy mogli zagrać na PlayStation VR2:

 • After The Fall
 • Cities VR – Enhanced Edition
 • Cosmonious High
 • Crossfire: Sierra Squad
 • Demeo
 • Firewall Ultra
 • Hello Neighbor: Search and Rescue
 • Horizon Call of the Mountain
 • No Man’s Sky
 • Pistol Whip
 • Resident Evil Village
 • Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge
 • Tentacular
 • The Dark Pictures: Switchback
 • The Light Brigade
 • The Walking Dead Saint & Sinners 2: Retribution
 • Zenith: The Last City

Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie powyższe tytuły będą dostępne w dniu premiery gogli.

PlayStation VR2 – cena

Sony podało już oficjalne ceny PSVR2. Nie sprawdziły się wcześniejsze przewidywania i za nowe gogle przyjdzie nam sporo zapłacić. Podstawowy zestaw, w skład którego wejdą gogle i kontrolery, wyceniono na 599,99 Euro. Możliwy będzie również zakup zestawu z grą Horizon Call of the Mountain, jednak wówczas musimy się już liczyć z wydatkiem na poziomie 649,99 Euro. Ceny konsoli w polskich sklepach zaczynają się obecnie od 3199 złotych (za wersję z grą).

PlayStation VR2 – data premiery

Sony potwierdziło już, że premiera PlayStation VR2 odbędzie się 22 lutego 2023 roku. Choć wcześniej spekulowano, iż gogle trafią do nas już pod koniec 2022 roku, to według najnowszych raportów branżowych analityków problemy z dostępnością półprzewodników sprawiły, że japoński producent musiał zmienić swoje plany. Sony chce dobrze przygotować się do premiery urządzenia i zagwarantować odpowiednio ilość egzemplarzy na start. Spekuluje się, że tylko do końca bieżącego roku gotowych do wysyłki ma być 1,5 miliona PS VR2.

psvr2

fot. Sony

Gdzie kupić PlayStation VR2? Przedsprzedaż

PlayStation VR2 trafiło do pierwszych polskich sklepów. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, ceny konsoli w zestawie z grą Horizon Call of the Mountain wynoszą 3199 - 3299 złotych. Gdzie można zamówić PSVR2 w przedsprzedaży? Poniżej lista dostępnych sklepów.

PS VR2 zobaczymy w akcji podczas Game Developer Conference 2022, ale na premierę gogli będziemy musieli prawdopodobnie poczekać nieco dłużej (Aktualizacja 1)

Na temat PlayStation VR2 wiemy już całkiem sporo. Niestety wciąż nie dane nam było zobaczyć jak gogle sprawują się w akcji. Wiele jednak wskazuje na to, że zmieni się to już 24 marca 2022. Tego dnia odbędzie się bowiem konferencja pod tytułem "Tworzenie next-genowych gier dla PS VR2 z Unity" w ramach Game Developer Conference 2022. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim ujawnienia nowych gier, które w przyszłości trafią na PS VR2. Możliwe, że przy okazji zobaczymy na co naprawdę stać nową generację sprzętu do wirtualnej rzeczywistości od Sony.

Mamy jednak również mniej optymistyczne wieści. Okazuje się bowiem, że coraz mniej prawdopodobna jest premiera PlayStation VR2 w 2022 roku. Sony ponoć obawia się problemów z dostępnością produktu i chce upewnić się, że niemal każdy chętny będzie mógł zakupić swój egzemplarz urządzenia w okolicach jego debiutu. Dowiedzieliśmy się również, że wiele elementów i rozwiązań w PS VR2 powstaje już z myślą o wykorzystaniu pełni możliwości PlayStation 5 Pro - nowego, ulepszonego modelu konsoli dziewiątej generacji, o którym spekuluje się od miesięcy. Według ostatnich informacji do premiery PS5 Pro może dojść już pod koniec 2023 roku.

Pierwsze zdjęcia PS VR2 "na żywo" zaprezentowane przez studio Bit Planet Games (Aktualizacja 2)

Studio Bit Planet Games za pośrednictwem swojego konta na Twiterze opublikowało pierwsze zdjęcia nowych gogli wirtualnej rzeczywistości od Sony - PS VR2, na żywo. Trzeba przyznać, że prezentują się one nieco mniej imponująco niż na dotychczasowych materiałach prasowych.

PS VR2

Tak prezentuje się PS VR2 "na żywo" (fot. Twitter / Bit Planet Games)

Przedstawiciele studia Bit Planet Games zostali zapytani przez jednego z użytkowników, czy przypadkiem nie łamią embargo na publikacje tego typu materiałów, szczególnie, że jest to pierwsze takie zdjęcie w sieci. Na odpowiedź deweloperów nie trzeba było długo czekać i odparli oni: "gdybyśmy opublikowali to zdjęcie 6 miesięcy temu, miałbyś rację". Możliwe zatem, że niebawem otrzymamy kolejne informacje na temat PS VR2. Kto wie może nawet datę premiery nowych gogli VR od Sony.

PlayStation VR2 prezentuje pełnię mocy na nowym materiale wideo (aktualizacja 3)

Sony coraz odważniej promuje swój najnowszy sprzęt, a więc gogle wirtualnej rzeczywistości PS VR2. Tym razem japoński producent przygotował dla nas materiał wideo, na którym prezentuje kluczowe rozwiązania zastosowane w goglach, jak choćby eye-tracking oraz rozgrywkę z gier, które będą dostępne na PS VR2 już w dniu premiery urządzenia, w tym:

 • Horizon: Call of the Mountain
 • Firewall Ultra
 • No Man’s Sky
 • Resident Evil Village
 • The Walking Dead: Saints & Sinners - Chapter 2: Retribution

Na razie to wszystko, co wiemy na temat PlayStation VR2. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko dowiemy się czegoś nowego, to od razu damy wam znać.

Zobacz również: