PlayStation podnosi poziom

PS3 to najdroższa dostępna konsola do gier. Jednak jeśli przyjrzeć się jej możliwościom, okaże się, że za taką cenę nie złożysz równie wydajnego peceta ani nie kupisz stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray.


PS3 to najdroższa dostępna konsola do gier. Jednak jeśli przyjrzeć się jej możliwościom, okaże się, że za taką cenę nie złożysz równie wydajnego peceta ani nie kupisz stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray.

PlayStation podnosi poziom

Konsolę Sony PlayStation 3 można ustawić zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Przyciski zasilania i obsługi napędu to sensory dotykowe.

Producenci sprzętu podchodzą do tematu konsoli na różne sposoby. Stawiają na urządzenia tańsze, lecz innowacyjne (jak Wii Nintendo), tworzą konsolę "środka" (jak przeciętnie wyposażony Xbox 360) lub idą na całość i przygotowują sprzęt o nazwie Sony PlayStation 3. Czasy, gdy konsola tego typu służyła wyłącznie do grania, bezpowrotnie minęły. Dało się to już zauważyć po funkcjach wcześniejszych modeli PS2 i Xbox, które wyposażone w napędy optyczne służyły także jako odtwarzacze filmów DVD czy DivX. Sony, wprowadzając do oferty najnowszą wersję swojego sztandarowego produktu, postawiło wszystko na jedną kartę: albo z pozoru kosztowna konsola sprzeda się jak świeże bułeczki, albo firma polegnie, ponosząc druzgocącą klęskę. Na razie za wcześnie mówić o sukcesie czy porażce, wyniki sprzedaży na różnych kontynentach kontrastują ze sobą, lecz wskazują, że cena nadroższej na rynku konsoli Sony nie pomaga jej w szybkim zdobyciu serc i portfeli użytkowników. Przyjrzyjmy się zatem, co oferuje to pięknie wykonane "centrum rozrywki domowej" za 2400 zł.

Potęga drzemie w krzemie

PS3 nie jest duży. Waży ok. 6 kg, mierzy 32,5 cm szerokości, ok. 10 cm wysokości i 26 cm głębokości. W czarnej, lśniącej, opływowej obudowie wykonanej z dobrych tworzyw znajdziemy wiele nowatorskich rozwiązań. Zanim je omówimy, warto wspomnieć, że konsolę można postawić zarówno w poziomie, jak i pionie. W odróżnieniu np. od Xboksa 360, sprzedawanego z zewnętrznym zasilaczem wielkości cegły, PS3 ma zasilacz zintegrowany. Pomimo dodatkowego nagrzewającego się elementu, konsola pracuje dużo ciszej niż wspomniany konkurent. Podczas oglądania filmów czy grania, wentylatorów praktycznie nie słychać. Uruchamiają się potem, a i wtedy pracują bardzo cicho. W Polsce oferowana jest tylko jedna wersja konsoli (Sony zresztą wycofuje się z tańszego modelu), wyposażona w twardy dysk 60 GB, wbudowany kontroler sieci LAN (gigabitowy) i Wi-Fi (standard b/g) oraz czytnik kart pamięci obsługujący nośniki MS, SD i CompactFlash. Konsola ma to, czego brakuje jej konkurentom - czytnik dysków Blu-ray (do Xboksu 360 napęd HD DVD można kupić osobno) oraz wyjście audio-wideo HDMI w najnowszej wersji tego standardu 1.3. Dodatkowe wyposażenie obejmuje cztery porty USB i kontroler komunikacji bezprzewodowej Bluetooth 2.0. Tym, czym Sony szczyci się najbardziej, jest procesor Cell opracowany wspólnie z Toshibą i IBM. Składa się z rdzenia ogólnego zastosowania PowerPC, zbudowanego na podstawie mikroarchitektury RISC podłączonego do ośmiu specjalizowanych rdzeni wektorowych SPE. Każdy rdzeń SPE ma 256 kilobajtów pamięci cache, podczas gdy rdzeń PowerPC dysponuje 32 kilobajtami pamięci cache pierwszego poziomu oraz 512 kilobajtami pamięci cache drugiego poziomu. Rdzenie korzystają ze wspólnej magistrali, zaś kontrolery pamięci oraz I/O są zintegrowane z procesorem, zamiast z chipsetem (oba elementy zaprojektowane przez firmę Rambus). Interfejs pamięci wykorzystuje standard XDR (extreme data rate), zaś

PlayStation podnosi poziom

Pad dołączany do konsoli komunikuje się bezprzewodowo, ma wbudowany akumulator (ładowanie przez port USB) i jest ergonomicznie wyprofilowany. Jakość materiałów użytych do jego budowy nie jest najlepsza.

interfejs I/O korzysta z technologii FlexIO. Cell wymaga bardzo szybkich magistrali pamięci oraz I/O. Magistrala XDR pracuje z częstotliwością 3,2 GHz, zaś FlexIO - 6,4 GHz. W porównaniu do konwencjonalnych procesorów, Cell jest dość duży - 221 mm2. Wydajność tego układu teoretycznie jest ogromna, lecz aby wykorzystać ją w praktyce, niezbędne jest zastosowanie bardzo dobrze napisanego oprogramowania, dodajmy - wyjątkowo trudnego do opracowania. Układ graficzny do PS3 przygotowała NVIDIA. Procesor RSX opiera się na modelu G70 (karty z serii GeForce 7800), pracuje z częstotliwością 550 MHz i ma 256 MB własnej pamięci GDDR3 1400 MHz.

Filmy w FullHD

Obsługa PS3 jest bajecznie prosta. Jeśli mieliście okazję pobawić się konsolą PlayStation Portable, to zauważycie, że obie mają identyczny interfejs Xross Media Bar (XMB), oparty na ikonach umieszczonych w pionie i poziomie. Opcji konfiguracyjnych jest sporo, lecz większość z nich nie wymaga od użytkownika poziomu wiedzy technicznej wyższego niż podstawowy. Z bardziej zaawansowanych funkcji można wspomnieć o możliwości podzielenia twardego dysku na partycje i zainstalowania na PS3 drugiego systemu operacyjnego. Linuksowa społeczność już wykorzystała tę możliwość, co pozwoliło m.in. na... złamanie zabezpieczeń Blu-ray. Czytnik dysków tego standardu jest jednym z ogromnych plusów PS3. Analizując cenę konsoli, warto zauważyć, że wynosi ona 2400 zł, a sam napęd Blu-ray do peceta to wydatek rzędu 2000 zł (nagrywarki kosztują ok. 3500 zł). Oczywiście napęd w PS3 jest kompatybilny z dyskami DVD-Video i CD-Audio. Na twardy dysk można kopiować utwory muzyczne z płyt CD-Audio, także z opcją kompresji w locie do formatu MP3 (do 320 Kb/s) lub ATRAC oraz zdjęcia w formatach JPEG, GIF, PNG, TIFF - bezpośrednio z

PlayStation podnosi poziom

Czytnik dysków optycznych w PS3 nie ma wysuwanej tacki. Płytki umieszcza się w szczelinie napędu.

dysków pendrive USB lub kart pamięci. Konsola pozwala także na surfowanie po Internecie i choć standardowo nie jest wyposażona w klawiaturę, futurystyczny pad jest zadziwiająco wygodny. Co zaskakujące, podłączywszy do konsoli klawiaturę USB, można jej używać bez problemów (także modele bezprzewodowe z kontrolerem USB). Przeglądarka internetowa pozwala na wyświetlanie stron WWW z elementami flash, witryny można dodawać do Ulubionych, przeglądać historię odwiedzonych stron, a także skalować rozmiar czcionek. Analogowy joystick, umieszczony na padzie PS3, pozwala sterować kursorem na ekranie tak, jak za pomocą myszy komputerowej. Z kolei kursory służą do szybkiego przełączania okien przeglądarki (maksymalnie sześć).

Żywiołem PS3 są filmy Blu-ray. Konsola ma wyjście HDMI standardu 1.3, dlatego pozwala w pełni delektować się ścieżkami audio DTS HD i Dolby Digital Plus, które charakteryzują się wręcz studyjną jakością. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego sprzętu towarzyszącego w postaci amplitunera z wejściem HDMI 1.3. Sygnał wideo na wyjściu PS3 występuje w standardzie 1080p (rozdzielczość 1920x1080 pikseli bez przeplotu). W zależności od telewizora/procesora, jaki podłączycie do konsoli, z opcji ustawień wideo będziecie mogli wybrać maksymalną rozdzielczość 576p, 720p, 1080i lub 1080p. Napęd Blu-ray nie ma wysuwanej tacki, lecz wygodną szczelinę wciągającą dyski optyczne (jak w niektórych napędach Pioneera). Sony pomyślało o drobnych, lecz przydatnych funkcjach użytkowych, np. gdy konsola jest wyłączona, do napędu wystarczy wsunąć dysk DVD czy Blu-ray, a zostanie on automatycznie wykryty i rozpocznie się odtwarzanie filmu.

PlayStation podnosi poziom

Wyjście HDMI w standardzie 1.3 to duża zaleta konsoli. Pozostałe złącza to wyjście cyfrowe audio (optyczne), wejście sieci LAN oraz specjalne gniazdo audio-wideo do podłączenia firmowego kabla Sony.

Co ciekawe, obsługa konsoli pełniącej funkcję odtwarzacza wideo za pomocą dołączonego bezprzewodowego padu jest wygodna. Nie mogliśmy tego powiedzieć o Xboksie 360. Jako odtwarzacz filmów PS3 spisuje się bardzo dobrze. Testowaliśmy już kilka stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray i HD DVD i w stosunku do nich konsola Sony oferuje porównywalną, wyśmienitą jakość dźwięku i obrazu. Jest także od nich o wiele szybsza, jeśli chodzi o identyfikację dysków i rozpoczęcie wyświetlania filmu (od momentu umieszczenia płyty w napędzie - 24 sekundy). W stacjonarnych odtwarzaczach potrzeba na to od 40 do 60 sekund.

Dobre gry to podstawa

Nie jest tajemnicą, że o popularności konsoli decydują w największym stopniu gry, które można na niej odtwarzać. Zaletą PS3 jest kompatybilność z grami na konsole PS1 i 2. Podczas testów mieliśmy okazję zapoznać się z dwiema: "Formula One Championship Edition" i "MotorSport". Obie propozycje to wyścigi - Formuła 1 i rajdy terenowe. Pod względem złożoności grafiki, efektów 3D prezentują się dobrze. Grafikę nawet lepszej jakości można oglądać na ekranach komputerów PC, wyposażonych w najnowsze karty graficzne. Testowane gry są, naszym zdaniem, przeciętnie wciągające. Można odnieść wrażenie, że podczas ich tworzenia skoncentrowano się na efektach graficznych i dźwiękowych, a zapomniano nieco o fabule. Oczywiście to tylko wycinek oferty na PS3, z pewnością pojawią się tytuły o wiele ciekawsze.

Warto czy nie?

PlayStation podnosi poziom

W czytniku kart ukrytym pod odchylaną klapką można umieścić karty pięciu typów (włączając w to MemoryStick Duo PRO, obsługiwaną za pośrednictwem przejściówki).

Sądzimy, że obecnie konsolą Sony zainteresują się przede wszystkim miłośnicy obrazu najwyższej jakości i ci, który szukają alternatywy dla komputera typu Media Center. PS3 to najtańszy odtwarzacz stacjonarny Blu-ray, oferujący jakość obrazu i dźwięku na poziomie modeli dwukrotnie droższych. Jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność konsoli i jej potencjał, okaże się, że w tej cenie nie złożymy peceta o podobnych osiągach. Jeśli chcemy zbudować komputer o możliwościach PS3, musimy na niego wydać mniej więcej 10 tys. zł.

PS3 sprawdza się także jako składnica plików multimedialnych i przeglądarka internetowa. Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy konsoli, w chwili obecnej uważamy ją za urządzenie bardzo udane. Jest świetnie wykonana, rewelacyjnie wyposażona i prosta w obsłudze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: