Playstation 3 w pełni złamane

Znany haker George "GeoHot" Hotz twierdzi, że udało mu się w pełni złamać zabezpieczenia konsoli Playstation 3. Pokazuje nawet dowody mające to potwierdzić. Jeśli są prawdziwe, to oznacza to, iż mury chroniące konsolę przed piratami całkowicie i zapewne nieodwracalnie runęły.

George Hotz znany jest ze swoich umiejętności łamania zabezpieczeń urządzeń elektronicznych. To on opracował "jailbreak" dla systemu operacyjnego iPhone’a. To również on doprowadził do tego, że na Playstation 3 znów można było uruchamiać Linuksa, którą to funkcjonalność zablokowała firma Sony.

Teraz haker twierdzi, że udało mu się całkowicie złamać zabezpieczenia konsoli, które do tej pory obchodzono, ale nigdy ich w pełnie nie "unieszkodliwiono". Jako dowód Hotz opublikował tzw. root key konsoli. Kod ten pozwala urządzeniu poznawać pochodzenie oprogramowania, które jest na niej uruchamiane. Jego publikacja powinna przyczynić się do tego, że zmodyfikowane Playstation 3 będzie uruchamiało dowolną aplikację wybraną przez użytkownika - zarówno pirackie wersje gier jak i programy pisane przez "zewnętrznych programistów".

Zobacz również:

  • Haker sprzedaje narzędzie do ukrywania malware w karcie graficznej
  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!

Firma Sony nie skomentowała jeszcze informacji opublikowanych przez Hotza. Jeśli jednak okaże się, że są one prawdziwe, to ponowne zabezpieczenie Playstation 3 w zasadzie stanie się niemożliwe. Modyfikacja kodu mogłaby doprowadzić do tego, że już wydane oprogramowanie, gry przestałyby działać.