Plazma Panasonic za 10 tys. euro

TH-65VX100 to oznaczenie nowego ekranu plazmowego firmy Panasonic, dostępnego już na polskim rynku. Urządzenie przeznaczone jest do zastosowań profesjonalnych oraz do instalacji w systemach kina domowego. Może wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD 1080p (1920 x 1080 pikseli) w natywnym kontraście 60000:1, co - jak przekonuje producent - jest obecnie najwyższą wartością oferowaną przez ekran cyfrowy.

Światowa premiera rynkowa urządzenia miała miejsce pod koniec 2008 r. Teraz nowość Panasonika trafia do Polski. Trudno jednak nazwać ją telewizorem - sam producent unika zresztą tej nomenklatury w oficjalnych komunikatach prasowych, preferując miano "monitor". 65-calowy TH-65VX100 nie posiada bowiem tunera telewizyjnego ani głośników; ma służyć wyłącznie do wyświetlania obrazu generowanego chociażby przez odtwarzacz DVD/Blu-ray.

Plazma Panasonic za 10 tys. euro

Panasonic TH-65VX100

W urządzeniu znalazła zastosowanie tzw. warstwa dynamicznej czerni - wykonana w opracowanej niedawno technologii powłoka umieszczona z przodu ekranu. To właśnie ona ma odpowiadać za "prawdziwie głęboką czerń". Producent może też pochwalić się skróconym czasem współczynnika wyładowania (predischarge) który wynosi 1/6 wartości w konwencjonalnych modelach plazm. Dzięki temu udało się osiągnąć wartość kontrastu natywnego 60000:1. Panasonic zwraca również uwagę na rozszerzenie palety wyświetlanych kolorów (do 120 procent standardu HDTV) co było możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu filtra optycznego oraz luminoforu wytworzonego w nowym procesie produkcyjnym.

Ekran korzysta z 18-bitowego przetwornika obrazu. O jakość wyświetlanego wideo, np. płynne przejścia tonalne, ma dbać również technologia Digital Colour Reality (gradacja realizowana jest w 7160 stopniach). Dysponuje czterema portami HDMI, portem typu component i wejściem VGA. Użytkownik może dostosować parametry wyświetlania (np. jasność - w tym sześć opcjonalnych krzywych korekcji gamma, balans bieli, itp)za pomocą 16 rodzajów menu ustawień.

TH-65VX100 jest już dostępny w sprzedaży w Polsce - jego sugerowana cena detaliczna brutto to 10 370 euro. Urządzenie dostępne jest jedynie w systemie selektywnej dystrybucji Panasonic. Producent w marcu br. w tym samym kanale dystrybucyjnym wprowadzi do oferty model o oznaczeniu TH-50VX100 (sugerowana cena brutto: 4 758 euro). Charakteryzuje się on podobną specyfikacją techniczną z dwoma wyjątkami - przekątna ekranu to 50 cali, a kontrast natywny wynosi 30000:1.

Więcej informacji: Panasonic