Plazma na fali

Coraz częściej przygotowanie i wykonanie instalacji kina domowego powierzane jest wyspecjalizowanym firmom, które pomagają wybrać urzĄdzenia i odpowiadają za fachowe zamontowanie i połączenie wszystkich jego elementów. Prezentujemy przypadek, w którym zlecenie objęło nie tylko stworzenie domowej sali kinowej, lecz takŻe wyposażenie całego mieszkania w sprzęt audio-wideo.


Coraz częściej przygotowanie i wykonanie instalacji kina domowego powierzane jest wyspecjalizowanym firmom, które pomagają wybrać urzĄdzenia i odpowiadają za fachowe zamontowanie i połączenie wszystkich jego elementów. Prezentujemy przypadek, w którym zlecenie objęło nie tylko stworzenie domowej sali kinowej, lecz takŻe wyposażenie całego mieszkania w sprzęt audio-wideo.

1. Ekran

Plazma na fali

Elementy kina domowego współgrają stylistycznie z nowoczesnym wystrojem mieszkania.

W domowej sali kinowej, urządzonej w salonie, najbardziej wyeksponowanym elementem wystroju jest panoramiczny ekran plazmowy. Na ścianie, w dużej efektownej ramie w kształcie fali, zawieszono P42HHA - plazmę Fujitsu z serii Plasmavision o przekątnej obrazu 42". Matryca urządzenia przystosowana jest do wyświetlania obrazu w standardzie HDTV i ma wysoką rozdzielczość 1024 x 1024. Oferuje kontrast 1000:1 i jasność 1200 cd/m<sup>2</sup>, co pozwala na komfortowe oglądanie filmów z DVD czy programów telewizyjnych nawet w słoneczny dzień. Urządzenie jest wyposażone w system obróbki obrazu AVM, którego zadaniem jest poprawianie parametrów sygnału wejściowego wideo, dynamiczna regulacja kontrastu i jasności matrycy, zarządzanie kolorami oraz optymalizacja wyświetlania napisów.

2. Głośniki

Plazma na fali

Plazmę Fujitsu umieszczono w efektownej, drewnianej ramie.

Plazma na fali

Tylne kolumny umieszczono na suficie.

Plazma na fali

Subwoofer stanął pod ścianą.

Dla zapewnienia dobrego nagłośnienia pomieszczenia o dość dużej powierzchni zdecydowano się na zainstalowanie mocnego zestawu kolumn 7.1. Na frontowe głośniki wybrano największe, 150 W podłogowe modele Revoxa z serii A1 Elegance Column. Te wolno stojące konstrukcje bass-reflex mają obudowy o eliptycznym przekroju wykonane z polerowanego aluminium. Aluminiowe są także same przetworniki: 9 cm niskośredniotonowy i wysokotonowa kopułka.

Kolumnę centralną i subwoofer wybrano z tej samej serii szwajcarskiego producenta. Dwudrożny model Revox Elegance Center o mocy 120 W zawisł na ścianie pod ekranem, a odpowiedzialny za reprodukcję niskich tonów 300 W Revox Elegance Active Bass ustawiono w rogu pokoju. Ciekawie rozwiązano instalację tylnych głośników. Rolę efektowych kolumn powierzono bowiem B&W CCM 65 - specjalizowanym konstrukcjom o mocy 130 W przeznaczonym do wmontowania w ścianę lub sufit. Cztery takie kolumny, wyposażone w 16,5 cm przetwornik niskośredniotonowy z membraną z kevlaru i 2,5 cm metalową kopułkę wysokotonową, oferujące wysoką jakość dźwięku, ukryto pod sufitem. Wszystkie kable głośnikowe, którymi podłączono zestaw kolumn ze wzmacniaczem, ukryto pod tynkiem.

3. Sprzęt

Plazma na fali

Nagrywarka i amplituner 7.1 Pioneera czekają na szafkę w kształcie fali.

W tej instalacji podstawowym urządzeniem odpowiedzialnym za źródło obrazu uczyniono nie odtwarzacz, lecz nagrywarkę DVD. Taki wy-bór podyktowany był oczekiwaniami użytkowników, którzy chcieli, aby zainstalowany w kinie domowym sprzęt umożliwiał nie tylko oglądanie filmów z dźwiękiem przestrzennym z płyt DVD, ale także nagrywanie programów telewizyjnych. Ponieważ równie ważne było zapewnienie dobrych warunków do słuchania muzyki, do współpracy z nagrywarką wybrano potężny amplituner 7.1.

Plazma na fali

Uniwersaly pilot ułatwia obsługę.

Oba urządzenia są produkcji Pioneera. Cyfrowid DVR-3100 pozwala na zapis na płytach DVD-R/-RW - w zależności od jakości - od 60 min (tryb Fine) do 360 min (tryb E) materiału wideo. Ciekawą funkcją urządzenia jest możliwość rozpoczęcia odtwarzania nagrania w trakcie trwania zapisu. DVR-3100 ma też złącze DV, co pozwala nagrywać obraz z kamer cyfrowych. Z kolei VSX-AX3 amplituner 7.1, z końcówkami mocy 100 W na kanał, posiada certyfikat THX Select i jest wyposażony w bogaty zestaw dekoderów, m.in. w Dolby Digital EX, DTS-ES, DTS Neo 6 i Dolby Pro Logic II. Ponadto urządzenie ma system automatycznej kalibracji MCACC, pozwalający precyzyjnie dostroić zestaw kolumn. Wszystkimi urządzeniami można sterować za pomocą uniwersalnego pilota Philips Pronto Neo.

4. Cztery strefy,czyli multiroom

Plazma na fali

Muzyki można słuchać także w łazience.

Uzupełnieniem instalacji kina domowego jest wielostrefowe nagłośnienie obejmujące kuchnię, sypialnię, gabinet i łazienkę - w każdym z nich zamontowano po dwa głośniki sufitowe firmy B&W. Sercem systemu jest urządzenie Russound CA 4.4i, które pozwala sygnały stereo z czterech źródeł rozprowadzać do czterech stref odsłuchowych. Wybór źródła i sterowanie nim realizowane jest za pomocą naściennych klawiatur montowanych w pomieszczeniach i połączonych przewodami z CA 4.4i. Urządzenie dystrybuujące dźwięk ukryto w przedpokoju w szafie wnękowej. Obok niego ustawiono tuner FM/AM Rotel RT 02 i odtwarzacz CD Denon DCM-280 ze zmieniaczem 5 płyt (obsługującym także MP3).

Plazma na fali

We wszystkich strefach zamontowano naścienne klawiatury sterujące.

Oprócz tunera i odtwarzacza do CA 4.4i podłączono także amplituner stojący w salonie. Wyjścia głośnikowe Russound CA 4.4i połączono ukrytymi pod tynkami kablami głośnikowymi z kolumnami zamontowanymi na sufitach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdym pomieszczeniu można słuchać radia lub muzyki z tunera czy amplitunera, dowolnie wybierając, które z nich ma teraz grać. Ponadto sypialnię i kuchnię wyposażono w telewizory LCD służące do odbioru telewizji kablowej. W kuchni na ścianie zawieszono Sharp LC20 SM 1E, a w sypialni -Loewe Xelos 32.

Podsumowanie

Prezentowana instalacja kina domowego pod względem użytkowym i stylistycznym spełniła oczekiwania mieszkańców. Zastosowany sprzęt i jego rozmieszczenie zapewniają dobre warunki do oglądania filmów i telewizji oraz słuchania muzyki. W przyszłości warto pomyśleć o dodaniu projektora i rozwijanego ekranu. Można też rozważyć rozbudowę stref o dystrybucję sygnału wideo – pozwoliłoby to na oglądanie np. filmów z DVD także w kuchni czy sypialni.

PROJEKT I WYKONANIE: AudioColor (http://www.audiocolor.pl )

Zastosowany sprzęt:

Telewizor plazmowy 50" Pioneer PDP-505HDE ok. 24 000 zł

Amplituner Denon AVR-3805 ok. 7000 zł

Odtwarzacz DVD Denon DVD-3910 ok. 6700 zł

Pilot uniwersalny Philips Pronto Neo RU930 ok. 1000 zł

Kolumny

przednie Piega P4 XL MKII (2 sztuki) ok. 12 000 zł

Kolumny tylne Piega P4 L MKII (2 sztuki) ok. 9000 zł

Kolumna centralna Piega P4 C MKII ok. 5000 zł

Subwoofer aktywny Piega P SUB 4 ok. 4300 zł

Razem: ok. 70 000 zł

Założenia

Zadaniem firmy instalacyjnej było opracowanie i zamontowanie w mieszkaniu kompleksowego systemu audio-wideo. Domownikom zależało na tym, aby w salonie stworzyć efektowną salę do realizacji seansów kina domowego i jednocześnie pomieszczenie do oglądania telewizji i słuchania muzyki. Kontrastowy, wysokiej jakości obraz miał być prezentowany na zawieszonym na ścianie dużym, płaskim wyświetlaczu wbudowanym w dużą, drewnianą ramę. Dla mieszkańców ważne było, by programy telewizyjne można było nie tylko oglądać na ekranie, ale także je nagrywać. Co do dźwięku, to oczekiwania użytkowników były również wyraźnie sprecyzowane. Dopasowany stylistycznie do wystroju wnętrza zestaw kolumn 7.1 powinien generować dobrej jakości, mocny dźwięk będący w stanie szczelnie wypełnić pokój o powierzchni ok. 30m<sup>2</sup>. W pozostałych pomieszczeniach mieszkania , tzn. kuchni, sypialni, gabinecie i łazience, zainstalowane kolumny mają być niewidoczne, lecz zapewniać wysokiej jakości dźwięk stereo.

Podłączone do scentralizowanego systemu przesyłającego sygnał audio powinny umożliwiać słuchanie programów radiowych czy muzyki odtwarzanej z płyt CD. W każdym z tych pomieszczeń musi istnieć także możliwość regulacji sygnału i wyboru jego źródła. Dodatkowo w sypialni i kuchni powinny zawisnąć na ścianie płaskie telewizory z doprowadzonym do nich sygnałem telewizji kablowej.

I jeszcze jedno ważne zastrzeżenie - żadnych widocznych kabli. Wszystkie elementy połączeń powinny być schowane pod tynkami.

Nawet w słoneczny dzień. Jednak by w pełni odczuć przyjemność korzystania z odbiornika wyposażonego w zaawansowaną technologicznie matrycę, niezbędne było zapewnienie odpowiedniego źródła, które mogłoby wysyłać obraz w rozdzielczości odpowiadającej parametrom ekranu. Dlatego zdecydowano, że odtwarzacz DVD musi oferować skalowanie sygnału wideo. A ponieważ za równie istotne uznano wrażenia akustyczne, zainstalowany sprzęt powinien także odtwarzać wielokanałowe nagrania audio. I jeszcze jedna ważna rzecz. Wybrany model odtwarzacza powinien stylistycznie i funkcjonalnie pasować do amplitunera, zdolnego obsłużyć mocny zestaw głośników. Kwestia doboru kolumn była dla tej instalacji zasadnicza. Miały przykuwać uwagę swoim wyglądem i oczywiście zapewnić odpowiednio mocny dźwięk, zdolny wypełnić dość duże pomieszczenie.

Mieszkańcy postawili na konstrukcje podłogowe, ale nie chcieli klasycznych, oklejanych fornirem "skrzyń". Oczekiwali zestawu nowoczesnego stylistycznie, pasującego do płaskiego ekranu i pozostałego sprzętu. Wyróżniające się kolumny miały stanowić znaczący element wystroju pomieszczenia.