Plazma w salonie

Telewizor plazmowy pozwala lepiej zagospodarować wnętrze. Przyjrzeliśmy się: Dream Vision - Revolution, Thomson - Wysius, Philips Matchline 42PF9952, Panasonic - TC42PD1F, JVC - NV-PD4200, Revox - E-542, Pioneer - PDP-502MXE i Fujitsu - PDS-4213/14 E-H

Nastała moda na piękne, przestronnie zaaranżowane mieszkania. Jednym z podstawowych mebli zakłócających ich harmonię był często telewizor. Na szczęście pojawiły się ekrany plazmowe.

W przestronnych wnętrzach wypełnionych ażurowymi meblami wielkie pudło mieszczące lampę kineskopową byłoby po prostu nieporozumieniem

W przestronnych wnętrzach wypełnionych ażurowymi meblami wielkie pudło mieszczące lampę kineskopową byłoby po prostu nieporozumieniem

Proces ewolucji technologicznej postępuje zastraszająco szybko. To, co zaledwie kilka lat temu okazywało się nieosiągalne, dzisiaj stanowi już wynalazek wykorzystywany przez znaczną część producentów. Niewątpliwie za kilka lat ekran plazmowy jak również wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD - Liquid Crystal Display) zastąpią tradycyjne telewizory. Wyświetlacze LCD są obecnie powszechnie wykorzystywane przy produkcji przenośnych komputerów. Technologia plazmy natomiast służy do budowy profesjonalnych ekranów do prezentacji multimedialnych oraz do zaawansowanych zestawów kinowych, gdzie najważniejszym ogniwem jest obraz. Technologia plazmowa gości na rynku zdecydowanie krócej niż LCD i jest od niej wielokrotnie droższa.

Ekrany plazmowe można klasyfikować przyjmując najróżnorodniejsze kryteria. Najczęściej spotykanym podziałem jest rozgraniczenie ekranów zasilanych napięciem zmiennym i stałym. Pierwsze noszą nazwę ACPDP (Alternate Current Plasma Display), czyli ekrany plazmowe zmiennoprądowe, drugie to DCPDP (Direct Current Plasma Display) - ekrany plazmowe stałoprądowe. Ekrany monitorów plazmowych działają podobnie jak lampy neonowe lub często spotykane reklamy świetlne. Zasada funkcjonowania polega na tym, że mocno rozrzedzony i zjonizowany gaz zaczyna świecić pod wpływem prądu elektrycznego. Kolor świecenia zależy od rodzaju wtłoczonego gazu.

Ekrany plazmowe stałoprądowe składają się z dwóch tafli szklanych, pomiędzy które pod bardzo niskim ciśnieniem wtłaczany jest gaz. Wewnętrzne powierzchnie tafli są pokryte elektrodami, co sprawia, że zostają stworzone anody i katody. Ponadto na szklanych płytach znajduje się dodatkowo warstwa fosforu. Doprowadzenie do dowolnej przeciwległej pary elektrod prądu większego od napięcia zapłonu powoduje natychmiastową emisję promieniowania ultrafioletowego, które pod wpływem fosforu jest zmieniane na światło widziane przez człowieka. Urządzenia stałoprądowe nie są jednak wolne od wad. Rozświetlanie sąsiednich pikseli powoduje, że otrzymujemy bardzo rozmyty obraz, który jest najczęściej widoczny w chwili, kiedy spotykają się kolory jasne z ciemnymi. Tego typu niedogodności zostały skutecznie wyeliminowane przez technologów i konstruktorów. Zastosowali oni bowiem płytę dielektryczną z otworami rozmieszczonymi dokładnie w obszarach komórek.

Monitory plazmowe zmiennoprądowe charakteryzują się nieco odmienną konstrukcją. W ich budowie zastosowano metodę komórek o obniżonym poborze mocy. Każdy punkt ekranu wyświetlacza jest zbudowany z małej komory wypełnionej mocno rozrzedzonym gazem szlachetnym. Po przyłożeniu odpowiedniego napięcia następuje tak zwane wyładowanie jarzeniowe powszechnie obserwowane w lampach neonowych. Urządzenia zmiennoprądowe umożliwiają uzyskanie znacznie zróżnicowanej luminancji i zapamiętanie obrazu. To znaczy, że każda komórka ekranu będzie świeciła do momentu doprowadzenia do niej kolejnego impulsu napięcia. Ponadto do budowy tego typu monitorów stosuje się układy z odzyskiem energii, które sprawiają, że problem obciążenia obwodów nie występuje, a ponadto nie pobierają one więcej mocy niż inne rodzaje płaskich przetworników wizyjnych. Obrazy emitowane przez ekrany plazmowe ACPDP są pozbawione podstawowych wad współczesnych odbiorników telewizyjnych. Brak migotania, drgania, duży kontrast, doskonała ostrość oraz jaskrawość to zaledwie niektóre z zalet. Dopełnieniem jest bez wątpienia duży kąt widzenia, satysfakcjonująca przekątna ekranu oraz niezawodność zapewniająca bezawaryjną pracę przez bardzo długi okres. Podstawowymi mankamentami są wysokie koszty produkcji oraz trudności technologiczne z odwzorowaniem obrazów z odpowiednią skalą szarości.