Plexeraser skasuje dane z CD i DVD

Plextor, znany producent napędów masowych pamięci optycznych, zapowiedział, że w połowie sierpnia na rynek trafi Plexeraser - urządzenie służące do niszczenia danych na nośnikach CD i DVD.

Plexeraser wyglądaja jak standardowy napęd tego typu krążków. W przeciwieństwie jednak do niego pracuje jako samodzielne urządzenie i nie wymaga podłączenia do komputera. Po włożeniu do Plexerasera płyty z danymi zostaje ona automatycznie zniszczona.

Plexeraser skasuje dane z CD i DVD

Plexeraser

Napęd korzysta z technologii "PlexLaser Del". Wykorzystuje ona laser o takiej mocy, że zniszczeniu ulega warstwa zapisywalna krążków, uniemożliwiając odczytanie zawartości płyt. Dane zapisane na dwuwarstwowej płycie DVD są bezpowrotnie niszczone w ciągu 6 minut. Zdaniem Plextora zaproponowana przez niego metoda jest bardziej przyjazna dla środowiska i, w przeciwieństwie do obecnie stosowanych technologii, umożliwia łatwy recykling skasowanych płyt.

Plexeraser niszczy 8- i 12-centymetrowe płyty CD i DVD z wyjątkiem CD-ROM, DVD-ROM i DVD-RAM. Urządzenie trafi najpierw na rynek Kraju Kwitnące Wiśni. Wyceniono je na 25 000 jenów (ok. 670 zł).