Plextor PX-708UF

Od dawna wiadomo, że urządzenia Plextora to ”mercedesy” wśród nagrywarek. Nie inaczej jest w przypadku nowej zewnętrznej nagrywarki DVD - PX708UF.

Od dawna wiadomo, że urządzenia Plextora to ”mercedesy” wśród nagrywarek. Nie inaczej jest w przypadku nowej zewnętrznej nagrywarki DVD - PX708UF.

Plextor postawił przede wszystkim na uniwersalne zastosowanie i wydajność tego urządzenia. Do komputera napęd może być podłączony przez dwa interfejsy - USB 2.0 oraz FireWire. Na tylnym panelu znajduje się gniazdo FireWire w dwóch wersjach - tradycyjnej i miniaturowej - tę ostatnią stosuje się głównie w kamerach cyfrowych. Przełącznik umieszczony z tyłu służy do wyboru interfejsu. Podłączając nagrywarkę trzeba pamiętać o ustawieniu go we właściwej pozycji.

Plextor PX-708UF

Nagrywarka ma ciekawy wygląd.

Interesujący jest design urządzenia, choć zdania o nim są podzielone, nieraz wręcz skrajne. Napęd jest dość duży i ciężki, ale wynika to z troski o bezpieczeństwo jego konstrukcji. Okrągłe kształty minimalizują ryzyko uszkodzeń w razie upadku. Tacka napędu ma kolor czarny dla zminimalizowania współczynnika jitter i zwiększenia jakości zapisu.

To pierwszy zewnętrzny napęd Plextora, który może zapisywać płyty w dwóch standardach - DVD-R/RW oraz DVD+R/RW. Na dodatek robi to bardzo szybko - płytę DVD+R zapisuje z ośmiokrotną prędkością, dzięki czemu zapis całej płyty 4,7 GB trwa poniżej 10 minut. Płyty DVD+RW zapisywane są z prędkością 4x, a DVD-R/RW - odpowiednio 4x i 2x. Dane ze wszystkich płyt odczytywane są z 12-krotną prędkością. Oczywiście jest też możliwość nagrywania tradycyjnych płyt CD-R/RW z szybkością 40x/24x/40x.

Plextor PX-708UF

Wewnętrzna wersja napędu PX-708A z czarną tacką.

Tak duża prędkość zapisu może okazać się możliwa tylko teoretycznie. Transfer danych podczas najwyższej prędkości dochodzi do 10 MB/s, a osiągnięcie takiego transferu dla wielu komputerów jest wręcz nieosiągalne. Dlatego przed rozpoczęciem pracy z napędem warto określić wydajność komputera i przetestować różne prędkości zapisu, a także porównać (jeśli jest taka możliwość) jego wydajność w połączeniach zarówno z portem USB, jak i FireWire.

Gdy napęd zachowuje się nieprawidłowo, można spróbować funkcji testowania automatycznego. Podczas wykonywania tej operacji zostaje on sprawdzony poprzez wypełnienie płyty CD/DVD (z maksymalną prędkością zapisu), przeprowadzenie testu ciągłego odtwarzania (z mak-symalną prędkością) i przeprowadzenie testu losowego odtwarzania (stukrotne odtwarzanie jednosekundowe).

Plextor PX-708UF

W Stanach Zjednoczonych nagrywarka sprzedawana jest także w wersji Spectrum PX-708UF. Do wyboru jest aż 12 wersji kolorystycznych napędu.

W zestawie znajduje się wielojęzykowa instrukcja obsługi, także w języku polskim. Na każdy język poświęcono tylko stronę z opisem i zilustrowaniem sposobu podłączenia napędu. Szczegółową instrukcję obsługi znaleźć można w pliku PDF na dołączonej płycie CD.

Napęd oferowany jest z bogatym zestawem oprogramowania. Oprócz programów do nagrywania firmy Ahead (Nero+InCD) jest jeszcze Pinnacle Studio 8 SE do edycji wideo i autoringu (wersja okrojona, bez zaawansowanych funkcji korekcji obrazu), a także odtwarzacz płyt DVD - Cyberlink Power DVD 5.0. Tradycyjnie już Plextor do napędów dołącza program PlexTools - zestaw narzędzi do kontroli napędu i wykonywania podstawowych operacji.

Napęd bez problemu współpracuje ze wszystkimi Macintoshami z systemem Mac OS w wersji od 7.6, ale do programu Toast 6 należy pobrać odpowiednią aktualizację (z wersji 6.0.0 na 6.0.3), uruchamiającą funkcję Buffer undrerrun w napędach zapisujących w dwóch standardach DVD. Jeśli coś działa nieprawidłowo, firma na swojej stronie internetowej oferuje aktualizacje firmware'u, jednak uruchomić można je tylko pod pecetem. Warto więc mieć pod ręką jakiś komputer PC z gniazdem USB.

O ile technicznie nagrywarka Plextor PX-708UF jest fantastycznym urządzeniem, to jednak bardzo razi jej cena, wynosząca grubo ponad 2 tys. zł. Wersja zewnętrzna droższa jest od wewnętrznej aż o 600 zł netto. Za tę cenę można by spodziewać się przynajmniej dołączonego oprogramowania do zapisu DVD na Macintoshu, niestety, na próżno.

produkt: PX-708UF

producent: Plextor,http://www.plextor.be

cena netto 1935 zł

konkurenci Sony, LaCie

kontakt: Alstor,http://www.alstor.com.pl

Za:

Bardzo szybki, zapis w formatach DVD-R/RW i DVD+R/RW, funkcja testowania napędu, bogaty pakiet oprogramowania, czarna tacka minimalizująca ryzyko błędu podczas zapisu.

Przeciw:

Cena.