Plextor PX-W4824TA

Drugi po TDK napęd o szybkości 48/24/48 to najnowszy model firmy Plextor: PlexWriter PX-W4824TA. Niestety, nie dorównuje konkurentowi wydajnością.

Drugi po TDK napęd o szybkości 48/24/48 to najnowszy model firmy Plextor: PlexWriter PX-W4824TA. Niestety, nie dorównuje konkurentowi wydajnością.

W pakiecie Plextora oprócz oprogramowania firmy Ahead (Nero 5.5.9.8 PL, InCD 3.34, NeroMediaPlayer), kabli i śrubek znajduje się aż pięć czystych nośników CD-R 48x i jeden CD-RW 24x, polska dokumentacja i krążek z zestawem świetnych narzędzi PlexTools. W testach nowy PlexWriter trochę rozczarował. Uzyskał, co prawda, dwa rekordowe rezultaty - najniższe w historii testów czasy dostępu losowego i pełnego - jednak są to parametry minimalnie wpływające na ogólny wynik wydajności. Czas zapisu z pliku obrazu był o pół minuty gorszy od TDK i innych napędów 48x, natomiast w locie dorównał wynikowi TDK. To zapewne efekt zastosowania technologii CAV, która daje doskonałą jakość zapisu, ale jest trochę wolniejsza od Z-CLV. Również zapis CD-RW nie wypadł rewelacyjnie - Plextor był o kilkanaście sekund szybszy od TDK, ale wciąż wolniejszy od rekordzistki, Yamahy CRW-F1. Szybkości odczytu danych i zrzucania audio także nie są zachwycające, ponieważ dla bezpieczeństwa napędu i nośników Plextor domyślnie ogranicza wartość maksymalną do 40x (narzędziem PlexTools można to zmienić na 48x, lecz audio i tak pozostanie na 40x). Mimo nie najwyższej wydajności Plextor uzyskał najwyższą w rankingu ocenę końcową. Za dobry model trzeba jednak słono zapłacić - aż 860 zł.