Plextor Premium

Nagrywarka CD-RW zapisująca do 1,2 GB danych!

Nagrywarka CD-RW zapisująca do 1,2 GB danych!

Plextor Premium
Doskonałej klasy nagrywarka, o znakomitych parametrach 52/32/52, pozwalająca na bardzo szybki backup. Ma ciekawe i niespotykane wcześniej funkcje rozszerzające możliwości zapisu ponad 1 GB danych na płycie 700 MB (1,2 GB na płycie CD-R 870 MB).

Któż z nas nie cieszy się, gdy za stosunkowo nieduże pieniądze otrzymuje produkt spełniający niemal wszystkie wymagania, a w kilku aspektach znacznie je przewyższający. Otóż takim urządzeniem okazała się nagrywarka płyt CD z serii Premium firmy Plextor.

Reklamowana wszędzie jako rozwiązanie przełomowe, wzbudziła nasze zainteresowanie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co takiego jest w niej niezwykłego?

Plextor Premium
Wgryzając się w instrukcję techniczną i sposób zapisu pozwalającego na zwykłych dyskach optycznych CD zapisać o wiele więcej danych, dowiedzieliśmy się, że inaczej formatuje dyski. Zmienia logiczną strukturę danych z "sektorów CD-R" na "bloki UDF", stosowane w zapisie "drag and drop" (cokolwiek by to miało znaczyć). Dzięki czemu uzyskuje się dużo miejsca. Zwykłe dyski 700 MB zapisaliśmy prawie do gigabajta. I to w zawrotnym tempie, choć nie mieliśmy płyt z 52-krotną możliwością zapisu. Nagrywarka współpracuje zarówno z pecetami (Win95, Win98, Win Me, Win 2000, Win XP), jak i z Macami.

W wersji zewnętrznej wyposa-żona jest w interfejs USB, natomiast w wewnętrznej w interfejs ATAPI (oferowane w opcji z białym lub czarnym frontem).

Warto też przyjrzeć się jej parametrom:

  • maksymalna prędkość zapisu płyty CD-R 52 x

  • maksymalna prędkość zapisu płyty CD-RW 32 x

  • odczyt płyty z prędkością maksymalną 52 x (przy wykorzystaniu funkcji SpeedRead)

  • czas dostępu wynosi poniżej 65 ms

  • bufor ma pojemność 8 MB.

Funkcje ekstra

Plextor Premium
Niewątpliwie największą ciekawostką serii Premium jest zestaw dodatkowych niespotykanych dotąd funkcji rozszerzających możliwości nagrywarki CD-RW.

Funkcja GigaRec umożliwia nagrania 1,2 GB danych na płycie CD-R 870 MB. Ta funkcja podobała nam się najbardziej.

SecuRec to opcja pozwalająca zabezpieczyć hasłem dostęp do nagranego na płytę materiału. Ciekawe, chociaż niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie pamiętamy hasła.

Silent Mode to "cichy" tryb pracy urządzenia, wydłużający jego żywotność (tak twierdzi producent), ale co istotne naprawdę to polepszający komfort pracy w cichszym otoczeniu.

Q-Check - funkcja szczegółowego systemu weryfikacji wypalonych danych (testy błędów C1/C2, FE/TE, Beta/Jitter). Trudno sprawdzić, ale uwierzyliśmy na słowo.

Nowy napęd firmy stał się naszym zdaniem, jednym z najlepszych urządzeń CD-RW na polskim rynku, oferującym o wiele więcej niż konkurencja.

Uważamy, że cena nagrywarki, 620 zł netto nie jest wygórowana, zwłaszcza że daje więcej możliwości niż porównywalnej szybkości nagrywarki innych firm.

Produkt: Nagrywarka Plextor Premium 52x32x52

Producent: Plextor,http://www.plextor.be

Cena: 620 PLN + VAT

Konkurenci: Yamaha, LiteOn, Iomega

Dystrybutor: Alstor

Kontakt:http://www.alstor.com.pl , 672 55 15

Za:

Szybki i bezpieczny zapis, możliwość powiększenia pojemności dysku CD-R, mnóstwo dodatkowych funkcji.

Przeciw:

Niestety, większość dostępnych na naszym rynku płyt do nagrywana ma możliwości zapisu tylko 48-krotnego.