Plextor wkracza na rynek dysków SSD

Firma Plextor zaprezentowała swój pierwszy dysk typu SSD. Urządzenie pozwala na zapis danych z prędkością 65 MB/s. Wraz z nim w ofercie japońskiego producenta zagościła również nowa zewnętrzna nagrywarka DVD nosząca oznaczenie PX-880UE.

Testy PC Worlda - dyski SSD

Plextor wkracza na rynek dysków SSD

pierwszy dysk SSD firmy Plextor

Dysk SSD

Nowy dysk SSD to 2,5-calowe rozwiązanie dostępne w dwóch wersjach - o pojemności 64 GB i 128 GB. Urządzenie korzysta z kontrolera firmy Marvell, 64-megabajtowej pamięci podręcznej i wykonane zostało w oparciu o chipy MLC (multi-level cell) NAND flash. Komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA 3.0 Gb/s, natomiast jego średni czas "międzyuszkodzeniowy" MTBF (Mean Time Between Failures) został określony przez producenta ba 1,5 miliona godzin.

Obie wersje pozwalają na zapis i odczyt danych z prędkością sięgająca (odpowiednio) 65 MB/s i 110 MB/s. Oddają też do dyspozycji użytkowników służące do tworzenia kopii zapasowych oprogramowanie Acronis True Image.

Nagrywarka DVD

Urządzenie nosi oznaczenie PX-880UE i korzysta z interfejsów eSATA i USB 2.0. Pozwala na zapis płyt DVD+R/-R z maksymalną prędkością 24x i ich etykietowanie za pomocą technologii LightScribe.

Nowości powinny pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym kwartale. Niestety ich przewidywanych cen nie podano.