Pliki mniejsze wnet

Żeby tworzyć atrakcyjne wizualnie i jednocześnie lekkie strony internetowe, należy używać odpowiednio zoptymalizowanych plików graficznych.


Żeby tworzyć atrakcyjne wizualnie i jednocześnie lekkie strony internetowe, należy używać odpowiednio zoptymalizowanych plików graficznych.

Wszyscy wiemy, jak wolno działa WWW, ale nie zawsze uświadamiamy sobie, że jest to spowodowane nie tylko małą przepustowością serwerów czy niską wydajnością internetowych łączy, ale przede wszystkim potężnymi ilościami źle skompresowanych i niewłaściwie przygotowanych danych, które zatykają internetowy system hydrauliczny.

Formaty plików
 • GIF Pliki Graphics Interchange Format nie mogą mieć więcej niż 256 kolorów, co czyni je przydatnymi do tworzenia prostych grafik, a nie obrazów fotograficznych czy pełnych kolorów. Większa liczba kolorów wymaga większego stopnia kompresji.

 • Format JPEG (Joint Photographic Experts Group) obsługuje 24-bitową paletę kolorów i kompresuje obrazy nie rejestrując jasności każdego piksela, ale obliczając średnią nasycenia kolorów i w efekcie zapisując nie kompozycję obrazu, ale jej opis. JPEG doskonale sprawdza się w przypadku obrazów fotograficznych ze stopniowanymi zmianami kolorów i bez ostrych krawędzi.

 • Portable Network Graphic (PNG) ma wszystkie właściwości GIF-a z wyjątkiem obsługi animacji. Ma lepsze możliwości kompresji oraz nowe funkcje, takie jak obsługa gammy i trybu true colour i kanału alfa oraz mechanizm detekcji błędów.

 • SVG (Scalable Vector Graphic) to język do tworzenia wektorowej grafiki typu open-standard, umożliwiający publikowanie w sieci grafiki o wysokiej rozdzielczości, z wykorzystaniem gradientów, wbudowanych czcionek, przezroczystości, animacji i filtrów oraz elementów interaktywnych za pomocą komend tekstowych.

 • Za duży rozmiar wielu witryn internetowych odpowiedzialne są grafiki, a kluczem do stworzenia serwisu, który zadowoli odbiorców, jest wybranie najlepszych narzędzi do optymalizacji plików graficznych oraz formatu, zapewniającego najwyższy poziom ich kompresji.

  Bardzo ważna jest znajomość technik, pozwalających na zmniejszenie objętości plików, ich rozmiarów, ilości kolorów i rozdzielczości przy zachowaniu jakości obrazu. Dlatego specjalnie dla was przygotowaliśmy zestaw narzędzi do szybkiego tworzenia obrazów. Za chwilę twoja graficzna strona WWW będzie atrakcyjna i odpowiednio lżejsza.

  Adobe Photoshop 6.0/ ImageReady 3.0

  Cena 932 USD plus VAT; upgrade 287 USD plus VAT

  Firma Adobe, www.adobe.com

  Pliki mniejsze wnet
  Adobe Photoshop cieszy się sławą potężnego narzędzia do edycji zdjęć, malowania, wzbogaconego w zestaw efektów specjalnych. A ostatnia wersja aplikacji oferuje dodatkowo 100 nowych funkcji, włącznie z długo oczekiwanymi możliwościami tworzenia grafik i tekstów wektorowych. W połączeniu z ImageReady 3.0, Photoshop 6.0 zawiera kilka narzędzi stworzonych specjalnie z myślą o sieci, np. Slice do cięcia obrazków na plastry, mechanizmy generowania plastrów w oparciu o warstwy, zmieniające automatycznie rozmiar w zależności od zmian elementów warstwy. Najnowszy Photoshop ma także kontrolery procesu optymalizacji grafik, narzędzia do tworzenia przycisków typu rollover oraz stylów dla warstw, co pozwala opracować wygląd jednego elementu, np. przycisku nawigacyjnego, a następnie zastosować ten sam styl do innych fragmentów tworzonej grafiki.