Pliki w chmurze
-
- 06.09.2011, godz. 16:10
Dzięki wykorzystaniu chmury w przechowywaniu plików online, użytkownik może zapisać w internecie kopię zapasową systemu i danych, a także automatycznie synchronizować pliki i używać ich wszędzie, na dowolnym urządzeniu. Z wielu takich usług skorzystamy w pełni za darmo, za inne będzie trzeba nieco dopłacić.

Polecamy:
Zobacz też:
Więcej informacji:
Backup danych
Utworzenie w chmurze kopii zapasowej całej zawartości dysku twardego oznacza pójście na kompromis. Z jednej strony, daje pewność, że nawet zniszczenie fizycznego nośnika danych nie zniszczy twojej pracy. Z drugiej, zmusza do cierpliwości, bo nawet przy bardzo szybkim połączeniu z internetem, backup dysku może potrwać kilka tygodni. Przywracanie zapisanych w chmurze danych może być szybkie i bezproblemowe, jak wtedy gdy chodzi o wcześniejszą wersję pojedynczego pliku. Odzyskanie całego systemu z serwera to już do kilku dni oczekiwania.
Do tworzenia kopii zapasowej dysku polecamy usługę Backblaze (www.backblaze.com), która w cenie 4 dol miesięcznie lub 40 dol rocznie umożliwia przechowywanie w chmurze nieograniczonej liczby danych z jednego komputera.
Zobacz również:
- Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowych zdjęć na koncie Google [PORADA]
- pCloud - chmura, której możesz całkowicie zaufać oferuje wspaniałe promocje na Czarny Piątek
Kolejnym rozwiązaniem, dostępnym za darmo do 2 GB przestrzeni dyskowej, jest bardzo prosta i łatwa w użyciu aplikacja Mozy (www.mozy.com). Dostęp do obu usług można uzyskać w przeglądarce internetowej oraz w programie instalowanym na dysku.
Synchronizacja folderów
Jeśli często poruszasz się pomiędzy dwoma czy trzema komputerami lub współpracujesz z kilkoma osobami nad tym samym pakietem danych, synchronizacja folderów może okazać się pomocna. Usługi, takie jak SugarSync (www.sugarsync.com) i Windows Live SkyDrive (www.skydrive.live.com) pozwalają na synchronizację wybranych folderów o dowolnej lokalizacji w systemie.
SugarSync udostępnia bezpłatnie 5 GB powierzchni dyskowej, czyli dość dużo aby przechowywać w chmurze dokumenty i arkusze kalkulacyjne. Chcąc umieszczać w internecie zdjęcia, muzykę czy filmy rozwiązaniem może być jedna z płatnych wersji tego pakietu. Usługa posiada oprogramowanie dla systemów operacyjnych Windows, Mac, iOS, Android, BlackBerry i Windows Mobile. Konkurencyjnym serwisem jest m.in. Windows Live SkyDrive, gdzie za darmo możesz mieć aż do 25 GB miejsca. Zaletą usługi Microsoftu jest powiązanie z pakietem biurowym w chmurze Office Web Apps, który szczegółowo opisujemy w części biznesowej ("Biuro w internecie").
Drop-boksy
Z myślą o szybkim udostępnianiu ważnych danych powstały usługi zwane drop-boksami. Są to foldery w chmurze, z których skorzystasz tak samo jak z tradycyjnych katalogów na dysku. Jedyna różnica to fakt, że dane są błyskawiczne synchronizowane z chmurą i innymi urządzeniami, na których zainstalowano "boksa". Najlepsze usługi tego typu to Dropbox (www.dropbox.com), gdzie bezpłatnie otrzymujemy folder nawet do 10 GB (po wykonaniu kilku zadań, m.in. zaproszeniu znajomych) i Cloud Drive (www.amazon.com/clouddrive) z 5 GB przestrzeni.
Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:
Cloud computing - z głową w chmurach