Plikostrada będzie miała nowego przeciwnika. Prezes UOKiK została właśnie odwołana

Premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska Prezes UOKiK Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. To ważna informacja dla konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) to antymonopolowy urząd, o którym pisaliśmy często przy okazji spraw dotyczących naruszania praw konsumentów, np. w przypadku niesławnego serwisu Pobieraczek.pl. Od 4 czerwca 2008 roku funkcję Prezesa UOKiK pełni Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, która zastąpiła Marka Niechciała. Od tego czasu, zresztą podobnie jak poprzednich prezesów, jej podstawowym zadaniem było "kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów".

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel podpadła premierowi?

Panią Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel powołał na stanowisko Prezes UOKiK premier Donald Tusk. Jak się jednak właśnie dowiadujemy, została ona przez niego odwołana. Póki co będzie pełnić swoje poprzednie obowiązki do czasu wybrania następcy.

Zobacz również:

  • Ołów i kadm w elektronice - tych urządzeń nie kupuj! UOKiK opublikował listę

Oczywiście powstaje pytanie dlaczego Krasnodębska-Tomkiel straciła stanowisko? Odpowiedzi na nie udzieliła Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu, która wytłumaczyła, że premier uznał, iż w pracy UOKiK potrzebne jest "świeże spojrzenie". Dodała też jednocześnie, że:

"Dzisiejsze czasy rodzą nowe zagrożenia dla konsumentów. W walce z nimi rutyna nie pomaga"

Co ma na myśli?

Mam nadzieję, że m.in. szybsze i bardziej stanowcze reagowanie na nieprawne działania różnych serwisów (np. Plikostrada), które "nabijają internautów w butelkę". Z drugiej strony pojawiły się jednak podejrzenia, że za decyzją premiera stoi sprawa zablokowania przez UOKiK mocno forsowanej przez rząd fuzji koncernu energetycznego PGE i firmy Energa.

"Odwołanie prezesa UOKiK nie ma nic wspólnego z branżą energetyczną" - zaprzecza temu jednak zdecydowanie Małgorzata Kidawa-Błońska.

Źródła: UOKiK, Wyborcza.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: