Płonące iPody - Japończycy badają sprawę

Japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu bada trzy przypadki zapalenia się przenośnych odtwarzaczy iPod Nano firmy Apple - poinformował Reuters. Przyczyną owych samozapłonów ma być przegrzewająca się bateria urządzenia.

Jak donosi Reuters, przedstawiciele japońskiego oddziału Apple potwierdzili, że doszło do kilku takich incydentów. Z ustaleń Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu wynika, że przyczyną problemów są wadliwe akumulatory, które dołączone były do iPodów sprzedanych w Japonii pomiędzy wrześniem 2005 a wrześniem 2006 r.

Przedstawiciele Apple na razie nie skomentowali oficjalnie informacji o wszczęciu ministerialnego dochodzenia. Warto przypomnieć, że podobny problem dotyczył swego czasu ponad 4,2 mln notebooków różnych firm (w tym także Apple), w których zamontowano wadliwe baterie wyprodukowane przez Sony. Szerzej pisaliśmy o tym w tekście "Gorący problem z notebookami".

Aktualizacja: 19 sierpnia 2008 19:50

Biuro prasowe Apple wydało specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy, że problem jest niezwykle rzadki i dotyczy jedynie pewnej niewielkiej partii iPodów Nano. Jako przyczynę problemu wskazano wadę fabryczną akumulatorów dostarczonych przez jednego z kontrahentów koncernu.

Firma podaje, iż z informacji uzyskanych przez nią do tej pory wynika, że przegrzewanie się baterii odnotowało jedynie 0,001% użytkowników iPodów Nano pierwszej generacji.

Przedstawiciele Apple zastrzegają też, że jak do tej pory nie zdarzyło się, by ktokolwiek ucierpiał w wyniku przegrzania się urządzenia. Wszystkim klientom, którzy zauważyli się przegrzewanie się odtwarzacza, zaleca się skontaktowanie z Biurem Obsługi Klienta w celu bezpłatnej wymiany wadliwego akumulatora.