Plotka: AMD zostanie sprzedane

W serwisie X-bit Labs pojawiło się doniesienie, jakoby AMD miało zostać wykupione przez grupę prywatnych akcjonariuszy (ang. private equity group). Analitycy dziwią się tej informacji, korporacja jest w pierwszej dziesiątce światowych producentów półprzewodników.

Maklerzy już wczoraj zauważyli błyskawiczny wzrost wartości udziałów AMD. Ponoć podskoczyły one dzięki plotce, jakoby pojawiła się grupa biznesmenów gotowych zainwestować w korporację dodatkowy kapitał.

Wiadomo, że firma jest obecnie w finansowych tarapatach - nie jest w stanie konkurować z Intelem ani na rynku procesorów mobilnych, ani pod względem miniaturyzacji. Ponadto nowa wersja rdzenia oznaczona roboczo K8L pojawi się najwcześniej w połowie 2008 roku, gdy Intel będzie miał już kolejną wersję Core 2 Duo.

Dodatkowych problemów przysparza AMD walka z Nvidią, a rewolucyjny chipset graficzny R600 obsługujący m.in. DirectX 10, mimo licznych zapowiedzi, ciągle jeszcze nie pojawił się na rynku.

Jak podaje X-bit Labs - cytując EETimes - prywatni udziałowcy wykupili w zeszłym roku firmy Philips Semiconductor i Freescale (dawny dział Motoroli). Jednak analitycy nie są pewni, w jaki sposób akcjonariusze mogliby przejąć kontrolę nad korporacją wielkości AMD.