Plug-in do Photoshopa rozpozna wyretuszowane zdjęcie

Firma Adobe pracuje nad dwoma wtyczkami do programu Photoshop, które mają pomagać użytkownikowi w określeniu, czy dane zdjęcie było wcześniej modyfikowane.

Programiści firmy opracowują obecnie dwa plug-iny, informuje serwis Cnet.com - jeden z nich to Clone Tool Detector, który analizuje, czy jakiś fragment obrazu nie został skopiowany z innego źródła (wtyczka wykryje, jeśli pewne elementy obrazu będą charakteryzować się bardzo dużym podobieństwem). Drugi z dodatków, noszący na razie nieoficjalną nazwę Truth Dots, ma oferować możliwość rozpoznania, czy dany obraz został np. wykadrowany.

Firma współpracuje w tym zakresie z naukowcem uczelni Dartmouth College, Hanym Faridem, który przez kilka lat współpracował z FBI oraz agencjami prasowymi, z którymi dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą w wykrywaniu fotograficznych oszustw.

Adobe nie zdecydowało jeszcze, czy oba wspomniane plug-iny zostaną dołączone do Photoshopa, można jednak sądzić, że w dobie nowych mediów, kiedy coraz popularniejsze stają się blogi, internetowe serwisy wymiany zdjęć oraz portale informacyjne, większy nacisk będzie położony na rozwój technologii autoryzacji obrazów i zdjęć publikowanych w Sieci.

Więcej informacji: Cnet.com