Plug-iny dla Photoshopa


KnockOut 2.0

Plug-iny dla Photoshopa

KnockOut 2.0

Od jakiegoś czasu brakowało znaczących aktualizacji plug-inu KnockOut, dlatego ustąpił on nieco pola swojemu głównemu konkurentowi MaskPro firmy Extensis. Niektórzy sądzą, że wbudowane w Photoshopa funkcje w zupełności wystarczają i mogą zastąpić funkcje KnockOutu. Ale trzeba uczciwie przyznać, że KnockOut jest o wiele łatwiejszy w obsłudze niż MaskPro czy Photoshop. Jest także o wiele tańszy.

Pracując z KnockOutem, można włożyć nieco własnej inwencji. Plug-in umożliwia tworzenie obszarów "zewnętrznych" i "wewnętrznych" w edytowanym obrazie. Dzięki temu przekształcony zostaje obszar dookoła krawędzi obiektu, który chcemy zamaskować.

Ta metoda zabiera trochę czasu, ale nie wymaga zbytniej precyzyjności, ponieważ KnockOut jest na tyle "inteligentny", że sam rozpoznaje odpowiednie krawędzie i decyduje, które z nich są ważne.

Jest to główna różnica między MaskPro i KnockOutem. MaskPro jest dokładny w detalach, ale wymaga więcej pracy.

KnockOut wykonuje część pracy za użytkownika. Niestety, ma też parę funkcji niedopracowanych, np. zoom może powiększyć obraz tylko o 100 procent. Nie ma też dostępnej wersji demonstracyjnej, w związku z czym potencjalny nabywca nie może go sprawdzić bądź porównać z MaskPro.

Cena: 100 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Corel,http://www.corel.com

Kontakt: on-line na stronie producenta

Image Doctor

Plug-iny dla Photoshopa

Image Doctor

Alien Skin to najbardziej znany producent zaawansowanych plug-inów do efektów specjalnych, takich jak Splat! czy Eye Candy.

Image Doctor zmienił nieco swoje zainteresowania i teraz bardziej koncentruje się na tradycyjnej edycji obrazu.

Na pakiet składają się cztery plug-iny, z których każdy koncentruje się na jednym specyficznym zadaniu. Nam najbardziej spodobał się JPEG Repair, który umożliwia naprawę i podniesienie jakości zbyt skompresowanych plików JPEG. Program ma opcję wygładzania postrzępionych krawędzi i pikselozy spowodowanych zbyt dużą kompresją. Oczywiście nie przerobi on ucha słonia na jedwabną portmonetkę, ale umożliwi druk niektórych plików ściągniętych z Internetu.

Filtr Smart Fill usuwa duże obiekty z obrazu i zastępuje je ekstrapolowanymi pikselami z tła. Plug-in umożliwi też usunięcie dużych skaz, takich jak naderwania, zgniecenia czy zgięcia.Funkcje Scratch Remover (do restauracji starych zdjęć) i Spot Lifter (do usuwania drobinek kurzu i innych kosmetycznych operacji) są mniej efektywne.

Działają nieźle, ale chyba nie lepiej niż narzędzia wbudowane w Photoshopa. Niestety, Alien Skin nie daje żadnych wskazówek, jak korzystać z funkcji poszczególnych plug-inów.

Na szczęście jest dostępne darmowe demo, można więc wypróbować program i wyrobić sobie o nim właściwe zdanie.

Cena: 129 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Alien Skin,http://www.alienskin.com

Kontakt: on-line na stronie producenta

Intellihance Pro 4.1

Plug-iny dla Photoshopa

Intellihance Pro 4.1

Extensis to jeden z najbardziej znanych producentów plug-inów do Photoshopa, a Intellihance jest popularnym produktem tej firmy.Dostarcza on wiele narzędzi do edycji obrazu i korekcji koloru, które są dość podobne do funkcji występujących w Photoshopie. Ale w Intellihance możliwa jest głębsza kontrola i ma więcej opcji podglądu.

Po zainstalowaniu Intellihance w Photoshopie pojawi się nowe menu "Extensis". Znajdzie się tam między innymi opcja Quick Enhance, która umożliwia automatyczną analizę i korekcję obrazu. Jest też wiele zdefiniowanych ustawień kompensujących problemy związane z błyskiem lampy oraz kurzem i rysami.

Zaawansowani użytkownicy mogą pominąć zdefiniowane ustawienia i powinni zająć się głównym interfejsem plug-inu. Będą mieli pełną kontrolę nad ustawieniami, takimi jak odrastrowywanie, nasycenie, a nawet kompensacja różnych rodzajów papieru i tuszu. Każde z tych ustawień ma wiele poziomów, dlatego kontrola jest dokładna.

Intellihance dostarcza wiele opcji podglądu. Menu Layout pozwala na podzielenie edytowanego obrazu na sekcje, z różnymi ustawieniami dla każdej z nich, a także na tworzenie kilku podglądów tego samego obrazu, ale z różnymi ustawieniami.

Można także wydrukować każdy z nich, aby zobaczyć efekt w druku.

Cena: 200 USD

Platforma: Mac/Win

Firma:Extensis,http://www.extensis.com

Kontakt: Cezkom, (22) 616-28-85, [email protected]

LensDoc

Plug-iny dla Photoshopa

LensDoc

Andromeda Software produkuje mnóstwo plug-inów dla Photoshopa, w tym wiele specjalnie dla fotografów.

LensDoc tak naprawdę ma tylkojedną funkcję, ale bardzo przydatnądla fotografów często korzystającychz zooma lub obiektywu szerokokątnego.

Plug-in pozwala korygować wszelkie wybrzuszenia i beczki, które często pojawiają się z powodu używania tego typu obiektywów. Kiedy otworzymy LensDoc, zobaczymy zdjęcie z nałożoną grupą pozycjonujących markerów.

Markery można ustawiać w dowolne miejsca i sprawować ręczną kontrolę nad wszystkimi zniekształceniami.Po ustawieniu wszystkich markerów LensDoc automatycznie koryguje obraz. Producent przygotował wiele ustawień dla konkretnych aparatów i obiektywów. Mając odpowiedni sprzęt, można więc automatycznie korygować wszystkie zdjęcia, bez konieczności zabawy w markery.

Proces ten jest bardzo prosty, a rezultaty generalnie bardzo dobre. Skąpa dokumentacja powoduje jednak, że do perfekcji będziemy musieli dojść sami, głównie przez eksperymentowanie.

Oprócz korekcji efektów wybrzuszenia i beczki, LensDoc oferuje mnóstwo innych dodatków. Jest między innymi opcja korekcji zniekształcenia perspektywy, korekcja obróconych zdjęć oraz kilka funkcji, które mogą służyć bardziej do zabawy, niż profesjonalnego wykorzystania.

Cena: 98 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Andromeda Software,http://www.andromeda.com

Kontakt: on-line na stronie producenta