Plug-iny dla Photoshopa


Mask Pro 3.0

Plug-iny dla Photoshopa

Mask Pro 3.0

W ostatniej wersji Photoshopa producent znacznie poprawił narzędzia do wybierania, dlatego MaskPro stracił prawdopodobnie kilku użytkowników. Ale w swoich specjalizowanych funkcjach wciąż jest on bardzo dobry.

Użytkownik pracujący z MaskPro musi określić, który kolor chce zachować w obrazie, a który usunąć. I mimo że wydaje się to dość prostym rozwiązaniem, w rzeczywistości jest skomplikowaną operacją, chociaż program działa sprawnie i efektywnie.

Plug-in ma własną paletę narzędzi, którą można konfigurować ustawiając różne wersje magicznych różdżek, zakraplaczy i pędzli. W tej wersji dodano nowe wersje narzędzi do wybierania, gdzie kolor nie jest już jedynym wskazywanym parametrem.

Nowe narzędzie Chisel służy do wybierania pojedynczych pikseli, a funkcja Blur wygładza krawędzie między maskowanym obszarem a tłem. Po wybraniu odpowiedniego koloru i zatwierdzeniu obszaru do zachowania bądź wyrzucenia MaskPro dostarcza wiele opcji podglądu, które ułatwiają dopracowanie projektu. Podgląd Cleanup wyświetla obszar przeznaczony dla zachowania w kolorze białym, usunięty zaś - na czarno. Umożliwia to zidentyfikowanie miejsc problematycznych. MaskPro nie jest najtańszy, kosztuje dwukrotnie tyle co jego rywal - KnockOut 2.0. Ale trzeba przyznać, że jest mocniejszy. Na stronie producenta jest też darmowa wersja demonstracyjna, warto więc przekonać się o możliwościach tego programu przed jego kupnem.

Cena: 200 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Extensis,http://www.extensis.com

Kontakt: Cezkom, (22) 616-28-85, [email protected]

MatchLight 3.0

Plug-iny dla Photoshopa

MatchLight 3.0

Czasami podczas łączenia dwóch obrazów zupełnie nie pasują do siebie warunki oświetleniowe na każdym z nich. Na jednym południowe słońce oświetla zupełnie inaczej niż właśnie wschodzące na drugim. MatchLight jest specjalizowanym plug-inem, który eliminuje ten problem i gwarantuje realistyczne efekty oświetleniowe konieczne podczas łączenia obrazów.

Na pakiet MatchLight składają się dwa programy. Plug-in MatchLight współpracuje z Photoshopem i pozwala na stworzenie swoistej mapy światła, opisującej warunki oświetlenia, typ i źródło światła, jego kierunek itd. Mapa ta może być używana do modyfikowania nakładanych na siebie obrazów, zarówno tych w tle, jak i na wierzchu, aby uzyskać jeden spójny efekt. Mapy światła mogą być zapisywane i współdzielone z innymi użytkownikami, dzięki czemu nad jednym projektem może pracować cały zespół osób.

Drugim programem w pakiecie jest samodzielnie działająca aplikacja QuickComp, która umożliwia szybki podgląd połączonych i oświetlonych na nowo obrazów.

MatchLight to typowy, specjalistyczny plug-in. Nie jest tani, nie jest też najłatwiejszy w obsłudze.

Ale dla pewnych typów projektów, jak foldery, katalogi czy też fotografia portretowa, jego wartość może być nieoceniona.

Cena: 199 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: MatchLight,http://www.gomatchlight.com

Kontakt: on-line na stronie producenta

Mystical Lighting

Plug-iny dla Photoshopa

Mystical Lighting

Jest wiele plug-inów, które dają tzw. realistyczne efekty oświetleniowe i pozwalają modyfikować istniejące oświetlenie czy cienie. Mystical Lighting, jak sama nazwa sugeruje, wychodzi trochę poza grupę efektów tradycyjnego oświetlenia. Może także działać jako samodzielna aplikacja, nie musimy więc mieć Photoshopa, aby poznać zalety tego plug-ina (lub poeksperymentować z wersją demonstracyjną).

Menu efektów specjalnych daje mnóstwo egzotycznych funkcji, np. czarodziejski pył, tęczę czy "zwiewność światła".

Jest też kilka bardziej przyziemnych funkcji. Na przykład efekt Spotlight może być używany do oświetlania, zaś pędzle Light oraz Shadow do ręcznego malowania światła i cieni bezpośrednio na edytowanym obrazie. To bardzo przydatne uzupełnienie Photoshopa.

Po wybraniu opcji z menu Special Effects pojawi się kontekstowa paleta narzędzi z mnóstwem ustawień dla wybranego, konkretnego efektu. Daje to mnóstwo swobody w dopracowywaniu efektu, który chcemy osiągnąć. Ale jest też możliwość szybkiego zastosowania jednej z wielu zdefiniowanych, wbudowanych w program opcji, które prezentowane są w przydatnej palecie podglądu.

Program działa bardzo dobrze, chociaż zastosowanie niektórych efektów zabiera dużo czasu. Rozpoczynając pracę, warto trochę poeksperymentować, by sprawdzić typ efektów uzyskiwanych przez zastosowanie określonych funkcji.

Cena: 179 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: AutoFX,http://www.autofx.com

Kontakt: on-line na stronie producenta

pxl SmartScale 1.0

Plug-iny dla Photoshopa

pxl SmartScale 1.0

Powiększenie cyfrowego obrazu do maksymalnie dużych rozmiarów bez utraty jakości to możliwość, na którą od dawna czeka cyfrowa fotografia. Plug-in SmartScale firmy Extensis może zadowolić wielu użytkowników Photoshopa, czekających na taką funkcję. Instrukcja obsługi podaje, że obrazy można powiększyć do maksymalnie 1600 procent bez widocznej utraty jakości w druku. Trzeba jednak przyznać, że chociaż SmartScale działa o wiele lepiej niż narzędzia skalowania w Photoshopie, to osiągnięcie tak dużego powiększenia bez utraty jakości będzie raczej trudne. Do powiększeń rzędu 400-500 procent rezultaty osiągane przez SmartScale nie różnią się znacznie od tych uzyskiwanych ze standardowej techniki Photoshopa. Wyraźna różnica jest dopiero w większych powiększeniach.

Plug-in dostarcza wiele opcji w palecie detali, takich jak możliwość określenia ogólnej ostrości obrazu czy szczegółów i kontrastu krawędzi. Instrukcja obsługi nie jest zbyt dobrze opracowana, ale po kilku eksperymentach plug-inem posługujemy się całkiem łatwo. Obrazy, które testowaliśmy, były bardziej czyste i ostrzejsze w porównaniu z ich tradycyjnym 10-krotnym powiększeniem, ale różnica w jakości w porównaniu z oryginałem była znaczna i bardzo widoczna.

Niezwykle rzadko występuje konieczność powiększania obrazu do takich rozmiarów. Wiele osób powiększa zdjęcie o 200-300 procent, a do tego wystarczy sam Photoshop, bez konieczności zasilania biblioteki plug-inów kolejnym drogim narzędziem.

Cena: 200 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Extensis,http://www.extensis.com

Kontakt: Cezkom, (22) 616-28-85, [email protected]