Plug-iny dla Photoshopa

Adobe Photoshop jest wciąż ulepszany, dodawanych jest coraz więcej specjalistycznych funkcji, ale mimo to powstaje do niego coraz więcej plug-inów. digiĎ prezentuje możliwości dziesięciu takich programów dla profesjonalnych fotografów.


Adobe Photoshop jest wciąż ulepszany, dodawanych jest coraz więcej specjalistycznych funkcji, ale mimo to powstaje do niego coraz więcej plug-inów. digiĎ prezentuje możliwości dziesięciu takich programów dla profesjonalnych fotografów.

Od pewnego czasu między Adobe a producentami plug-inów trwa nieoficjalna wojna. W każdej nowej wersji Photoshopa pojawiają się funkcje plug-inów stworzonych przez producentów zewnętrznych.

Często spełniają one wymagania użytkowników, co doprowadza do rozpaczy firmy programistyczne, specjalizujące się w plug-inach i zabiegające o rozwój tego rynku. I tak na przykład ulepszenie modułu pracy z tekstem w poprzedniej wersji Photoshopa spowodowało, że nie trzeba już dokupować "tekstowych" plug-inów.

Funkcja Healing Brush oraz usprawniona praca z maskami i narzędzia wybierania eliminują praktycznie wiele popularnych plug-inów.

Nawet tak mocno zakorzenione na rynku produkty, jak KnockOut Corela czy MaskPro firmy Extensis, obawiają się rozszerzonych funkcji Photoshopa.Prawdopodobnie w najbliższym czasie wiele plug-inów odejdzie do lamusa w związku z nową wersją Photoshopa (ma ona np. plug-in do pobierania zdjęć w standardzie RAW z aparatów cyfrowych).

Cokolwiek by się działo, istnieje jednak grupa plug-inów, której byt na pewno nie jest zagrożony. Tę grupę stanowią programy przeznaczone do profesjonalnej obróbki fotografii. Trzymają się mocno z powodu szybkiego rozwoju fotografii cyfrowej, dzięki czemu wielu profesjonalistów całkowicie zrezygnowało z pracy z aparatami analogowymi.

Znane firmy, takie jak Extensis, Andromeda czy Alien Skin zaprezentowały już nowe fotograficzne plug-iny.

Pojawiło się także kilka interesujących produktów od zupełnie nowych twórców. Dobrym przykładem jest zamieszczony w tym przeglądzie plug-in Digital Film Lab, stworzony przez firmę Digital Film Tools. Fotografowie nie są zainteresowani filtrami z wyszukanymi efektami specjalnymi, z których najczęściej korzystają twórcy stron internetowych. Poszukują oni przede wszystkim plug-inów z narzędziami do korekcji kolorów. Wiele plug-inów umożliwia korygowanie ostrości fotografii lub likwidowanie efektu czerwonych oczu (najczęściej występującego problemu), albo usuwanie rys i kurzu z zeskanowanych fotografii. Kolejną więc dziedziną, na której skupiona jest uwaga twórców plug-inów, jest oświetlenie. Wśród dostępnych specjalizowanych filtrów MatchLight pomaga w pracy fotografom studyjnym, a bardziej egzotyczny Mystical Lighting dodaje uroku fotografii portretowej.

Choć może się wydawać, że wiele plug-inów kopiuje funkcje dostępne już w Photoshopie, to jednak nie do końca jest to prawda. Często niektóre z nich umożliwiają inne podejście do tematu, oferując też różne techniki czy algorytmy wykonania tej samej operacji lub umożliwiają łatwiejszą obsługę, czy też dokładniejszą kontrolę nad wykonywaną pracą.

Warto wiedzieć, że często nie są to plug-iny tylko do Photoshopa. Mogą być również używane z innymi programami, na przykład Macromedia Fireworks. Filtry, takie jak JPEG Repair firmy Alien Skin, mogą pomóc przy przygotowywaniu zdjęć do Internetu w pakiecie Fireworks.

AutoEye 2.0

Plug-iny dla Photoshopa

AutoEye 2.0

AutoFX jest jednym z ważniejszych twórców plug-inów do Photoshopa. Wiele programów tej firmy przeznaczonych jest specjalnie dla fotografów.

AutoEye to jeden z najbardziej znanych plug-inów, ma dziesiątki możliwości korekcji koloru i edycji obrazu. Program może także funkcjonować jako oddzielna aplikacja. Udostępnia trzy zestawy opcji. Narzędzie Enhancement zwiększa widoczność szczegółów, wygładza szumy oraz usuwa morę. Funkcją Creative można uzyskać wiele efektów zmian ostrości, rozmazywania i dodawania ziarna.

Opcja Colour służy do ustawiania balansu RGB, barwy, nasycenia, jakości i kontrastu.AutoFX twierdzi, że zastosowany w AutoEye, opatentowany przez producenta system IVIT (Intelligent Visual Imaging Technology)daje lepsze efekty niż Photoshop.

Uczciwie trzeba jednak przyznać, że do obsługi tego systemu (i sprawiedliwego odniesienia się do opinii producenta) trzeba mieć dość głęboką wiedzę techniczną. Na szczęście demo programu dostępne jest bezpłatnie, można więc samemu ocenić przydatność tego narzędzia.AutoEye jest łatwy w użyciu, w większości narzędzi parametry ustawia się suwakami. Można też stworzyć kilka instancji tego samego obrazu, na każdej nanieść inne poprawki i szybko porównać je ze sobą.

Trzeba przyznać, że wiele funkcji AutoEye pojawiło się także w ostatnim Photoshopie, należy więc we własnym zakresie przetestować ten program i sprawdzić opłacalność zakupienia go.

Cena: 129 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: AutoFX,http://www.autofx.com

Kontakt: on-line na stronie producenta

Digital Film Lab

Plug-iny dla Photoshopa

Digital Film Lab

Digital Film Tools to twórca programów do efektów specjalnych z Hollywood. Wiele filtrów stworzył na własny użytek, a teraz udostępnił je do komercyjnego użycia jako plug-iny. Jednym z takich plug-inów jest Digital Film Lab. Umożliwia cyfrowe odtworzenie wielu technik stosowanych podczas obróbki taśmy filmowej.

Użytkownikom udostępniono ogromny zestaw narzędzi do korekcji koloru - balansu, nasycenia, fluorescencji i innych ustawień. Są one też uzupełnione przez takie opcje, jak Bleach Bypass, która symuluje ciemne pomieszczenia i daje pastelowe kolory, oraz wiele możliwości zmian ostrości, ziarna czy zagęszczania. Jest też ciekawa funkcja Diffusion, pozwalająca na dodanie mgły lub zmiękczenie zdjęcia. Plug-in zawiera wiele zdefiniowanych ustawień, które można szybko zastosować i od razu podziwiać efekt. Możliwe jest też w nim zapisanie własnych ustawień.

Digital Film Lab dostępny jest w kilku wersjach. Prezentujemy tę pracującą z Photoshopem, ale są także wersje działające z programami do edycji wideo, takimi jak Final Cut Pro oraz Avid Xpress. Dzięki temu użytkownik znający program może jednocześnie wykorzystywać ciekawe efekty zarówno w produkcji filmów, jak i fotografii.

Miłe jest także to, że cena Digital Film Tools jest w miarę przystępna i wynosi 50 USD.

Cena: 50 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Digital Film Tools,http://www.digitalfilmtools.com

Kontakt: on-line na stronie producenta