Plugin O3D od Google'a

Miesiąc temu informowaliśmy o inicjatywie Mozilli i Khronos Group mającej na celu opracowanie nowego standardu akceleracji 3D na stronach internetowych. Tymczasem Google nie zasypia gruszek w popiele i zaprezentowało otwartą wtyczkę O3D dla przeglądarek zawierającą API służące do wyświetlania elementów 3D na stronach.

W zeszłym miesiącu rozpoczęły się prace nad nową inicjatywą. Skupiono się głównie na formowaniu grupy ludzi mających rozwijać pomysł oraz pozyskiwaniu nowych partnerów do projektu. Warto dodać, że nie pierwszy raz podejmowana jest taka próba. Już w zeszłej dekadzie rozpoczęto podobne prace, których celem miało być opracowanie standardów umożliwiających wyświetlanie zawartości 3D na stronach. Jednak bez większych sukcesów.

Inicjatywa zapoczątkowana przez Khronos Group (znanych m.in. z prac nad OpenGL) oraz Mozilli ma szansę odnieść sukces. Już w marcu następnego roku mają zostać upublicznione efekty pracy nad nowym standardem.

Tymczasem Google poinformowało na oficjalnym blogu o dostępności nowego pluginu dla przeglądarek - O3D. Firma z Mountain View tłumaczy, że 2D na stronach internetowych nie spełnia wszystkich oczekiwań. Dzięki nowej wtyczce będzie można prezentować w witrynach prawdziwe 3D, takie samo, jakie uzyskać można w aplikacjach uruchamianych w systemie operacyjnym, np. Google Earth czy SketchUp. O3D pozwala modyfikować zawartość z użyciem JavaScriptu, wspiera renderowanie sprzętowe i jest bardzo wydajny.

Plugin dostępny jest dla wszystkich popularnych przeglądarek (Firefox, IE, Safari, Chrome) pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, Mac OS X). Wtyczka skierowana jest do deweloperów. Google podkreśla, że jest to wczesna wersja dodatku i będzie on sukcesywnie rozwijany.

Więcej informacji: blog Google Code (w j. ang.)