"Plus" plus "minus"

Coraz więcej firm idzie za przykładem Sony i wprowadza do swojej oferty nagrywarki DVD obsługujące oba konkurujące ze sobą formaty zapisu – DVD+R/RW oraz DVD-R/RW. Do tego trendu przyłączyła się również firma Optorite.

W ofercie tej firmy pojawił się multiformatowy napęd, oznaczony symbolem DD0203. Wyposażone w 8 MB pamięci bufora urządzenie zapisuje dane na płytach DVD-R oraz DVD+R z prędkością 4x. "Minusowe" krążki wielokrotnego zapisu (DVD-RW) zapełniane są z maksymalną prędkością 2,4x, zaś ich "plusowe" odpowiedniki z prędkością 2x. Optorite DD0203 zapisuje oczywiście również dane na płytach CD-R oraz CD-RW. Prędkości zapisu wynoszą odpowiednio: 24x i 10x.

Według danych producenta średni czas dostępu do danych na płycie DVD wynosi ok. 130 ms, zaś na płycie CD – ok. 100 ms. Odczyt danych z płyt DVD-ROM odbywa się z 12-krotną prędkością.

Nagrywarkę wyposażono w system zapobiegający przerwom w transmisji danych z komputera do nagrywarki BURN-Proof. Urządzenie obsługuje również zdobywającą coraz większą popularność technologię HD-BURN, pozwalającą na zapisanie na standardowej płycie CD o nominalnej pojemności 700 MB nawet 1,4 GB danych.

Cena urządzenia wynosi ok. 300 USD.


Zobacz również