Płynniejsze DivX-y

Holenderski koncern Philips poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty oprogramowania o nazwie Trimotion. Jest ono komputerowym odpowiednikiem znanej z telewizorów Philipsa technologii Digital Natural Motion, pozwalającej na zwiększenie płynności przejść pomiędzy poszczególnymi klatkami wyświetlanego obrazu.

Jeżeli film wyświetlany jest z prędkością niższą niż wynosi częstotliwość odświeżania ekranu (czyli np. 24 klatki / sekundę przy odświeżaniu obrazu 100 Hz), to DNM generuje klatki pośrednie pomiędzy dwiema "prawdziwymi" klatkami filmu. W ten sposób ruch obiektów znajdujących się na ekranie wydaje się być dużo płynniejszy niż w przypadku wyświetlania filmów bez takiego "wspomagania".

Zdaniem Philipsa, software'owa wersja DNM umożliwia poprawę płynności ruchu podczas odtwarzania na komputerze filmów DVD, DivX, programów telewizyjnych, a nawet internetowych przekazów strumieniowych. Co ważne, to ostatnie zastosowanie nie będzie wymagało zwiększania przepustowości łączy, oprogramowanie DNM będzie bowiem w całości znajdowało się na komputerze odbiorcy. Dzięki temu będzie zatem możliwe (przynajmniej wg. zapowiedzi Philipsa – na sprawdzenie tj technologii w praktyce przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać) znaczne zwiększenie jakości obrazu przesyłanego przez Internet bez konieczności przesyłania większej ilości danych.

Pewnym ograniczeniem dla DNM będą jednak dość wysokie wymagania sprzętowe – do poprawnego działania wymagany będzie procesor Pentium 4 lub Athlon XP, taktowany zegarem co najmniej 1,7 GHz.

Philips zapowiedział rychłe rozpoczęcie sprzedaży licencji na oprogramowanie Trimension.

Philips podjął decyzję o przeniesieniu do komputerów techniki stosowanej w zaawansowanych telewizorach swojej produkcji. Opracowane przez tę firmę oprogramowanie Trimension, pozwoli korzystać z systemu DNM (Digital Natural Motion) podczas odtwarzania przez komputer filmów DVD, DivX, programów telewizyjnych lub internetowych strumieni multimedialnych. Jego działanie polega na generowaniu klatek pośrednich animacji odtwarzanej z prędkością niższą, niż wynosi odświeżanie ekranu. W ten sposób zapewnia ono płynny ruch nawet w sytuacji, gdy na 100Hz monitorze wyświetlany będzie typowy film kinowy (24 klatki na sekundę).

Według Philipsa bardziej płynne animacje można będzie oglądać na komputerze już z 1.7GHz-owym procesorem Pentium4.


Zobacz również