Płyta Gigabyte'a dla Core i7 oraz sześciu kart graficznych

Firma Gigabyte zaprezentowała prototypową płytę główną o oznaczeniu Extreme Edition. Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z najnowszymi procesorami Intela z rodziny Core i7 i oferuje użytkownikowi możliwość skorzystania aż z sześciu kart graficznych.

Jeśli jesteś zainteresowany testami Core i7 z prawdziwego zdarzenia, przeczytaj artykuł: "Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji"

Nowa prototypowa płyta, której producent nadał oznaczenie Extreme Edition, przeznaczona jest do współpracy z mającymi niedługo trafić na rynek najnowszymi procesorami Intel Core i7 (więcej na ich temat można znaleźć w artykule pt. "Intel Nehalem - wszystkie karty odkryte"). Urządzenie zbudowane zostało w oparciu o chipset Intel X58 i wyposażone w możliwość zamontowania aż sześciu kart graficznych (oferuje cztery złącza PCI-Express 2.0 x16 i dwa PCI-Express 2.0 x4) oraz wsparcie dla technologii ATI Crossfire. Dzięki temu sprzęt cechuje się ogromnymi możliwościami - można np. podłączyć do komputera nawet 12 wyświetlaczy, zbudować wydajny system do grania bazujący na czterech współpracujących ze sobą kartach firmy AMD lub wykorzystać umieszczone na sześciu kartach procesory graficzne do wykonywania ogólnych obliczeń (technologia General Purpose computation on GPU (GPGPU) - szerzej pisaliśmy o niej w artykule " Zamiast CPU").

Płyta dysponuje 12-fazowym systemem zasilania (2 fazy przeznaczone są dla zasilania pamięci, natomiast 2 kolejne dla slotów PCI Express) i umożliwia wykorzystanie maksymalnie 24 GB pamięci DDR3-1333 lub 6 GB pamięci DDR3-1900/2000 (poprzez zastosowanie podkręconych 2-gigabajtowych modułów). Warto też wspomnieć o sześciu złączach SATA 3.0 Gb/s oraz wydajnym systemie chłodzenia składającym się z miedzianych ciepłowodów oraz gotowego do podłączenia pompy bloku wodnego.

Niestety data pojawienia się finalnej wersji płyty na rynku nie została podana. Można jednak założyć, że będzie to miało miejsce w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, kiedy to na półki sklepowe trafią układy Intel Core i7.

Zdjęcia urządzenia można znaleźć pod tym adresem.


Zobacz również