Płyta na lampie

Czy płyta główna może być zbudowana na lampach elektronowych? Okazuje się, że tak, jeśli lampa służy do wzmocnienia audio.

Firma AOpen wprowadziła właśnie płytę główną AX4B-533, która oprócz nowoczesnych parametrów – chipset Intel 845E z magistralą FSB 533 MHz czy obsługa USB 2.0 – proponuje lampę elektronową rodem z najwyższej klasy sprzętu audio hi-fi.

W kręgu audiofilów lampy cieszą się wielką estymą, bo wzmacniany nimi dźwięk cechuje się bogatszą barwą niż w sprzęcie półprzewodnikowym. Po wysłuchaniu dźwięków wytwarzanych przez AX4B-533 trudno się z tym zdaniem nie zgodzić – muzyka brzmi czysto i dynamicznie.

Podczas instalacji szyny zawierającej wyjścia audio, w tym optyczne, napotkaliśmy jednak mały problem: nie mogliśmy jej dobrze zamontować, choć używaliśmy oryginalnej obudowy firmy AOpen.

Po podłączeniu zestawu głośnikowego Cambridge SoundWorks DeskTop Theater 5.1 DTT3500 Digital stwierdziliśmy, że warto się było pomęczyć z instalacją płyty AOpen. Dźwięk Dolby Digital z filmu DVD miał wyjątkową jakość, a płyty audio CD odtwarzane były z ciepłym, pełnym brzmieniem. Nie słyszeliśmy żadnych szumów, które są efektem ubocznym wzmacniania lampowego – AOpen twierdzi, że to zasługa technologii izolacji częstotliwości.

Płyta AX4B-533 ma niestety dwie wady: koszt nowej lampy (wymienianej co rok-dwa) wynosi od 10 do 15 dol., a sama płyta też nie jest tania – za 250 dol. można kupić dwa zwykłe modele o porównywalnych parametrach. Z tego powodu płyta AOpena nie będzie sprzedawana w Polsce.