Płyta z "pluskwą"

Izraelska firma Doc-Witness opracowała nowy system zabezpieczania płyt CD i DVD przed nielegalnym kopiowaniem. Technologia OpSecure polega na montowaniu w nośniku chipa, odpowiedzialnego za kodowanie zapisanych na płycie danych.

Płyty takie mogą być odtwarzane przez dowolny napęd CD czy DVD - chip jest potrzebny jedynie do kodowania danych, nie zaś do ich odtwarzania. Zastosowanie takiego rozwiązania skutecznie zniweczy jednak większość prób skopiowania zawartości dysku, zaś nawet jeśli komuś uda się zrobić kopię płyty, to nie będzie ona działać (niemożliwe będzie odczytanie danych z niej). System ma również uniemożliwiać korzystanie z oryginalnej płyty na większej ilości stanowisk niż dopuszcza to umowa z producentem zawartego na niej oprogramowania.

Zdaniem przedstawicieli Doc-Witness, ominięcie tego zabezpieczenia jest praktycznie niemożliwe – przede wszystkim z uwagi na to, że płyty zabezpieczone są sprzętowo. System nie został jeszcze przygotowany do wykorzystania komercyjnego, Doc-Witness zamierza jednak w przyszłości sprzedawać licencję na korzystanie z niego innym firmom - np. producentom oprogramowania lub firmom fonograficznym.


Zobacz również