Płytki podwójnej gęstości

Sony ogłosiła plany wprowadzenia na rynek nowego typu krążków CD, będących w stanie pomieścić dwukrotnie więcej danych niż obecnie dostępne płyty.

Opracowany przez firmę Sony format zapisu danych 'Double Density' pozwala zmagazynować na płycie CD maksymalnie do 1,3 GB danych czyli dwa razy więcej niż obecnie dostępnych krążkach. Nowy system zapisu nie jest jednak kompatybilny z istniejącym formatem CD i na początek kwietnia bieżącego roku fima Sony zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży nagrywarek i dysków umożliwiających jednokrotny [CD-R] i wielokrotny [CD-RW] zapis danych w formacie Double Density [DD].

Pierwszy napęd Sony DD-R/RW wyposażony jest w interfejs ATAPI i zapewnia 12x prędkość zapisu DD-R/CD-R, 8x dla DD-RW/CD-RW oraz 32x prędkość odczytu wszystkich typów płyt CD.

W celu podwojenia pojemności, inżynierowie Sony w obecnym formacie CD zmniejszyli 'pitch' ścieżki i jej minimalną długość, zmienili system korekcji błędów i rozszerzyli format adresu. Nowy zapis adresu zawiera teraz także mechanizm kontroli praw autorskich, zapobiegający nielegalnemu kopiowianiu danych na dyski.

Dokładne ceny nowych napędów i nośników nie zostały jeszcze podane, ale według zapowiedzi przedstawicieli Sony będą wynosić około 199 GBP za napęd, a ceny krążków DD-R i DD-RW mają wynosić odpowiednio 1,5 GBP i 2,5 GBP.

www.sony.com


Zobacz również