Płytoteka AMD

Dwie karty graficzne jednocześnie czy dowolny procesor AMD 64 na jednej płycie głównej? Teraz to możliwe, bo oferta płyt głównych do procesorów AMD jest tak bogata i ciekawa jak nigdy. Prezentujemy test najnowszych modeli, które spełnią oczekiwania każdego użytkownika tej platformy.


Dwie karty graficzne jednocześnie czy dowolny procesor AMD 64 na jednej płycie głównej? Teraz to możliwe, bo oferta płyt głównych do procesorów AMD jest tak bogata i ciekawa jak nigdy. Prezentujemy test najnowszych modeli, które spełnią oczekiwania każdego użytkownika tej platformy.

Analizując atrakcyjność poszczególnych modeli płyt głównych do 64-bitowych (i jednego 32-bitowego Semprona 3100+ z podstawką Socket 754) do niedawna zastanawialiśmy się, który z chipsetów jest wydajniejszy - NVIDIA czy VIA. Oferta była przeciętnie zróżnicowana, zarówno cenowo jak i funkcjonalnie. Kupując obecnie płytę z określonym chipsetem, trzeba się zdecydować się pośrednio nie tylko na wybór określonego procesora, ale również karty graficznej. Chipsety na platformy AMD K8 można podzielić na dwie grupy - modele z obsługą interfejsu PCI Express oraz dobrze znane płyty do kart graficznych AGP. Wśród pierwszych prym wiodą płyty z chipsetami NVIDIA nForce4, produkowane w kilku wersjach, różniących się wyposażeniem.

nForce4 w kilku odsłonach

Płytoteka AMD

Coraz częściej dobrze znane gniazda PCI są zastępowane krótkimi PCI Express.

Chipset oferuje wiele nowości, takich jak zaawansowana jednostka bezpieczeństwa nTune (aplikacja zwiększająca wydajność peceta), obsługa napędów SATA 3 Gb/s oraz co istotne, możliwość obsługi kart graficznych w trybie SLI, niewymagająca zakupu serwerowej platformy sprzętowej (koniecznego w wypadku chipsetu Intela). nForce4 obfituje w ciekawe rozwiązania technologiczne, takie jak wbudowany procesor bezpieczeństwa sieciowego, obsługa dysków SATA nowej generacji oraz obsługa najnowszych standardów kontrolerów dyskowych i dwóch kart graficznych w trybie SLI.

NVIDIA ActiveArmor to innowacyjna jednostka zabezpieczenia sieciowego, chroniąca przed programami typu spyware oraz atakami hakerów. To pierwszy chipset obsługujący także napędy z interfejsem SATA o szybkości transferu do 300 MB/s. nTune jest bezpieczną i łatwą w użyciu aplikacją do maksymalizowania wydajności komputera PC, umożliwiająca wybór odpowiedniego profilu działania systemu w zależności od potrzeb użytkownika. Chipsety te oferują sprzętowe przyspieszanie aplikacji zabezpieczających i sieciowych zgodnych z architekturą TCP Chimney Microsoftu, która będzie stosowana w systemie operacyjnym Longhorn. NVIDIA dostarcza chipsety nForce4 w trzech wersjach: nForce4 (obsługa dysków SATA-150), nForce4 SLI i nForce4 Ultra, obsługujące 939-stykowe gniazdo procesora, dyski SATA 3 Gb/s i magistralę PCI Express. Wszystkie te układy przetestowaliśmy.

Pamięci istotniejsze niż poprzednio

Płytoteka AMD

Wydajność

Procesory AMD 64 i rodzynek w katalogu Sempronów - model 3100+ - wyposażone są we wbudowane kontrolery pamięci operacyjnej. Zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowane przyspieszenie komunikacji pomiędzy procesorem a podsystemem pamięci, a wadą - mniej elastyczna współpraca z różnymi rodzajami pamięci. Jeśli korzystasz z platformy Intela i chcesz zainstalować układy DDR2, a procesor pracował z układami DDR1, wystarczy kupić nową płytę główną z odpowiednim chipsetem. Użytkownicy AMD muszą zmienić procesor (obecnie układy AMD nie obsługują pamięci DDR2). Z powodu wbudowanego kontrolera pamięci w wypadku płyt AMD bardzo istotna jest kwestia doboru odpowiednich modułów i możliwości ich konfiguracji z poziomu BIOS-u. Brak określonych funkcji (np. regulacji czasu opóźnienia czy opisanych w dalszej części artykułu opcji dotyczących liczby cykli zegarowych, które muszą minąć przy adresowaniu pamięci zawierającej strefę z żądanymi informacjami) może powodować spadek wydajności, a układy dysponujące dużym potencjałem nie wykorzystają go w pełni.

VIA z interfejsem PCI Express

Płytoteka AMD

Opłacalność

W końcu doczekaliśmy się płyty głównej z chipsetem VIA K8T890, przeznaczonym do procesorów AMD 64 i kart graficznych PCI Express x16. Asus A8V-E Deluxe, który testowaliśmy, to jedna z pierwszych płyt głównych z tym chipsetem.

Model Asusa wyposażono w złącze graficzne PCI Express x16, dwa gniazda PCI Express x1 oraz trzy standardowe sloty PCI. Poza tym cztery banki pamięci mogą obsłużyć pamięci DDR400, a twarde dyski Serial ATA-150 - pracować pod kontrolą dwukanałowego kontrolera. Jak widać, konfiguracja dość bogata, jednak w porównaniu z tym, co oferują płyty z najnowszymi chipsetami NVIDII, wypada blado. W kategorii wydajności chipset VIA zdecydowani przegrywa zarówno z nForce 3, jak i nForce 4. Płyty z K8T890 nie są przy tym tanie i nie wróżymy tym modelom wielkiej popularności.

SLI, czyli podwójna grafika w akcji

W chwili, gdy czytasz te słowa, wiadomo już, że firma NVIDIA ma gotowy chipset nForce na platformę Intela. Jest to odpowiednik układu AMD - nForce4 - i pozwala użytkownikom procesorów Intel Pentium i Celeron na zakup stosunkowo taniej platformy obsługującej tryb pracy kart graficznych SLI. W SLI chodzi o zwiększenie wydajności generowania grafiki 3D. Dwie karty, przystosowane do pracy w duecie, jednocześnie tworzą obraz, co pozwala zwiększyć wydajność w najnowszych grach nawet o 95 procent. W SLI mogą teraz pracować karty z procesorami graficznymi NVIDII - GeForce 6600 GT oraz GeForce 6800 GT/Ultra. Karty łączy się specjalnym mostkiem, transferującym dane potrzebne do tworzenia grafiki. Do instalacji kart niezbędna jest płyta główna z podwójnymi gniazdami PCI Express zgodnymi z fizycznymi rozmiarami wersji PCI Express x16. W SLI obie karty pracują w trybie PCI Express x8, lecz jeśli w komputerze zamontujesz pojedynczą kartę graficzną, to port PCIe będzie pracował z pełną wydajnością x16. Jak wykazały testy, których wyniki omawialiśmy we wcześniejszych wydaniach PC Worlda, SLI jest dobrym wyborem, gdy nie stać cię na drogą kartę serii GeForce 6800 lub wręcz przeciwnie, gdy chcesz zbudować komputer o rewelacyjnych osiągach i inwestujesz w dwie karty GeForce 6800 GT. W wypadku modeli GeForce 6600 GT wzrost wydajności nie jest wart inwestowania w podobne rozwiązanie, ale NVIDIA z SLI wiąże duże nadzieje i z pewnością wkrótce pojawią się nowe modele kart pracujących w tej technologii. Także ATI przygotowuje swoją odmianę SLI. Prawdopodobnie "ze względów politycznych" chipsety nForce nie będą z nimi współpracowały.

Asus A8N-SLI Deluxe

Rewelacyjna konstrukcja, która pozwala na instalację kart graficznych w trybie SLI.

Płytoteka AMD
Płytę Asusa otrzymaliśmy do testów na długo przed jej rynkową premierą. Model sprawiał sporo kłopotów, głównie z poprawną obsługą kart graficznych (nie tylko pracujących w trybie SLI). Po kilku zmianach wersji BIOS-u płyta pracuje niezawodnie i w pełni stabilnie. Warto się nią zainteresować z kilku względów. Po pierwsze, to jedna z niewielu dostępnych w handlu płyt obsługujących karty graficzne z procesorami NVIDIA GeForce 6600 GT/6800 GT/Ultra w trybie SLI. Oznacza to, że dwie karty pracują jednocześnie, połączone specjalnym mostkiem komunikacyjnym, co może zwiększyć wydajność podsystemu graficznego o blisko 95 procent. Do uruchomienia dwóch kart niezbędne jest wyjątkowo solidne zasilanie. Asus przewidział dodatkowe gniazdo Molex, które doprowadza prąd bezpośrednio w okolicę slotów PCI Express x16. Jeśli korzystasz z jednej karty, płytę przypominającą moduł pamięci SO-DIMM umieszczony pomiędzy dwoma gniazdami graficznymi wkładaj zgodnie z kierunkiem nadrukowanego na niej napisu Single Video Card. Jeśli masz dwie karty, płytkę montuj odwrotnie. Proste i praktyczne.

Lepsze chłodzenie

Płytoteka AMD
Nowe karty graficzne, taktowane z wysoką częstotliwością i wyposażone w procesory upakowane tranzystorami do granic możliwości, wydzielają bardzo dużo ciepła. Referencyjne projekty płyt SLI NVIDII przewidują umieszczenie dwóch gniazd PCI Express x16 obok siebie. Aby polepszyć wentylację kart, Asus rozdzielił gniazda PCI-E x16 dwoma slotami PCIe x1. Płyta uzyskała najwyższą wydajność spośród testowych modeli. Jedna z nielicznych ma aż cztery gniazda do podłączenia wentylatorów oraz pełny zestaw funkcji pozwalających na precyzyjną konfigurację parametrów pracy procesora i pamięci z poziomu BIOS.

Informacje Asus Polska,http://pl.asus.com

Cena 640 zł

Wyniki testów

PCMark04 (pkt) 3871

PCMark04 – procesor (pkt) 3842

PCMark04 – pamięć (pkt) 5091

SiSoft Sandra 2004 - Memory Bandwith Integer (MB/s) 5652

SiSoft Sandra 2004 - Memory Bandwidth Float (MB/s) 5587

Doom 3 (Średnia prędkość 640x480, klatki/s) 48,3