Płyty Blu-ray pojemniejsze niż 50 GB niekompatybilne ze sprzętem

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association ostrzega, że nośniki optyczne o pojemności przekraczającej 50 GB są niekompatybilne z istniejącymi odtwarzaczami Blu-ray. Organizacja zapewnia jednocześnie że pojemność ta przez wiele lat będzie w zupełności wystarczająca do zapisu wysokiej jakości filmów.

Na początku września br. Sharp ogłosił opracowanie płyty Blu-ray o pojemności 100 GB. Kilka dni temu osiągnięcie to przebiła firma TDK, prezentując prototyp nośnika 320-gigabajtowego. Dyski mogące pomieścić 100 i 200 GB prezentowano nawet wcześniej, w latach 2006 i 2007, do tej pory jednak nie weszły one do masowej produkcji z powodu ograniczeń ekonomicznych.

Andy Parsons, jeden z wicedyrektorów koncernu Pioneer, a zarazem prezes komitetu promocji w Blu-ray disc Association uważa, że zastosowania dla płyt o dużej pojemności z pewnością się znajdą, ale zapewnienie kompatybilności tych nośników z wytwarzaną obecnie bazą odtwarzaczy Blu-ray będzie trudnie do osiągnięcia. "Dzieje się tak dlatego, że producenci odtwarzaczy projektują urządzenia tak, by odpowiadały zatwierdzonym specyfikacjom, określającym maksymalną pojemność nośników, która w wypadku dysków Blu-ray wynosi 50 GB na dwuwarstwowej płycie" - przekonuje Parsons w wywiadzie dla magazynu Home Media Magazine.

Warto dodać, że niekompatybilność pomiędzy nośnikami a urządzeniami odtwarzającymi to nie nowość. Niektóre odtwarzacze DVD nie obsługują np. płyt dwuwarstwowych DVD+/-R, z kolei określone modele magnetowidów nie radziły sobie z kasetami VHS umożliwiającymi zapis 4 godzin materiału.