Płyty CD znikną za 5 lat?

New Musical Express - największy brytyjski tygodnik muzyczny, który wypromował takie grupy jak Sex Pistols czy The Smiths - przewiduje, że płyty CD znikną z rynku w ciągu najbliższych 5 lat. Do takich wniosków prowadzą badania przeprowadzone wśród osób, które nie ukończyły 24. roku życia.

Osoby takie uważają, że w miarę popularyzowania się muzyki cyfrowej, nośniki fizyczne będą odgrywały coraz mniejszą rolę. Ponadto aż 85% z ankietowanych twierdzi, że pobieranie muzyki odbije się pozytywnie na... stanie środowiska naturalnego. Spadnie bowiem ilość tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji płyt i opakowań, zmniejszy się emisja szkodliwych odpadów, gazów i ścieków oraz zużycie paliwa, wykorzystywanego do transportu nośników.

Zniknięcie płyt CD może oznaczać również koniec tradycyjnych sklepów muzycznych. Już w tej chwili korzystają z nich przede wszystkim osoby po 30. roku życia. Dystrybucja muzyki za pośrednictwem Sieci to, jak wskazują badani, ochrona środowiska i wygoda.

Co ciekawe, zdecydowana większość, bo aż 68% badanych woli pobierać wideoklipy, a nie zwykłe pliki audio - ale tylko pod warunkiem, że teledysk sprzedawany jest w tej samej cenie, co plik dźwiękowy.