Płyty DVD z MP3

Coraz więcej modeli odtwarzaczy DVD oferuje także obsługę plików MP3 nagranych na CD. Czy możliwe jest odtwarzanie płyt DVD z muzyką w tym formacie?

Coraz więcej modeli odtwarzaczy DVD oferuje także obsługę plików MP3 nagranych na CD. Czy możliwe jest odtwarzanie płyt DVD z muzyką w tym formacie?

Płyty DVD z MP3

Możliwość nagrania plików MP3 na krążku DVD i odgrywania jej na stacjonarnym odtwarzaczu DVD wydaje się niezwykle atrakcyjna. Większa pojemność DVD pozwoliłaby zmieścić nawet całe archiwum plików muzycznych czy też - po skonwertowaniu - zawartość wszystkich płyt CD-Audio z domowej kolekcji. To doskonały pomysł na całonocną imprezę - zamiast żonglowania dziesiątkami płyt CD, całą kompilację można umieścić na jednym dysku. Nawet gdy goście zażyczą sobie "czegoś innego", co zazwyczaj kończy się nerwowym przerzucaniem sterty płyt. Takie rozwiązanie byłoby także idealne w przypadku samochodowych odtwarzaczy DVD.

W teorii nie powinno to sprawiać żadnych trudności. Dekodery MP3, w które są wyposażone odtwarzacze DVD, są "nauczone" czytać określony format plików, więc nośnik, na jakim zostały zapisane dane, nie powinien mieć znaczenia. Jednak sprawa nie przedstawia się tak prosto. Zapis plików MP3 wymaga stworzenia płyty z danymi. O ile krążki

CD-R/RW z danymi są obsługiwane bez większych problemów, o tyle wiele urządzeń, które czytają zapisywalne formaty DVD (DVD-R/RW, DVD+R itd.), obsługują tylko płyty DVD-Video i niekiedy DVD-Audio. Nie są jednak w stanie odczytać krążków DVD z danymi. A co za tym idzie - odczytać zgromadzonych na nich plików MP3. Próby kończą się zazwyczaj komunikatem o błędzie dysku. Choć fizycznie urządzenia te są przystosowane do obsługi obydwu technologii, to nie pozwala na to ich firmware.

Jeden z lepszych serwisów internetowych poświęconych tej tematyce (http://www.dvdrhelp.com ) wymienia aktualnie 273 modele odtwarzaczy DVD, które są w stanie czytać płyty DVD-MP3. W większości są to egzotyczne marki dalekowschodnich producentów lub małych firm europejskich, np. Cyberhome, Yamakawa czy Clatronic (urządzenia tego producenta można kupić w wielu polskich supermarketach). Jednak na liście obsługującej ten standard są także odtwarzacze renomowanych producentów, takich jak Philips, Panasonic czy JVC, a także znane z obsługi DivX-a urządzenia firmy KISS. Zanim skuszeni wizją umieszczenia całej kolekcji MP na DVD-R/RW pobiegniemy po jeden ze wskazanych przez DVDRHelp odtwarzaczy, warto zapoznać się z umieszczonymi w serwisie opiniami użytkowników. Okazuje się, że zdania dotyczące możliwości konkretnych odtwarzaczy są podzielone. Niekiedy urządzenia, które rzekomo obsługują kombinację DVD i MP3, nie radzą sobie z zadaniem. Decydują niuanse: sposób wykonania kompilacji z plikami, wersja firmware'u odtwarzacza czy sposób kodowania plików.

Muzyka z płyt

Płyty DVD mają nad CD-R/RW ogromną przewagę - objętość. Na zwykłej płycie moźna zmieścić ok. 700 MB czyli ponad dziesięć godzin nagrań. Na DVD-R/RW siedem razy więcej...