Płyty Foxconn już działają z Linuksem

Nie tak dawno cały świat obiegła wieść o płytach firmy Foxconn, których producent zrezygnował z kompatybilności z Linuksem. Po nagłośnieniu sprawy w Internecie firma natychmiast wzięła się za poprawianie błędu.

W BIOS-ie płyty głównej G33M-S firmy Foxconn jeden z aktywnych użytkowników Ubuntu znalazł wpisy dotyczące kompatybilności z ACPI. O ile w wypadku Windows były to klasyczne kawałki kodu, o tyle w wypadku Linuksa powodowały one dziwne błędy kernela, zamrażanie systemu, brak obsługi usypiania i hibernacji oraz inne problemy.

Tymczasem zgodnie z danymi podawanymi przez firmę Foxconn, płyta była kompatybilna z ACPI 1.0, 2.0 i 3.0, a zatem nie powinna sprawiać żadnych problemów w systemie spod znaku pingwina (patrz: "Płyty Foxconn - zmodyfikowany BIOS wywołuje błędy w Linuksie?").

Jest rozwiązanie!

Dwóch inżynierów z Foxconna postarało się naprawić wykryte problemy. Najnowsza, jeszcze testowa wersja BIOS-u, poprawia kompatybilność z Linuksem oraz m.in.:

-- rozwiązuje problem z niewłaściwą szybkością wentylatorów po wybudzeniu ze stanu uśpienia

-- skraca czas restartu

-- eliminuje przypadkowe zawieszenia komputera

-- naprawia błędy dotyczące aktywacji kontrolera Serial ATA

-- umożliwia poprawne przeprowadzenie hibernacji i wybudzenia maszyny z tego stanu.

Jak twierdzi Heart Zhang, specjalista z chińskiego oddziału firmy, Ubuntu 7.10 startuje na płycie normalnie - podczas gdy wcześniej próba ładowania systemu kończyła się błędem.

Nie udało się jeszcze poprawić błędu związanego z inicjalizacją modułu dźwiękowego Intela w wypadku wybudzenia płyty z uśpienia. Może być to jednak bug w Linuksie, bowiem kernel 2.6.26 bez problemów radzi sobie z zarządzaniem układem.

Wraz z publikacją informacji o pracach nad nowym BIOS-em firma podziękowała miłośnikom Linuksa za czujność. Heart Zhang otwarcie przyznaje, że korporacja dostała nauczkę, dlatego w przyszłości planuje więcej czasu poświęcać kompatybilności z Linuksem.

Dodatkowe informacje: "Updates of resolution od Foxconn bug --- from Foxconn FAE Heart Zhang" (w języku angielskim)