Płyty Foxconn - zmodyfikowany BIOS wywołuje błędy w Linuksie?

Na forum Ubuntu pojawiła się wiadomość dotycząca modelu G33M-S płyt głównych firmy Foxconn. Zdaniem użytkownika TheAlmightyCthulhu producent skonfigurował BIOS w taki sposób, by sprzęt miał problemy z Linuksem.

W BIOS-ie płyty głównej firmy Foxconn, TheAlmightyCthulhu znalazł wpisy dotyczące kompatybilności z ACPI. O ile w wypadku Windows są to klasyczne kawałki kodu, o tyle w wypadku Linuksa powodują one - zdaniem użytkownika - dziwne błędy kernela, zamrażanie systemu, brak obsługi usypiania i hibernacji oraz inne problemy.

TheAlmightyCthulhu podał sposób na załatanie BIOS-u za pomocą modyfikacji wykorzystującej initramfs. Poskarżył się również Federalnej Komisji Handlu, jednak jej pracownik wytknął mu, że na witrynie poświęconej modelowi G33M-S nie mówi się o kompatybilności z Linuksem - jest natomiast wzmianka o Viście. Użytkownik Ubuntu uznał, że to jawne zmuszanie go do zakupu systemu Microsoftu.

Zgodnie z danymi podawanymi przez firmę Foxconn, płyta jest kompatybilna z ACPI 1.0, 2.0 i 3.0, a zatem nie powinna sprawiać żadnych problemów w systemie spod znaku pingwina. Tymczasem po wykryciu Linuksa płyta niewłaściwie informuje go o swoich możliwościach.

Co ciekawe, pierwotny, niezwykle agresywny tytuł wątku, w którym firmę oskarżano o sabotaż, został już zmieniony - a i Foxconn zadeklarował chęć do stworzenia odpowiedniego uaktualnienia BIOS-u.

Źródło: "Foxconn deliberately sabotaging their BIOS to destroy Linux ACPI" (w języku angielskim)

Aktualizacja: 27 lipca 2008 13:35

Tekst został zaktualizowany.