Płyty Z490 Gigabyte'a obsłużą procesory Rocket Lake 11 generacji z PCIe 4.0

Okazuje się, że standard PCIe 4.0 nie będzie wymuszał wymiany płyty głównej na nowszą.

Intel zaprezentował właśnie swoje najnowsze desktopowe procesory z rodziny Comet Lake S należące do 10 generacji układów Core. Razem z najnowszymi procesorami pokazano także dwa chipsety - H470 oraz Z490.

Płyty Z490 Gigabyte'a obsłużą procesory Rocket Lake 11 generacji z PCIe 4.0

Źródło: msi.com

Procesory 10 generacji wykorzystują nową podstawkę LGA1200, co oznacza, że wszyscy zainteresowani będą musieli nabyć nową płytę główną. Entuzjaści gier oraz osoby pragnące otrzymać bezkompromisową wydajność z pewnością skorzystają z chipsetu Z490.

Zobacz również:

  • Intel wzmacnia swoje szeregi przed premierą układów Alchemist
  • Recenzja: XPG S70 1 TB - ultraszybki dysk SSD od Adata

Płyty główne oparte na chipsecie Z490 wnoszą sporo nowości, a najważniejszą z nich jest obsługa PCIe 4.0 oraz ulepszone podzespoły sieciowe. Niestety zakup płyty głównej opartej na chipsecie Z490 do najtańszych nie należy. Źródła z USA donoszą, że nowe płyty główne będą kosztować nawet 700 dolarów. Osoby zainteresowane zakupem płyty Z490 z pewnością zastanawiają się czy będzie ona kompatybilna z procesorami z 2021 roku.

Według Gigabyte'a płyty główne Z490 będą w pełni kompatybilne z procesorami Intel Rocket Lake 11 generacji. Producent poinformował o tym podczas ostatniego livestream'u Aorus Direct. Intel idzie w ślady firmy AMD, która od lat stosuje podstawkę AM4 i nie zamierza z niej rezygnować.

Dla osób nie śledzących informacji na bieżąco chopset Z490 w połączeniu z najnowszymi procesorami Intel Comet Lake S nadal nie zapewnia obsługi PCIe 4.0, która dostępna jest w procesorach AMD od prawie roku.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Gigabyte płyty główne oparte na chipsecie Z490 otrzymają wsparcie dla PCIe 4.0 w momencie, gdy zostaną wyposażone w procesor Rocket Lake 11 generacji.

Procesory Intela następnej generacji wprowadzą obsługę 20 linii PCIe 4.0. Oznacza to, że finalnie płyty główne Z490 będą w pełni kompatybilne zarówno z nadchodzącymi układami Rocekt Lake, jak i PCIe 4.0. Bardzo możliwe, że potrzebna będzie dodatkowa aktualizacja oprogramowania. Intel już wcześniej dodawał kompatybilność z nowymi układami za pomocą aktualizacji oprogramowania układowego płyt głównych.

Sprawdź, ile kosztuje procesor Intel Core i9-9900K.

Źródło: techspot.com