Płyty główne

W płytach głównych nie ma zastoju. Dowodzą tego zwłaszcza zmiany zachodzące w płytach do procesorów Pentium 4.

W płytach głównych nie ma zastoju. Dowodzą tego zwłaszcza zmiany zachodzące w płytach do procesorów Pentium 4.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Miesiąc temu opublikowaliśmy obszerny test kilkudziesięciu . Wśród nich prawie połowa była przeznaczona do procesorów Intel Pentium 4. Tym razem wyniki zyskują nowy wymiar, bowiem na rynku pojawiły się pierwsze modele nowych układów Celeron z takimi samymi podstawkami jak w procesorach droższej serii. Także architektura samego procesora jest bardzo zbliżona, dlatego płyty główne zarezerwowane dotychczas wyłącznie do modeli P4, aktualnie stają się rozwiązaniem bardziej uniwersalnym.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Zmiany zachodzą również wśród samych chipsetów, które są centrum dowodzenia zasobami peceta. Do naszego laboratorium trafiły dwa modele płyt głównych, które miały chipsety z wbudowanymi rdzeniami graficznymi, pozwalającymi na rezygnację z zakupu dodatkowej karty graficznej. Są to Acorp 4D845G (z chipsetem i845G) oraz P4MA (z VIA P4M266).

Parametry techniczne i wyniki testów płyt głównych  do Pentium 4

Parametry techniczne i wyniki testów płyt głównych do Pentium 4

Pod względem wydajności intelowski układ graficzny jest sporo szybszy, jednak wyniki osiągane przez oba rdzenie nie są na tyle wysokie, aby skutecznie zastąpić kartę graficzną nawet o średniej wydajności. Obie płyty w ostatecznym rozrachunku nie zdołały jednak zmienić układu pierwszej dziesiątki, chociaż w poszczególnych kategoriach osiągały wyniki powyżej przeciętnej. Nadal liderem pozostaje Asus P4S533 z nowym chipsetem SiS645DX. Obsługuje on P4 z szyną systemową 533 MHz i pamięci DDR333.

Wysoką wydajność gwarantowały również płyty marki VIA z firmowymi chipsetami P4X266A oraz opierające się na Intelu i845D modele Gigabyte i Asus. Wszystkie płyty znajdujące się w niniejszym zestawieniu oferują bardzo dobrą wydajność, mają ponadprzeciętne wyposażenie (często kontroler RAID) oraz co najmniej dobrą dokumentację.