Płyty głowne

Przegląd nowości ze świata płyt głównych. Lektura obowiązkowa dla osób planujących zakup lub ''remont generalny'' komputera;

Spis treści

Przegląd nowości ze świata płyt głównych. Lektura obowiązkowa dla osób planujących zakup lub ''remont generalny'' komputera;

Intel

Asus P4B533-E

Jeśli tylko cena nie jest najważniejszym kryterium oceny, płyty główne Asusa mają wszelkie predyspozycje ku temu, aby zwyciężyć w dowolnym rankingu. Podobnie jest w przypadku płyt do Pentium 4 - za najlepszą propozycję uważamy P4B533-E, oparty na sprawdzonym chipsecie i845E. Pod względem wydajności model ten minimalnie ustępuje kilku konkurentom (m.in. następnej w rankingu płycie firmy VIA), jednak w połączeniu z wyjątkowo bogatym wyposażeniem i jakością wykonania okazuje się bezkonkurencyjny.

Inwestując w tę płytę, można sporo zaoszczędzić, bo nie trzeba oddzielnie kupować komponentów: z płytą główną zintegrowana jest karta sieciowa 10/100 Mb/s, kontroler RAID, pracujący w trybach 0 i 1, a także kontroler USB 2.0 (w sumie sześć portów). Jest to też jedna z nielicznych płyt dysponujących złączem AGP Pro, które poradzi sobie z kartami graficznymi o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu na prąd.

Microstar 645E MAX2-LRU

Ciekawa płyta główna, wykorzystująca niezbyt, niestety, popularny, a bardzo dobry chipset SiS645DX. Był jednym z pierwszych obsługujących magistralę FSB 533 MHz i pamięci DDR333. Z tych zalet korzysta oczywiście płyta MSI, osiągając bardzo wysokie wyniki w testach wydajności. Atrakcyjnie przedstawia się podzespół dyskowy - zarówno podstawowy kontroler, jak i zintegrowany kontroler RAID współpracują z dyskami UltraATA133.

VIA P4PB 400-FL

Płyta główna z najnowszym na rynku chipsetem zawsze oznacza pewne ryzyko. Jednak płyta 4B 400FL firmy VIA, oparta na najnowszym chipsecie P4X400, spisywała się w naszych testach doskonale. Uzyskała najwyższe wyniki w testach wydajności, co przy bogatym wyposażeniu i stabilności pracy dało jej drugie miejsce. Istotne nowości wprowadzone w tym modelu to: obsługa trybu AGP 8x, nowa magistrala łącząca mostek południowy z północnym (o przepustowości 533 MB/s) czy współpraca z pamięciami DDR400 (choć tylko nieoficjalna). Dodatki w rodzaju interfejsu sieciowego czy złączy USB 2.0 stają się już na tym poziomie standardem.

Chaintech Apogee CT-9EJL1

Serią płyt Apogee Chaintech powraca do łask osób poszukujących niestandardowych i dobrych jakościowo rozwiązań. Wprawdzie pozłacanie wszystkich złączy można uznać za lekką przesadę, jednak płyta również pod względem konstrukcyjnym jest dopracowana. Wykorzystuje chipset i845E, dysponuje zintegrowanym kontrolerem sieciowym i sześcioma złączami USB2.0. Przydałoby się jednak więcej złączy do popularnych kart pamięci.

Niestety, w testach wydajności okazała się o mniej więcej 7-8 procent wolniejsza od płyty VIA. W praktyce jest to trudno zauważalne, ale wpłynęło na obniżenie oceny końcowej.

Soyo SY-P4S DRAGON Ultra

Druga w czołowej piątce płyta z chipsetem SiS645DX, co najlepiej świadczy o jego jakości. Soyo tym modelem wykonało podobny ruch, jak Chaintech w przypadku Apogee - czyli postanowiło zintegrować z płytą główną mnóstwo dodatków, ubrać całość w ładne opakowanie i sprzedać z sukcesem.

Trzeba przyznać, że dzięki wysokiej jakości wykonania płyty i dobrej wydajności, plan może się powieść. Płyta może obsłużyć 3 GB pamięci i jest wyposażona w kontroler RAID, co pozwala myśleć o profesjonalnych zastosowaniach.

Poradnik

O zaletach i wadach poszczególnych chipsetów instalowanych w płytach do procesorów AMD szerzej piszemy w tym numerze w artykule "To co najszybsze do AMD", poświęconym trzem nowym modelom płyt z chipsetami KT333 i KT400. Oczywiście chipset jest jednym z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę, kupując płytę główną. Od niego zależy, czy za kilka miesięcy będzie można dokupić nowocześniejsze komponenty komputera, np. karty graficzne AGP 8x, pamięci DDR lub nowe modele Athlonów z szyną systemową 333 MHz. Ten ostatni element wywołuje ostatnio duże emocje. Do niedawna AMD zaklinało się, że nie zamierza przyspieszać szyny systemowej Athlonów XP, po czym ugięło się pod naciskiem prasy i użytkowników, prezentując model XP2700+. Dobrze, że producenci chipsetów byli przewidujący i zawczasu tak zaprojektowali układy, że powinny bez problemów współpracować z nowymi procesorami. VIA od modelu KT333 sprosta temu zadaniu, ale w niektórych przypadkach (gdy płyta nie udostępnia w BIOS-ie regulacji częstotliwości pracy szyny FSB) pod warunkiem aktualizacji BIOS-u do nowej wersji. Modele z KT400 już tej wady nie mają i praktycznie wszystkie obsługują FSB 333 MHz jako standard. Także właściciele modeli z chipsetami SiS745 mogą być spokojni, bo są one w stanie obsłużyć zmodyfikowane Athlony.

Procesor to tylko jeden z elementów komputera. Porty USB 2.0 luksusem już nie są, jednak kontroler FireWire spotyka się nieczęsto. Jeszcze uwaga dla miłośników dźwięku z peceta - jakość wbudowanych kontrolerów znacznie się ostatnio poprawiła, a poważne zniekształcenia sygnału (informowaliśmy o tym w teście płyt w numerze 10/2002) należą już dzisiaj do rzadkości.

Płyty do Pentium 4 rozwijają się bardzo szybko, a wszystko za sprawą wprowadzanych regularnie na rynek nowych chipsetów. Walkę toczą w tym względzie przede wszystkim VIA i Intel. SiS ma bardzo udane konstrukcje, ale brak mu siły przebicia.

Wybierając płytę do Pentium 4, musisz podjąć kilka istotnych decyzji. Najważniejsza, być może, dotyczy rodzaju pamięci, z którą będzie współpracować płyta główna. Osiągnięcie maksymalnej wydajności wciąż wymaga zastosowania modułów typu RDRAM. Zwłaszcza wprowadzenie pamięci RDRAM1066 zamiast starszych RDRAM800 sprawiło, że szukający maksymalnej wydajności powinni się zdecydować na płytę z chipsetem i850E, jedyną, która obsługuje takie pamięci. Przeważnie jednak równie dobrym rozwiązaniem będą płyty główne przeznaczone do pamięci typu DDR i wtedy należy szukać modeli z chipsetami i845E, i845G, SiS645DX lub VIA P4X333-400.

Na razie tylko jeden chipset - VIA P4X400 - uwzględnia obsługę trybu AGP 8x. Biorąc pod uwagę, że na rynku są już karty mogące wykorzystać zwiększoną przepustowość magistrali graficznej (w stosunku do trybu AGP 4x), warto rozważyć zakup odpowiedniej płyty głównej. Wzrost wydajności w zastosowaniach graficznych wart jest dodatkowej inwestycji.

Planując intensywną rozbudowę komputera i podłączanie wielu urządzeń peryferyjnych, warto szukać płyt głównych, do których można podłączyć specjalny panel, instalowany z przodu komputera. Znajdują się na nim wyprowadzenia wszystkich najważniejszych złączy (USB1.1/2.0, FireWire), a często także czytniki różnego rodzaju kart pamięci czy port podczerwieni.

Panele można dokupić m.in. do płyt głównych firm Abit i Asus.