Zastosowany w tym modelu chipset NVIDIA nForce 570 SLI w pełni obsługuje technologię AMD Live! Obudowa chipsetu oraz elementy stabilizujące zasilanie chłodzone są pasywnie, za pomocą ciepłowodu. To dosyć istotne udogodnienie dla osób chcących złożyć cichy komputer, niestety w okresie dużych upałów zmusza do zapewnienia odpowiednio wydajnej cyrkulacji powietrza w obudowie, aby zapobiec przegrzewaniu się płyty głównej. Rurka cieplna poprowadzona jest w odległości 2 cm od podstawki gniazda i nie powinna przeszkadzać podczas montażu nawet dużych zestawów chłodzących procesor.
Cztery 240-pinowe gniazda pamięci DDR2 SDRAM (do 800 MHz) pozwalają na jej rozbudowę do 8 GB, ale tylko w systemach 64-bitowych. W "normalnych" wersjach Visty czy Windows XP 32- bitowe adresowanie widzi nie więcej niż 4 GB pamięci RAM.
Do dyspozycji masz: siedem gniazd SATA (jedno umieszczone bardzo blisko PCI Express x16), dwa gigabitowe interfejsy sieciowe, jedno złącze IE1394, wyjście optyczne audio oraz eSATA. Z tyłu płyty głównej wyprowadzono również cztery gniazda USB 2.0. Dodatkowe dwa gniazda USB i jedno IE1394 podłącza się bezpośrednio do płyty głównej i montuje w miejscu kart rozszerzeń obudowy. Dosyć nietypowo, bo na krawędzi płyty głównej i pod kątem 90 stopni umieszczono gniazdo ATA-133 na dwa urządzenia PATA.
To mocna strona omawianego modelu. BIOS jest rozbudowany i pozwala na dużą ingerencję użytkownika w działanie poszczególnych podzespołów, począwszy od zmiany mnożnika procesora, szybkości szyny systemowej (do 400 MHz) po zmianę napięć pamięci, procesora i mostka. Dodatkową zaletą jest możliwość aktualizowania BIOS-u z dysku lub klucza USB bez uruchamiania systemu (EZ-Flash) lub za pomocą aplikacji ASUS Update, która potrafi sama wyszukać najnowszą wersję i zainstalować w Windows XP czy Viście.
Płyta oparta na chipsecie NVIDII nForce 570 SLI, kierowana raczej do graczy szukających szybkich, ale tańszych rozwiązań. Dzięki technologii NVIDII SLI możesz połączyć dwie karty graficzne NVIDIA GeForce i prawie dwukrotnie zwiększyć wydajność. Dodatkowo do dyspozycji są dwa gniazda PCI Express x1 i dwa zwykłe PCI. Wyposażona jest w 8-kanałową kartę dźwiękową i dwa zintegrowane gigabitowe kontrolery sieciowe. Do dyspozycji są również wyprowadzone z tyłu płyty głównej: cztery gniazda USB 2.0, jedno IE1394, wyjście optyczne i złącze eSATA. Szczególnie wartościowe jest to ostatnie, bo pozwala na podłączenie szybkich dysków zewnętrznych (interfejs eSATA jest o wiele szybszy od USB 2.0). Dodatkowy kontroler SATA również zwiększył liczbę gniazd SATA II z sześciu standardowo obsługiwanych przez chipset do siedmiu. Płyta pozwala na podłączenie dodatkowych sześciu gniazd USB, które mogą być wyposażeniem obudowy lub do montażu zamiast kart rozszerzeń. Ciekawostką jest stabilizujący zasilanie procesora cyfrowy układ PWM (Pulse Width Modulation, modulacja szerokości impulsu), który zastąpił gąszcz tradycyjnych kondensatorów i tranzystorów. Zmniejsza wydzielanie się energii w postaci ciepła oraz zwiększa stabilność napięcia zasilającego pod obciążeniem.