Płyty główne Intel i AMD

Niedrogie płyty główne spełnią oczekiwania większości użytkowników. Wyposażono je w najnowsze chipsety, współpracujące ze wszystkimi procesorami, nawet najlepszymi. Wydajność tanich płyt jest zaskakująco wysoka, a ich cena - wyjątkowo atrakcyjna. Taka kombinacja nie zdarza się często.


Niedrogie płyty główne spełnią oczekiwania większości użytkowników. Wyposażono je w najnowsze chipsety, współpracujące ze wszystkimi procesorami, nawet najlepszymi. Wydajność tanich płyt jest zaskakująco wysoka, a ich cena - wyjątkowo atrakcyjna. Taka kombinacja nie zdarza się często.

Płyty Intel

Gigabyte GA-P35C-DS3R rev.1.1

Płyty główne Intel i AMD
Model Gigabyte'a oferuje wiele elementów niedostępnych u konkurencji. Jednym z nich są podwójne gniazda pamięci RAM, obsługujące zarówno moduły DDR2, jak i DDR3. Płyta opiera się na chipsecie Intel P35, współpracuje ze wszystkimi obecnie dostępnymi procesorami (także z FSB1333 MHz) z podstawką LGA775, a ponadto jest przygotowana do obsługi procesorów Penryn wykonanych w procesie technologicznym 45 nm. Takiego modelu nie trzeba wymieniać po wprowadzaniu procesorów z nowej serii. Sześć gniazd pamięci pozwala na obsługę DDR2 o prędkości 800 i 1066 MHz oraz DDR3 1066 MHz. Na pierwszy rodzaj RAM przewidziano dwa gniazda, na drugi cztery. Z obu rodzajów pamięci nie można korzystać jednocześnie. Prędkość 1066 MHz jest dla DDR3 pewnym ograniczeniem, bo przy najszybszych procesorach z szyną 1333 MHz przydałaby się możliwość ich synchronicznego taktowania z pamięciami RAM. Taka jest jednak konsekwencja uniwersalności rozwiązania. Na szczęście spadek wydajności z powodu niższego taktowania RAM względem procesora w typowych zastosowaniach komputera nie jest duży. Osoby podłączające do komputera wiele twardych dysków będą usatysfakcjonowane. Ten model obsłuży aż 10 "twardzieli", dwa starszej generacji z kontrolerem ATA133 i osiem SATA II. Płyta jest chłodzona całkowicie pasywnie. Na mostku północnym P35 zamontowano potężny radiator, natomiast mostek południowy ICH9R (realizuje także funkcje kontrolera RAID 0, 1, 5 oraz 10) chłodzony jest już niewielkim radiatorem. Litera D w nazwie płyty oznacza technologię Ultra Durable 2. Na płycie montowane są wysokiej jakości aluminiowo-polimerowe kondensatory, wytrzymalsze od standardowych, oraz cewki z rdzeniami ferrytowymi (do 25 procent mniejsze straty energii). Płyta ma być dzięki temu stabilniejsza i trwalsza, zwłaszcza po podkręceniu procesora, do czego przygotowana jest bardzo dobrze.

Informacje Gigabyte Technology

http://www.gigabyte.pl

Cena 489 zł

ASUS P5K

Płyty główne Intel i AMD
Płyty główne ASUSA o symbolu P5K można kupić w kilku wariantach, istotnie różniących się funkcjonalnością, a co za tym idzie - ceną. Polecanej przez nas wersji podstawowej brak wielu elementów dodatkowych (np. kontrolera Wi-Fi), stosowanych w modelach droższych. Ma prosty, pasywny układ chłodzenia, umieszczony między mostkiem północnym Intel P35 a sekcją zasilania. Mostek południowy ICH9 chłodzony jest również pasywnie i przystosowany do współpracy z pamięciami DDR2 o częstotliwości taktowania do 1066 MHz. Płyta bez problemów będzie współpracować z procesorami Penryn 45 nm (z szyną systemową 1333 MHz). Ponieważ wyposażona jest w podwójne złącze PCI Express x16 (zgodne fizycznie z x16, bo niebieskie pracuje w trybie 16x, a czarne w trybie 4x), można na niej zainstalować dwie karty graficzne ATI, które pracując w duecie, przyśpieszą generowanie grafiki 3D. Do płyty można podłączyć cztery napędy SATA II, co części użytkowników nie wystarczy. Dodatkowo jest jeden kontroler ATA133 do dwóch starszych napędów. Płyta oferuje dobry zestaw funkcji do przetaktowania procesora - napięcie jego rdzenia CPU można zmieniać ze skokiem o 0,0125 V. Jest opcja zmiany napięcia pamięci RAM (niezbędne przy szybszych modułach), a dodatkowo dla zwiększenia stabilności płyty można podnieść napięcie mostka północnego chipsetu. FSB reguluje się swobodnie z odstępami do 1 MHz, podobnie jak szynę PCI Express. Jeśli ręczne podkręcanie jest dla ciebie zbyt skomplikowane, zdaj się na system automatycznego przetaktowania peceta AI NOS, który w czasie rzeczywistym, w zależności od obciążenia systemu będzie zmieniał częstotliwość pracy CPU.

Informacje Yamo

tel. 022 4296700

http://www.yamo.pl

Cena 410 zł

<hr>

Płyty AMD

ECS KA3 MVP Extreme

Płyty główne Intel i AMD
Model ECS KA3 MVP Extreme w pełni wykorzystuje możliwości nowoczesnego chipsetu ATI RD580, przede wszystkim magistrala systemowa pracuje z częstotliwością 1000 MHz, a maksymalna pojemność pamięci wynosi aż 32 GB (oczywiście w 64-bitowym systemie). Dwa mostki, z których korzysta płyta główna, to już zupełnie nowe konstrukcje, jak zapewnia producent, zastosowano również ulepszony kontroler USB 2.0, który we wcześniejszych wersjach (Xpress3200 z mostkiem południowym SB450) wyraźnie zawodził pod względem wydajności.

Płyta główna wyposażona jest w sześć złączy SATA II. Czterema zarządza chipset (złącza pomarańczowe), zajmujący się również dwoma kanałami PATA (zielone gniazdo), pozostałe (czerwone) oraz dwa kanały PATA (białe gniazdo) obsługuje dodatkowy kontroler JMB363. Tylko jedno z dwóch gniazd RJ-45 oferuje gigabitową przepustowość, w przeciwieństwie do płyt głównych z chipsetem NVIDII nForce 590 SLI, 570 SLI. Płyta wyposażona jest w dodatkowy układ TopHat Flash, w którym przechowywane jest zapasowe firmware, gotowe do wykorzystania w razie awarii modułu podstawowego. Cała technologia działa prawie analogicznie jak Dual BIOS, znany z płyt Gigabyte'a, tyle że "zapasowy" BIOS nie jest zintegrowany z płytą główną.

Informacje Sirius.pl

tel. 033 8235211

http://www.sirius.pl

Cena 420 zł