Płyty główne Intela

Dobra płyta główna to podstawa, na której opiera się konfiguracja komputera, więc przede wszystkim powinna być wydajna i funkcjonalna.


Dobra płyta główna to podstawa, na której opiera się konfiguracja komputera, więc przede wszystkim powinna być wydajna i funkcjonalna.

Fani procesorów Intela mają do wyboru wiele płyt głównych, zarówno z chipsetami producenta tego procesora, jak i z konkurencyjnymi rozwiązaniami firm SiS czy VIA. Z uwagi na wprowadzenie nowej platformy Intela do wyboru mamy dodatkowo dwie grupy płyt głównych, obsługujących najnowszą podstawkę LGA775 i starszą mPGA478. Najnowsza podstawka LGA775 (Socket-T) wymaga płyt głównych z chipsetami Intela i915, i925X i ich odmianami. Oba chipsety przystosowane są do pracy ze znacznie droższymi kartami graficznymi z magistralą PCI Express i nowszymi pamięciami DDR2 (płyty główne z chipsetem Intela i925X i niektóre modele z chipsetem i915P). Jak często bywa z najnowszymi rozwiązaniami, nie są to płyty tanie, a zwolennicy wydajnego chipsetu i925 muszą się liczyć z dosyć poważnym wydatkiem. Zwolennicy starszej platformy mPGA478 mają do wyboru kilka chipsetów, a zatem również znacznie więcej płyt głównych, począwszy od najdroższych, wyposażonych w wydajne chipsety Intel i875P, i965P, SiS 655TX, Sis 655FX czy VIA PT800, do bardziej ekonomicznych, opartych na tańszych chipsetach i848, SiS 649.

Oczywiście wydajność to nie wszystko, a dobra płyta główna powinna również charakteryzować się dobrym wyposażeniem. Niektóre modele płyt głównych oparte na tym samym chipsecie producent kieruje do różnych odbiorców, oferując je z różnym wyposażeniem, od minimalnego do najbardziej rozbudowanego. Niezbędne minimum w przypadku płyt głównych kompatybilnych z podstawką Socket478 to obsługa pamięci DDR400, slot AGPx8, obsługa procesorów z technologią hiperwątkowości, a dla osób ceniących wydajność dwukanałowy kontroler pamięci i obsługa dysków Serial ATA.

Asus P5GD2 Premium

Informacje: Asus,http://www.pl.asus.com

Cena: 950 zł

Płyty główne Intela
W to, że Asus jest jednym z najbardziej liczących się producentów płyt głównych, nie tylko od strony biznesowej, ale także innowacji i doskonałości technicznej, nie wątpi nikt. W historii naszego laboratorium zdarzały się momenty, że płyty Asusa wygrywały w testach wszystko, co było do wygrania. Ostatnie miesiące nie były jednak tak dobre - konkurencja bardzo się nasiliła, a kilka firm również wzniosło się na wyżyny myśli technicznej. Jednak Asus nie stracił siły, jego produkty osiągają najlepsze wyniki w dwóch najważniejszych kategoriach - możliwości i wydajności. W opisywanej płycie głównej zastosowano chipset i915P, czyli następcę i865P, bez zintegrowanego układu graficznego. Chipset definiuje część podstawowych parametrów płyty, takich jak obsługa PCI Express bądź trybu Matrix RAID. Inżynierowe z Asusa wprowadzili bardzo wiele własnych ulepszeń, które w dużej mierze wpłynęły na ocenę płyty. Wymieńmy najważniejsze. Przede wszystkim, płyta Asusa obsługuje pamięci DDR2 600, choć chipset 915P oficjalnie przystosowany jest tylko do modułów DDR2 400/533. DDR2 600 pozwala uzyskać lepsze wyniki w przetaktowywaniu. Do tego dochodzi bogactwo opcji sieciowych - zintegrowany moduł WiFi oraz aż dwa interfejsy sieci gigabitowej. Dzięki temu płyta może działać jako przełącznik sieciowy. Graczy zainteresuje technologia AI Proactive - lepsze chłodzenie i przetaktowywanie w czasie rzeczywistym. Warto też wspomnieć o HyperPath2 - technologii optymalizacji dostępu do pamięci. Ulepszenia te znacznie zwiększyły możliwości i wpłynęły na wydajność płyty głównej - mimo że nie jest wyposażona w najwydajniejszy chipset do podstawki Socket T, to gwarantuje dużą wydajność i pełne wykorzystanie możliwości najnowszej platformy Intela.

Socket: LGA775

Chipset: 915P

Maks. RAM: 4096 MB

Złącza dysków: 1xUltra ATA/100, 2xUltra ATA/133, 8x Serial ATA

Gigabyte GA-8S655TX Ultra

Informacje: Komputronik,http://www.komputronik.pl , tel. (61) 8359400

Cena: 519 zł

Płyty główne Intela
Gigabyte jest jednym z pierwszych producentów, który zdecydował się w swoich najbardziej zaawansowanych modelach płyt głównych wykorzystać nowy chipset SiS 655TX. Połączenie bardzo wysokiej wydajności z przebogatym wyposażeniem to decyzja ze wszech miar słuszna. Na wysoką wydajność Gigabyte'a składa się kilka elementów. Niektóre z nich można uznać za dyskusyjne, ale nie wpływają w najmniejszym stopniu na stabilność pracy. Otóż Gigabyte domyślnie pracuje minimalnie powyżej oficjalnej specyfikacji - szyna taktowana jest z częstotliwością 201,7 MHz, co daje taktowanie procesora 3228 MHz. Bardziej istotne wydaje się jednak zastosowanie specjalnej techniki, którą SiS nazwał Advanced HyperStreaming, zgodnie z najmodniejszym obecnie trendem zaczynania wszystkiego od "Hyper...". HS bardzo wydajnie zarządza magistralą, która łączy mostek północny i południowy, dzieląc ją na wiele pomniejszych kanałów. Takim kanałom można bardziej efektywnie przypisywać poszczególne zadania i ustalać ich priorytety. Pozwala to wyeliminować zatory i opóźnienia. Zoptymalizowano również czas dostępu do pamięci. Gigabyte oferuje wszystko, czego wymagający użytkownik mógłby sobie zażyczyć. Jest oczywiście gigabitowy interfejs sieciowy (układ Real-teka), jest kontroler RAID do dysków IDE i Serial ATA, jest moduł 6-kanałowego dźwięku. Do tego dochodzi masa gadżetów, specyficznych dla Gigabyte'a, np. podwójny BIOS. Co niezwykle ważne, tak bogata i wydajna konfiguracja kosztuje mniej więcej połowę tego, co porównywalne płyty z chipsetem i875.

Socket: 478

Chipset: SiS 655TX

Maks. RAM: 4096 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA

ECS 648FX-A

Informacje: Procesor,http://www.procesor.com.pl , tel. (32) 2226120

Cena: 220 zł

Płyty główne Intela
Był taki czas, gdy płyty ECS niemal całkowicie zdominowały polski rynek. Sprzedawano ich tyle, co produktów kilku firm razem wziętych. To już jednak historia - firma chciała zyskać nieco lepszą renomę, oferując płyty droższe, natomiast znani producenci przechodzili na modele coraz tańsze. W rezultacie ECS stracił przewagę. Opisywaną płytę określić można jako powrót do źródeł. Pod względem ceny nie ma sobie równych, ale i w tym przypadku sprawdza się zasada "dostajesz to, za co płacisz".

W porównaniu do konkurentów ECS nie oferuje zbyt wiele. Braki te mogą być mało lub bardzo dokuczliwe, w zależności od zastosowania. Nie ma kontrolerów RAID, zabrakło miejsca na Serial ATA, gigabitowy interfejs sieciowy za tę cenę też pozostaje mrzonką. Jeśli chodzi o wydajność, martwi przede wszystkim fakt, że chipset 648FX wyposażony jest w jednokanałowy kontroler pamięci, który zapewnia maksymalną przepustowość na poziomie zaledwie 3,2 GB/s. To o połowę mniej niż chipsety SiS655FX oraz TX, które korzystają z kontrolerów dwukanałowych. Można zatem przyjąć, że płyty główne z chipsetem SiS 648FX, w tym opisywany ECS, stanowią konkurencję najwyżej dla płyt z chipsetem i848, który również stosuje kontroler jednokanałowy. Dodatkowo, 648FX nie ma stosowanej w lepszych modelach technologii HyperStreaming, która wyraźnie zwiększa wydajność. W efekcie płytę firmy ECS wybiorą ci, dla których znaczenie ma przede wszystkim niski koszt całego zestawu.

Socket: 478

Chipset: SiS 655FX

Maks. RAM: 3072 MB

Złącza dysków: 2x RAID Ultra ATA/133; 2x Serial ATA