Płyty główne do AMD

I miejsce - ASUS A8N SLI Premium

I miejsce - ASUS A8N SLI Premium

Rok 2005 przyniósł sporo nowych rozwiązań, z których skorzystali producenci płyt głównych. Rewolucję zapoczątkowały układy sterujące firmy NVIDIA, które pozwalają na łączenie dwóch kart graficznych. Umożliwia to znaczne zwiększenie szybkości tworzenia grafiki w grach w wyższej rozdzielczości. Dzięki temu granie na pececie powoli zaczyna oferować taką przyjemność i tyle wrażeń, ile zapewniają gry na konsolach. Oprócz przygotowania modeli, które pozwalają na osiągnięcie maksymalnej szybkości działania, producenci skupili się na tworzeniu płyt głównych, które mogą pracować bezgłośnie. Coraz bardziej zwracają też uwagę na dodatkowe wyposażenie swoich wyrobów.

Coraz bogatsze

Płyty główne do AMD
Bez wątpienia produktem roku 2005 w kategorii Płyta główna do procesorów AMD jest ASUS A8N SLI Premium. Korzysta z układu sterującego NVIDIA nForce 4 SLI, dzięki czemu zawiera dwa złącza PCI Express do kart graficznych. Oprócz tego wyposażona jest w dwa kontrolery Serial ATA, umożliwiające tworzenie macierzy RAID, dwie gigabitowe karty sieciowe i pozwala na zamontowanie czterech modułów pamięci DDR400. Obsługuje również pamięci typu DDR600, które mogą nieco zwiększyć osiągi komputera.

Zgodnie z trendami, ASUS opracował i w tym modelu zastosował pasywne chłodzenie elementów najbardziej nagrzewających się, czyli układu sterującego i zasilacza procesora. Dodatkową zaletą jest automatyczne wykrywanie obecności dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI.

Płyty główne do AMD
Płyta oferuje narzędzia do sprawdzania poprawności działania połączeń sieciowych, automatycznego zwiększania wydajności komputera oraz kontrolowania poziomu hałasu, który powoduje jego praca. Jednak jednym z najważniejszych atutów jest wykorzystanie pasywnego chłodzenia wszystkich nagrzewających się elementów. Mimo tylu zalet płyta nie zalicza się do najdroższych.

Osoby oczekujące bogatego wyposażenia i niespotykanych możliwości przetaktowania docenią zalety modelu DFI LanParty NF4 SLI-DR. Może on posłużyć do zbudowania komputera nie tylko szybkiego, ale także ładnie wyglądającego dzięki kolorowo podświetlonemu wnętrzu. Miłośnicy tanich komputerów o dobrych osiągach chętnie zaopatrzą się w płytę Gigabyte GA-K8N-SLI.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: